Zavrieť

Porady

Ako určiť správnu výšku príjmu z predaja jednotlivých nehnuteľnosti zaplatených jednou súhrnnou kúpnou cenou.

Dobrý deň,
Som fyzická osoba nepodnikateľ. V roku 1995 som nadobudol dedením po rodičoch rodinný dom s pozemkom pod domom aj s priľahlým pozemkom v celkovej výmere 2625 m2. V roku 2011 som od suseda kúpil ďalší, susediaci pozemok v celkovej výmere 896 m2 za cenu 1867€. Rodinný dom aj so všetkými spomenutými pozemkami som v roku 2013 predal. Problém ale je, že v kúpnej zmluve sme s predávajúcim dohodli len jednu celkovú kúpnu cenu za dom aj so všetkými pozemkami, t.j. nešpecifikovali sme osobitne cenu za nehnuteľnosti nadobudnuté v roku 1995 dedením a osobitne cenu za nehnuteľnosti kúpené v roku 2011. Súčasťou kúpnej zmnluvy nebolo znalecké ohodnotenie nehnuteľností. Ako mám pre účely dane z príjmov určiť cenu, za ktorú som predal pozemok kúpený v roku 2011, na ktorý sa nevzťahuje podmienka 5-ročného vlastníctva a nie je teda príjem z jeho predaja oslobodený od dane z príjmov. Je možné to riešiť dodatkom ku kúpnej zmluve z roku 2013 uzavretej s kupujúcim, ktorý by ale už nebol predmetom vkladu do katastra – vlastníctvo už bolo prevedené, Išlo by len o rozdelenie celej kúpnej ceny v zmysle vyšpecifikovania cien za dom a za jednotlivé pozemky, aby z toho bolo jasné, koľko z celkovej kúpnej ceny predstavuje cena za pozemok, ktorého predaj podlieha dani z príjmov. Bude takýto dodatok akceptovať daňový úrad? treba takýto dodatok, prípadne celú kúpnu zmluvu prikladať ako prílohu k daňovému priznaniu?
Vopred ďakujem za odpoveď .
Naposledy upravil andremari : 13.03.14 at 12:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako určiť správnu výšku príjmu z predaja jednotlivých nehnuteľnosti zaplatených jednou súhrnnou kúpnou cenou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.