Zavrieť

Porady

Aké sú možnosti sporenia v dnešnej dobe?

Mám nejaké peniaze na sporiacom účte kde je úrok cca 1 % takže moje peniaze tam strácajú len na hodnote. Na terminovaných vkladoch to tiež nie je ružové cca 2,5 percenta. Mám už nasporenú finančnú rezervu tú si chcem ponechať k dispozícii na sporiacom účte v prípade potreby.

Ostatné peniaze by som chcel niekam vložiť (asi do nejakých podielových fondov alebo neviem aké iné alternatívy sú) a naďalej si pravidelne sporiť tak minimálne 5 rokov a viac.

Bohužiaľ ja sa do investovania a podielových fondov vôbec nevyznám. Neviete mi poradiť nejaký konkrétny produkt alebo prípadne iné možnosti sporenia v dnešnej dobe?

Potreboval by som to nielen kvôli môjmu sporeniu ale chcel by som sporiť aj dcére ,ktorá má len jeden rok, len neviem kde keď úroky na sporiacich účtoch a termiňákoch sú tak malé.
Naposledy upravil SamuelG : 13.03.14 at 15:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nad stavebným sporením si neuvažoval ? Pokial si schopný ročne vložiť celú sumu pre vznik nároku na štátnu prémiu, napriek pomerne vysokým poplatkom za vedenie účtu sa mi to javí ako najvýhodnejší spôsob sporenia ...

    PS : nedaj sa nahovoriť na vysokú cielovú sumu zmluvy, lebo zaplatíš veľa na poplatkoch za uzatvorenie zmluvy

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zatiaľ stále najvýnosnejšie je sporenie v stavebnej sporiteľni. Je to ale ohraničené optimálnym ročným vkladom a dobou minimálne 6 rokov. Tam dostaneš celkom slušné úroky, štátnu prémiu a ak nečerpáš úver, tak ešte aj bonifikáciu úrokov (napr. po 6 rokoch dostaneš ešte 50% z úrokov, ktoré ti vyplatili počas 6 rokov).

    Podielové fondy sú rizikové. Máš síce možnosť vysokého zhodnotenia, ale taktiež môžeš prísť o časť investície.
    SamuelG Ja už stavebné sporenie mám už je aj po lehote 6 rokov a som veľmi blízko nasporenej cieľovej sumy. Mám tam úrok 3 percentá ročne a už tam peniaze nevkladám pretože ak docielim cielovú sumu tak mi ho zrušia a prídem o tie 3 percentá úroku. Myslím že už dnes nedostanem stavebko kde budú 3 percentá úrok a zatiaľ to je môj produkt s najlepším úročením aký mám.

    Je možné mať aj dve stavebné sporenia ? a môžem stavebné sporenie založiť aj dcére ktorá nemá ešte ani jeden rok?
    Chobot ZAčnem od konca. Stavebné sporenie sa dá uzatvoriť na akúkoľvek osobu - občana SR, aj na maloleté dieťa.

    Môžeš mať aj 2 stavebné sporenia, ale iba jedno z nich môžeš mať prémiovo zvýhodnené.

    Môžeš aj dlhšie sporiť, ako 6 rokov. Stavebné sporenie ti nezrušia. Ak nasporená suma dosiahne cieľovú sumu, sporenie sa nezruší, iba sa navýši cieľová suma (kým boli SKK, tak sa zvyšovala po násobkoch 1000) a zaplatíš poplatok zo zvýšenia cieľovej sumy. SPorenie potom trvá ďalej. AKurát sa môže stať, že po 6 rokoch nebudeš mať úročenie také, ako v dobe sporenie - počas tých 6 rokov.

    Aké sú možnosti sporenia v dnešnej dobe?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.