Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na daňovníka

V roku 2013 som od januára do júla bola v pracovnom pomere, kde som si uplatňovala nezdaniteľnú časť na daňovníka a boli mi zrážané preddavky. V auguste som nastúpila do nového zamestnania, kde mi hneď po nástupe začala PN ktorá trvala až do konca roka, takže som tam nemala žiaden príjem. Vyplnam si DP za rok 2013, akú nezdaniteľnú časť si môžem uplatniť v DP, za cely rok alebo len za 7 mesiacov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Nezdaniteľná časť v daňovom priznaní je postavená na ročnej báze, nezáleží koľko si pracovala, ale koľko si zarobila.
    Tu nájdeš základné informácie o výpočte nezdaniteľnej čiastky v popise Porady: http://www.porada.sk/nezdanitelna-cast-zakladu-dane

    Mimochodom ak si zamestnaná a máš len príjmy zo zamestnania, tak môžeš požiadať svojho nového zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovanie a nemusíš ani podávať daňové priznanie.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vierca100 to znamená že ak mi boli zrážané prvých 7 mesiacov preddavky na daň ( kedže som mala príjem vyšší ako NČ) tak mi to teraz po uplatnení celej sumy vrátia?
    Richard áno ak máš uplatnených zatiaľ len 7 mesiacov tak ti určite bude vychádzať preplatok, ak nemáš iné nezdanené príjmy...
    vierca100 ine nemam, len sa 3 dni hadam z uctovnikom kde som pracovala, že uplatňovat si mozem len to ked som robila (7 mesiacov) a za obdobie 08-12/2013 kedy som bola na PNke tak nemam narok na nezdanitelnu cast, preto zaplatene preddavky co je cez 700 eur, tak tie mi vratene nebudu.
    Tweety Účtovník nemá v uplatnení NČ pravdu.
    Tweety Richard, požiadať o RZD už nemôže, už je po termíne.
    vierca100 preto si to robím sama, len si potrebujem potvrdiť že kto má pravdu a nech mám DP vyplnené správne. takže časť zaplatených preddavkov mám nárok na ich vrátenie?
    Tweety ÁNo, máš.
    kn-alka áno, nezd.časť v r.37 dáš celú v sume 3735,94€ (teda ak si nemala úhrn príjmov vyšší ako 19.458,- €) a mal by ti vyjsť preplatok na dani.
    vierca100 nie nemala, mala som len prijmy od 01-07/2013 vo vyske spolu 8600, z ktorych mi po odratani NČ boli zrazane preddavky, od 08-12/2013 som bola na PN u ineho zamestnavatela hned od nastupu takze som mala len nemocenske od socialnej poistovne.
    kn-alka ešte raz a naposledy: máš nárok na CELOROČNÚ nezd.časť vo výške 3735,94 €
    Richard Áno už na to nemá nárok, ale niektoré mzdárky môžu byť ochotné vyhovieť.
    vierca100 Dakujem
      zbaliť
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka nie, len starovbným a výsluhovým dôchodcom sa znižuje nezd.časť.
    alohamercy ak bol výsluhový dôchodok poberaný celý rok, tak o túto sumu sa potom zníži NCZD na danovníka? (ciže napr. 3735,94-2535,94=1200 t.z, že do riadku 37 typA alebo r.73 typB uvediem sumu 1200)
    kn-alka áno
    alohamercy ďakujem
    veronikasad Pýtaš sa na vlastné DP, alebo uplatnenie NČZD na manžela/ku ?
    alohamercy na vlastné
    veronikasad ID, ak ešte nedovršil dôchodkový vek, má nárok na celú NČZD (http://www.porada.sk/nczd#__AUTOKW)
    alohamercy dakujem
      zbaliť
    Richard 25.03.14 10:05 priradil do Porady

    Nezdaniteľná časť na daňovníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.