Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať na Slovensku kurzové rozdiely vzniknuté v stálej prevádzkarni umiestnenej v ČR?

Dobrý deň, ako zaúčtujem kurzové rozdiely, ktoré vznikli mojej českej prevádzkarni, z toho dôvodu, že ja im posielam podklady v EUR, ale oni to účtujú v CZK.

Funguje to tak, že ja vystavím faktúry v EUR pod českým DIČ, zaúčtujem si ich a potom ich pošlem do ČR. Taktiež im posielam cestovné príkazy, mzdy, banku - všetko v EUR. Takže oni nevystavujú nič, všetky podklady idú odo mňa.

Keďže ja účtujem v EUR, mne vznikajú kurzové rozdiely pri úhrade českej DPH, pri úhrade českej preddavkovej dane a pri úhrade došlých faktúr vystavených v CZK ( o mojich kurzových rozdieloch oni neúčtujú, lebo im nevznikajú).

Im vznikajú kurzové rozdiely pri účtovaní vyšlých faktúr, cestovných príkazov, miezd a banky. O ich kurzových rozdieloch ja účtovať musím, lebo ja vediem účtovníctvo ako celok a som povinná účtovať každý účtovný prípad vzniknutý v mojej prevádzkarni.
Aký bude súvsťažný účet pre zaúčtovanie kurzových rozdielov vzniknutých v ČR keďže moje podklady poslané do ČR /mzdy, bankový účet, cestovné príkazy/ sú len v EUR?

Ďakujem

Prosím, vie mi niekto poradiť?
Naposledy upravil kacenad : 16.04.14 at 17:04
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Vy zasielate predpisy v EUR, v CR ich platia v CZK. Účtovníctvo máte nejakým spôsobom rozdelené na SR a CR (analytika alebo strediská)
    Napr zamestnanci v CR majú na zmluve uvedenú mzdu v EUR, Vy zašlete podklady do CR a oni poukážu mzdy zamestnancom:
    1. 521a/331a 1000 EUR
    2. Úhrada v CR: z CZK účtu (komerčný kurz 27CZK/EUR) = poukázali 1000 EUR, banka zúčtovala 27000 CZK, kurz ECB pre ocenenie úbytku devíz: 27,70 CZK/EUR = 974,73 EUR. Rozdiel je Váš zisk 25,27 EUR
    účtovanie 331/221 / 27000 CZK/974,73 EUR
    331/663 25,27 EUR

    Ak máte dohodnuté výplaty v CZK:
    521a/331a 30000 CZK oceníte kurzom ECB ku dňu zúčtovania miezd (nech je 27) / 1111,11 EUR
    úhrada z CZK účtu 331a/221 30000 CZK, kurz ECB 27,50 / 1090,91 EUR
    331a/663 zisk 20,20 EUR
    kacenad V ČR nerealizujú žiadne úhrady, všetky úhrady idú zo Slovenska, sú zriadené dva bankové účty v EUR, jeden pre SR a jeden pre ČR. Mzda je počítaná v EUR aj vyplácaná v EUR, takže kurzové rozdiely vznikajú len v ČR, kde sa vedie účtovníctvo stálej prevádzkarne.

    Ako zaúčtovať na Slovensku kurzové rozdiely vzniknuté v stálej prevádzkarni umiestnenej v ČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.