Zavrieť

Porady

NČZD na manželku, ktorá je SZČO

Manželka je v čase od 1.1.-11.3. vedená v evidencii úradu práce. Následne 12.3. začala podnikať. Ako SZČO jej bola pridelená dotácia z ÚP v sume 4289 EUR. Z tejto dotácie zaplatila odvody v úhrnnej sume 1858 EUR.
Pri uplatňovaní nezdaniteľnej položky na manželku jej teda zahrniem do príjmov sumu 2431 EUR a podmienky uvediem, že sú splnené počas 3 mesiacov. Je to takto správne?
Iné príjmy v podnikaní zatiaľ nemala - nič nefakturovala. Ale v tejto chvíli ma napadlo, že jej pripisujú na účte ešte kreditné úroky - asi aj tie by som mala zahrnúť do príjmov...?

S odstupom času som dostala odpoveď z finančnej správy, a preto ju pripájam, keby niekto potreboval. Je totiž odlišná od toho, ako sme to uzavreli s Veronikou.

Dobrý deň,
Do vlastného príjmu manželky sa započíta celá prijatá dotácia mínus zaplatené odvody do poisťovní a úroky pripísané bankou. Daňovník uvedie potrebné
údaje vrátane vlastného príjmu manželky a počtu mesiacov, za ktoré sú splnené podmienky v daňovom priznaní, doklady k priznaniu neprikladá.
Naposledy upravil alušik : 17.03.14 at 12:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vlastným príjmom manželky sú zdanitelné príjmy SZČO - v tvojom prípade vyčerpaná dotácia. + pripísané úroky, aj keď sú zdanené zrážkovou daňou a do zdanitelných príjmov SZČO sa nezapočítavajú.

    Môže si však uplatniť len pomernú časť NČZD - 3 mesiace - kedy bola vedená v evidencii UP.
    alušik Veronika, ďakujem, presne toto som potrebovala vedieť - či tam ide dotácia celá alebo len vyčerpaná časť a tie úroky tam zahrniem.
    manžel si na manželku môže odpočítať NČ len v tom prípade ak nemala vlastný príjem vyšší ako nezd. časť a súčasne sa stará o dieťa do 3 rokov, príp. do 6 rokov, je invalidná , alebo je vedená ako uchádzač o zamestnanie , ak nie je splnená aspoň 1 z podmienok, tak NČ na ňu si odpočítať nemôže
    veronikasad Ak odpovedáš na otázku zadávatela, 1 podmienka (evidencia na UP) bola splnená po dobu 3 mesiacov.

    NČZD na manželku, ktorá je SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.