Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manžela na PN-ke

Dobrý deň,
môže si v DP FO A uplatniť manželka nezdaniteľnú časť aj na manžela, ktorý bol od 2.1.2013 celý rok na PN-ke?

Jeho ekonómka mu automaticky poslala potvrdenie na účely uplatnenia podľa §11 ods. 3, kde má iba preplatený 1 sviatok (Nový rok) a prvých 10 dní PN-ky.

Ale nikde som nenašla, či si manželka môžu uplatniť nezdaniteľnú časť. Našla som iba podmienky, ktoré určujú, že môže iba pri starostlivosti o malé dieťa - nespĺňajú, sú to už starší manželia s dospelými deťmi, alebo v nezamestnanosti - nespĺňajú, pretože pracovný pomer počas r. 2013 manželovi trval, pri invalidnom dôchodku - toto ale bola iba dlhodobá PN-ka po operácii ...

Takže prosím o radu - môže alebo nemôže si manželka uplatniť v tomto prípade nezdaniteľnú časť? A ak áno, bude sa PN od sociálnej poisťovne zarátavať do vlastného príjmu manžela?

Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    v roku 2013 sa sprísnili podmienky a ako píšeš - tieto podmienky nie sú splnené a teda sa nedá uplatniť odp. položka na manžela
    § 11 odst. 4
    zuzlik0402 Ďakujem, mňa zmiatlo najmä to, že keby dostával zo sociálky peniaze vo forme invalidného dôchodku, tak podmienka JE splnená, a keď je to obyčajná PN-ka, tak NIE JE? Veď podstata je rovnaká - zdravotné problémy, ktoré mu neumožnili v r. 2013 pracovať - preto ma to zmiatlo. Ale ešte raz ďakujem.
    veronikasad Bohužial, je to tak - nárok na uplatnenie NČZD v roku 2013 nemá.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v § 11 je jasne uvedené - že kedy ... takže skôr nebude môcť uplatniť ?
    A okrem toho (keď by aj) - do príjmu manžela idú všetky príjmy (aj dávky zo SP a iné... )

    Nezdaniteľná časť na manžela na PN-ke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.