Zavrieť

Porady

Príjem zo závislej činnosti + zo živnosti a zrazené preddavky na daň podľa § 35 - DP B

Ahojte, musím sa utvrdiť, lebo už naozaj nechápem. Od nového roku budem viesť účtovníctvo novej firme- neplátca DPH. Mám pred sebou urobené a podané DP B, ktoré vypracovala bývalá účtovníčka. Môj nový klient mal za rok 2013 príjmy zo závislej činnosti cca. 7 000,- a zrazené preddavky na daň cca. 600 eur. Zo živnosti mal príjem 11 000 eur, vvýdavky 10000 eur, teda ZD mal 1000 eur. Daňový bonus si neuplatňoval mesačne, ale v rámci DP. Mne vychádza, že tú zrazenú daň by mu mal DU vrátiť, ale bývalá účtovníčka ju vôbec do r. 102 neuviedla. Nechápem prečo. Študujem poučeenie k DP, ale nevidím tam nič také, žeby klient nemohol požiadať o vrátenie preddavku na daň. Teda sa pýtam, ak si v DP uplatňuje DB na 3 deti, môže si zároveň žiadať o vrátenie preddavku na daň, však? Sú to 2 rozdielne veci. (Len nechápem, prečo to tá účtovníčka tam neuviedla). Ďakujem krásne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak zrazené preddavky u zamestnávatela nie sú uvedené v r.102 DP typu B, DP nie je správne vyplnené. (pri príjme 7000€ ročne určite nejaké zrazené boli, aj keď mal u zamestnávatela podpísané vyhlásenie)
    Nahoď si nanovo všetky údaje na stránke FS alebo Kros.
    To však ale neznamená, že má nárok na vrátenie dane zo ZČ, len započítaním zrazených preddavkov sa mu zníži celková DP

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Mondes.....
    a od kedy sa dá príjem podľa § 5 ZDP znížiť na podnikaní????? nikdy !!!!!!!!
    ak je správne zdaňované mzdy výsledok by mohol byť cca +- 0,10 €,
    iba ak by nemal nčzd uplatňovanú cez zamestnávateľa
    alebo bol by na PN, či nepl. voľno čeral, popr. nejaká MD
    19 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Asi nerozumiem, čo myslíš tým príjem podľa § 5 znížiť na podnikaní. Ja nič neznižujem. Len ak na str. 9 DP B idem riadok po riadku, tak r. 96 je suma 763,92 Eur, r. 97 je suma 754,72 eur (DB znížený o daň) a ďalej na r. 102 zrazený preddavok zo závislej činnosti 600 eur ( má potvrdenie o príjme) a potom mi vychádza na r. 109 preplatok na dani. Je to zle?
    veronikasad Štruktúra jednotlivých riadkov je robená tak, že DB sa odpočítava od daňovej povinnosti. Preto ti výsledná suma môže vyjsť ako preplatok na zrazených preddavkoch - nie výplata daňového bonusu.
    mondes Takže nahodila som si v Krose do DP všetky údaje a vyšlo mi v potvrdení, že daŇOVá povinnosť je 19 eur, daňový preplatok je -600 eur
    mondes Pozerám, že tá účtovníčka to celé zle vypísala, v potvrdení do r. Daňový preplatok dala sumu daňového bonusu. Ale preplatok na dani je úplne niečo iné.
    veronikasad Daj konkrétne čísla riadkov z celého DP (stačí od r.72)
    mondes OK.
    Závislá činnosť:
    r.34 7345,24
    r.35 984,14
    r.36 6361,10
    Źivnosť:
    r. 37 13949,65
    r.38 12790,42
    r.39 1159,23
    r.43 1159,23
    r.65 1159,23
    r.67 1159,23

    r.72 7520,33
    r.73 3735,94
    r.74 3735,94
    r.76 7471,88
    r.77 48,45
    r.78 48,45
    r.79 9,20
    r.88 9,20
    r.92 9,20
    r.93 763,92
    r.94 0,00
    r.95 0,00
    r.96 763,92
    r.97 754,72

    No a tu už nemá nič, ale ja správne by v r. 102 mala byť suma 676,19 eur z potvrdenia o príjme a taktiež na r. 109 -676,19 eur.

    A na potvrdení ona má ZD 48,22
    Daň z r. 92 0,00
    Dan na úhradu 0,00
    daňový prepl. 754,76

    a to e zlééé. Ako daŇový prepl. sa má uviesť suma 676,19 eur. Však? Ďakujem.
    veronikasad Kolko sú zrazené predavky zo ZČ ?
    mondes 676,19 eur
    veronikasad Vrátia mu celú zrazenú daň zo ZČ, aj vyplatia DB na tri deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW), znížený o daňovú povinnosť. V úvodnom príspevku si zabudla napísať, že vratenie dane (http://www.porada.sk/vratenie-dane#__AUTOKW) (http://www.porada.sk/vratenie-dane#__AUTOKW) zo ZČ je z dôvodu uplatnenia NČZD (http://www.porada.sk/nczd#__AUTOKW) (http://www.porada.sk/nczd#__AUTOKW) na manželku (predpokladám, že všetky podmienky splňa).
    mondes áno je evidovaná na úp.
    Ďakujem Veronika, ale DB vrátia ponížený o 9,20 však? Ďakujem.

    ...už nemusíš vysvetľovať, šak som blondína, tak mám dlhšie vedenie :-)
    veronikasad K tým riadkom čo si uviedla treba ešte doplniť
    r.102 676,19
    r.109 676,19
    veronikasad Do predch.odpovede mi pohádzalo nejaké odkazy, ktoré som tam ja nepridávala. Neviem to vymazať.
    Ano, DB bude znížený o nedoplatok na dani.

    V potvrdení uvedieš:
    - základ dane 48,45
    - daň 9,20
    - daňový preplatok 676,19
    mondes No a teraz som si všimla potvrdenie z úp, že na úp bola len do 5,5,2013 vrátane a býv. účtovníčka mu uplatnila celú nčzd na manželku. Do výpočtu na uplatnenie nčzd mám viesť aj máj? Lebo k 1.5.2013 ešte bola na úp. Vďaka.
    veronikasad Ano - 5 mesiacov, ale vlastný príjem (ak nejaký mala) - za celý rok. Ale potom výsledok bude úplne iný a naša doterajšia robota zbytočná ...
    mondes Prepáč, neskoro som si všimla, videla som len doklad z evidencie úp a účtovníčka mu uplatnila celú nčzd, tak som to brala ako samozrejmosť, že bola celý rok na úp. Idem ešte hodiť opravené riadky od r. 72 a prosím, o potvrdenie správnosti. Vďaka. Ziadny príjem nemala.
    veronikasad Prečo ju vyradili z evidencie ? Prever si to skôr ako začneš rátať ...
    mondes Takže Veronika, len pre zaujímavosť. Do 5.5.2013 bol na úp a od 6.5.2013 bol na RD s dieťaťom do 3 rokov. Ide o to, že manželka nastúpila do práce a má aj živnosť popritom a na RD nastúpil manžel. Teda naše výpočty neboli zbytočné. Má nárok na uplatnenie nčzd (http://www.porada.sk/nczd#__AUTOKW) na manžela za celý rok a vrátia jej celú zrazenú daň 676,19 + DB 754,72 eur. Ďakujem za spoluprácu. :-)
    veronikasad Mala príjem zo živnosti ? Rovnako príjme zo zamestnania sa zahrňa do vlastného príjmu manželky (znížený o poistné). Poriadne si to prepočítaj, než podáš opravné DP. Sumu vlastných príjmov manželky uvedieš na str. 2 DP vedľa počtu mesiacov.
    mondes Nie Veronika, my sme sa spočiatku celý čas bavili o tom, že ten môj klient je muž a uplatnil si nčzd na manželku, ale v skutočnosti je to opačne, manželka má živnosť aj príjem zo závislej činnosti a uplatnila si nčzd na manžela, ktorý bol do 5.5.2013 na úp a od 6.5.2013 na RD do 3 rokov. (Nepovažovala som za nutné riešiť, kto na koho si uplatňuje nčzd). A manžel počas roka nemal žiadny príjem. Takže tie naše prvotné výpočty sú správne.
      zbaliť

    Príjem zo závislej činnosti + zo živnosti a zrazené preddavky na daň podľa § 35 - DP B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.