Zavrieť

Porady

Lieky po expirácii je tam vratka DPH alebo sa DPH nevracia?

Ja si žijem v tom, že lieky po expirácii sú síce nedaňový náklad, ale dph z nich nevraciam, čítala som aj priloženú tému, ale naposledy mám vedomosť z r. 2012, že DPH sa nevracia. Prosím vás zmenilo sa niečo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mmj je offline (nepripojený) mmj

    mmj
    V 08/2011 som dávala dopyt na DRSR ohľadom preexpirovaných liekov - toto bola odpoveď. Keďže preexp. lieky podľa vyjadrenia sú daň. nákladom - DPH z nich sa nevracia.
    V praxi: Na základe vyjadrenia rozdeľujem protokol o škodách na daň.N (ŠUKL lieky) a nedaň.N (doplnkový sortiment a iné) podľa usmernenia. Náš daň. poradca nám odporučil si vyjadrenie dobre odložiť, lebo vidí riziko v tom, že pri zlom objednávaní môže za to nesprávna obchodná politiky.

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 21ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. (ZDP) daňovými výdavkami nie sú manká a škody presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda.
    V súlade s §19 ods. 3 písm. g) ZDP daňovými výdavkami sú škody nezavinené daňovníkom vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku a škody spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou.
    Škoda je definovaná v § 26 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z.n.p.. Podľa § 30 ods. 5 zákona o účtovníctve manko je inventarizačný rozdiel, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom. Za manká sa nepovažujú úbytky zásob vznikajúce bez zavinenia vo výrobnom, zásobovacom a odbytovom procese do výšky stanovených noriem prirodzených úbytkov a stratné v maloobchodnom predaji do výšky stanovených noriem stratného. Normy prirodzených úbytkov zásob a stratného v maloobchodnom predaji si účtovná jednotka stanoví vnútorným predpisom na základe vlastného zisťovania a ekonomického zdôvodnenia.
    Vyradenie liekov z dôvodu uplynutia expiračnej doby, kedy dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že sa takéto lieky nesmú ďalej predávať a tovar už nemá žiadnu úžitkovú ani realizačnú hodnotu, nie je považované za škodu, nakoľko o škode sa účtuje v prípade fyzickej straty hodnoty. Z uvedeného dôvodu sa účtuje vyradenie (len) liekov na účte 548-Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
    Podľa § 17 ods. 1 písm. b) ZDP sú tieto náklady súčasťou základu dane, ak sa v zmysle § 2 písm. i) tohto zákona preukáže súvislosť s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak.
    Iný vyraďovaný tovar (okrem liekov) zo zásob z dôvodu uplynutia záručnej doby - expiračnej doby, sa účtuje ako škoda z dôvodu iného znehodnotenia.

    Ing. Sidónia Jakubovie
    Sekcia metodiky daní DR SR, Odbor služieb pre verejnosť

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    dúfam, že nie , dph sa nevracia a ja veru mám ako daňový náklad 548, ale len lieky, doplnkový nie

    Lieky po expirácii je tam vratka DPH alebo sa DPH nevracia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.