Zavrieť

Porady

Ako účtovať hotovostné faktúry?

Ahojte Poraďáci, obraciam sa na Vás s otázkou, či nemáte nejakú "fintu" na účtovanie hotovostných faktúr. Odberateľ mi vyhotoví hotovostnú faktúru aj keď nemusí, pretože hodnota faktúry nepresiahne 100 EUR, resp. cena tovaru uhradená v hotovosti nie je viac ako 1000 EUR (§ 74 odst.3 zák.o DPH). Zároveň mi k vystavenej faktúre pripne doklad z ERP o úhrade fa. Keďže však vystavil riadnu fa,v súvislosti s KV ju musím považovať za fa a nie za zjednodušený daňový doklad. Pokiaľ som predtým takéto fa účtovala priamo do peňažného denníka, teraz ich musím účtovať najprv do knihy záväzkov a ich úhradu do pokladničnej knihy, resp.priamo do peň. denníka. A keďže sa jedná zhruba o 100 - 150 takýchto fa, mám s tým nie iba dvojnásobok roboty, ale aj poriadny guláš, keďže doklady o úhrade pracne odopínam, aby som ich potom mohla nanovo pracne skladať podľa dátumu úhrady a nanovo pripínať k výdavkovému PD. Robím tak už druhý mesiac a mám z toho riadnu pakáreň. Ako to robíte Vy? Možno som v zákone niečo prehliadla a vyrábam si zbytočnú robotu? Za každú radu budem vďačná.
Naposledy upravil lara333 : 19.03.14 at 07:59 Dôvod: Prosím, poraďte.........
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maped je offline (nepripojený) maped

    maped
    áno, ja som účtovala tiež do pokladne zjednodušené doklady, no teraz ich riadne zakladám a evidujem kvôli KV. Je to fakt kopu zbytočnej roboty.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Na túto situáciu si práve prispôsobujem softvér. Je to vcelku jednoduché, stačí ak priamo pri zápise do denníka zadám č.FA ,príslušný dátum, IČDPH a správny kód pre KV
    lara333 Neviem, v akom programe pracuješ. Ja mám MRP. Tam v peňažnom denníku nemám priestor pre VS, resp. číslo fa, prípadne číslo pre pôvodnú faktúru. Ale aj tak ďakujem za reakciu tebe aj maped.
    Richard 19.03.14 10:58 priradil do Porady
    Richard 19.03.14 10:58 odstránil(a) z Porady

    Ako účtovať hotovostné faktúry?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.