Zavrieť

Porady

uplatnenie výdavkov bez DPH alebo s DPH ?

Vysvetlí mi ešte niekto?
Mám jednoduché účto a som platca DPH. Robím DP FO typ B a rozmýšľam či do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane zahŕňam sumu bez DPH ? Teda ak mám prijaté bločky za rôzny tovar, do výdajov mi pôjde celá suma alebo musím DPH odpočítať?
A ako je to, ak si niekto vedie len daňovú evidenciu a nie je platcom DPH? Ten si dáva do výdavkov bločky s DPH alebo bez DPH? Na portáli finančnej správy som čítala, že do výdavkov patrí aj DPH. Ale v akom prípade?
Naposledy upravil psps : 23.03.14 at 07:18
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Na aké bločky sa pýtaš ? Doklad o úhrade došlej alebo odoslanej faktúry, alebo nákup v hotovosti (tiež doklad z ERP) ?
psps nákup v hotovosti, doklad prijatý z ERP (napríklad idem do obchodu, kúpim kancelárske potreby, dostanem z ERP bloček a ten patrí do výdavkov s DPH alebo bez DPH?)
veronikasad Výdavok z pokladne je celá suma, vrátane DPH. Ale VOZD je suma bez DPH v členení zásoby a DPH je VNZD v členení DPH. V akom účtovnom SW robíš ?
psps V MRP. Asi mi je to už jasné, len si to tam musím riadne ponadstavovať, lebo mi to nepočíta dobre. A čo pri neplatcovi DPH a daňovej evidencii - platí to rovnako bez DPH?
kn-alka neplatca DPH sa vôbec nezaujíma o DPH, pre neho existuje len SPOLU suma, nerozdeluje nič na základ dane a dph
veronikasad S MRP nerobím, ale myslím že ako v každom inom účtovnom SW si v prvom rade musíš nastaviť, že firma je platitelom DPH. A jednotlivé výdavky zaradiť do správnych stlpcov peň.denníka. S rozdelením základu dane a DPH by nemal mať problém žiadny účtovný SW.

Do DP vstupujú iba POZD a VOZD.
psps ĎAKUJEM. Presne tak, musím to ponadstavovať, pretože MRP počíta asi takto: Nahodím prijatý bloček do záväzkov, tu zadám typ DPH a z tohoto mi to ide do výpočtu DP DPH a potom dám uhradiť záväzok do pokladne a prenesie mi to do pokladne. Potom musím vstúpiť do pokladne a musím dať zaúčtovať. Potom mi to prenesie do peňažného denníku, kde zaúčtujem na príslušný pohyb, ale tu je ten zádrhel, pretože znovu si to pýta typ DPH a ja v obave aby mi to znovu nezarátalo do DPH tak dám typ neovplyvňujúci DPH, ale musím dať typ príslušný k DPH, lebo mi to zaráta do výstupnej zostavy pri uzávierke celú sumu a nerozdelí mi to na bez a s DPH. Ďakujem vám, aspoň som prišla tomu na kĺb ako to ten SW počíta. Ešte raz díki.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Platca DPH vedie účtovníctvo v sumách bez DPH - t.j. príjmy aj výdavky bez DPH, rozdiel je hospodársky výsledok - základ dane alebo strata - vždy bez DPH.

    Neplatca DPH vedie účtovníctvo, alebo daňovú evidenciu v spolu sumách, príjmy aj výdavky nerozdeluje na sumu bez DPH a DPH, pre neho existuje len spolu suma.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    psps takže neplatca DPH si vlastne sumu DPH odpočíta tiež - na konci roka, že? Nájdem to niekde aj v zákone?
    veronikasad Vedieš peňažný denník v účtovnom SW, alebo robíš účto "na kolene" ?
    veronikasad Postupy účtovania v JU si si naštudovala ?
    kn-alka DPH je zvlášt záleživost do DP z dani z príjmov vôbec nepatrí !!!! v DP z dane z príjmov vôbec NIE JE..... DPH je vysporiadané zaplatením daňovej povinnosti prípdne uplatnením odpočtu z dane z DPH...... sú to 2 rozdielne dane, nepatria dokopy !!!!
    psps dve rozdielne dane, presne tak uvažujem, ale prečo potom neplatca DPH s daňovou evidenciu zahŕňa DPH do DPFO ? Tomuto nerozumiem. Tiež by mali výdavky rátať bez DPH, nie?
    kn-alka NIE, nakoľko neplatca DPH nazaplatí štátu žiadne DPH z rozdielu.... je to na dlho vystvetlovať, spýtaj sa svojej účtovníčky
      zbaliť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    psps viem ako je to pri výpočte DPH, ale mňa hlavne zaujíma ako je to pri uplatňovaní skutočných výdavkov do DzP FO.
    1. Ak mám JU a som platca DPH, tak mi je jasné, že výdavky do DzP FO musím asi počítať bez DPH, veď už som si raz odpočet uplatnila. Takže pri vypracovávaní DP FO typ B, vôbec nerátam s DPH?
    2. Ale čo s takými drobnými SZČO, ktorí si uplatňujú skutočné výdavky (nie paušál), majú len daňovú evidenciu a nie sú platci DPH? Tiež všetko rátajú bez DPH? Poznám veľa takých, čo si hlavne ku koncu roka nahromadia veľa bločkov a do výdavkov počítajú celkovú sumu z bločku, teda s DPH. Je to tak správne?
    veronikasad Nerobíš peňažný denník ?
    psps v 1. prípade - robím peňažný denník v programe MRP, zrejme prijaté bločky zle evidujem, lebo raz to mám tak a raz tak. a raz mi to do výstupnej zostavy dá sumu s DPH a raz bez DPH a neviem ako to má byť.
    a v druhom prrípade sa pýtam, lebo viem že viacerí si do výdavkov dávajú bločky s DPH a neviem či robia dobre.
    veronikasad Ak tí "viacerí" sú neplatitelia DPH - robia dobre.
    psps ĎAKUJEM
      zbaliť

    uplatnenie výdavkov bez DPH alebo s DPH ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.