Zavrieť

Porady

nájomné,záloha plyn a dph v JU

chcela by som sa opýtať...
s prenajímateľom sme sa dohodli, že nám nezvýši nájom za používané priestory(výdaj oslobodený od dph), ale kompenzáciou bude, že budeme platiť plyn v plnej výške (aj za spoločné priestory)..k dokladom pripájam kópie faktúr za plyn, ktoré sú vystavené na prenajímateľa a obsahujú aj dph...
jednotlivé mesačné splátky v JU mám účtovať ako prevádzkovú réžiu, pričom mám tu čiastku rozučtovať, aby tam to dph bolo? alebo to mám začleniť ako prev.réžia-ostatné ?
dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jata
    chcela by som sa opýtať...
    s prenajímateľom sme sa dohodli, že nám nezvýši nájom za používané priestory(výdaj oslobodený od dph), ale kompenzáciou bude, že budeme platiť plyn v plnej výške (aj za spoločné priestory)..k dokladom pripájam kópie faktúr za plyn, ktoré sú vystavené na prenajímateľa a obsahujú aj dph...
    jednotlivé mesačné splátky v JU mám účtovať ako prevádzkovú réžiu, pričom mám tu čiastku rozučtovať, aby tam to dph bolo? alebo to mám začleniť ako prev.réžia-ostatné ?
    dík
    Prenajímateľ by mal prefakturovať tieto zložky za plyn elektrinu a podobne . Nemôžeš uplatňovať odpočet z dokladov vystavených na iného platiteľa . Môžete spraviť dodatok k zmluve o prenájme .Pozri § 71 zákona o DPH .
    Naposledy upravil Zita5 : 05.04.06 at 09:39

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    Zita5
    Prenajímateľ by mal prefakturovať tieto zložky za plyn elektrinu a podobne . Nemôžeš uplatňovať odpočet z dokladov vystavených na iného platiteľa . Môžete spraviť dodatok k zmluve o prenájme .Pozri § 71 zákona o DPH .
    ...máme dodatok k zmluve, kde sa píše, že budeme hradiť plyn v plnej výške, prenajímateľ je len dôchodca, takže faktúry ani nič podobné nemá, zrejme len na konci roka odvedie daň z takto získaných peňazí...
    ...len čo s tým dph??zohľadňujem to dph v tých jednotlivých splátkach?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    No prosím , takto to vyzerá ak sa nenapíše otázka komplet ....deduško dôchodca .

    No pridržam sa toho , že na doklady vystavené na meno prenajímateľa si nemôžete uplatňovať odpočet DPH !!!! Tu by nepomohla ani prefakturácia od prenajímateľa . Avšak stálo by za to, po dohode s prenajímateľom , tieto odbery písať na Vašu firmu ..... to znamená aj ZSE a SPP ...spraviť zmluvu na adresu firmy so súhlasom prenajímateľa , a po prípadnom ukončení prenájmu to odhlásiť .S predchádzajúcimi mesiacmi už nespravíte nič .

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    Zita5
    No prosím , takto to vyzerá ak sa nenapíše otázka komplet ....deduško dôchodca .

    No pridržam sa toho , že na doklady vystavené na meno prenajímateľa si nemôžete uplatňovať odpočet DPH !!!! Tu by nepomohla ani prefakturácia od prenajímateľa . Avšak stálo by za to, po dohode s prenajímateľom , tieto odbery písať na Vašu firmu ..... to znamená aj ZSE a SPP ...spraviť zmluvu na adresu firmy so súhlasom prenajímateľa , a po prípadnom ukončení prenájmu to odhlásiť .S predchádzajúcimi mesiacmi už nespravíte nič .
    Ty brďo, ale to som načisto domotaná ...
    ...na základe ročnej platby za plyn, nám ten deduško prenajímateľ prerátal, že mesačne zaplatíme tak 3500,- sk zálohu za plyn, aby sme pri vyúčtovaní plynu nemali veľký nedoplatok...a keď príde faktúra, tak to pekne dorovnáme...ibaže v tej výslednej sume na faktúre je zahrnuté aj dph...včuľ... to znamená, že si môžem uplatniť v nákladoch iba tú sumu bez dph? alebo si uplatním tú výslednú sumu, pričom tie jednotlivé splátky tj.3500,- Sk dám ako prevádz.réžia - ostatné al. oslobodené od dph ??

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Jata
    Ty brďo, ale to som načisto domotaná ...
    ...na základe ročnej platby za plyn, nám ten deduško prenajímateľ prerátal, že mesačne zaplatíme tak 3500,- sk zálohu za plyn, aby sme pri vyúčtovaní plynu nemali veľký nedoplatok...a keď príde faktúra, tak to pekne dorovnáme...ibaže v tej výslednej sume na faktúre je zahrnuté aj dph...včuľ... to znamená, že si môžem uplatniť v nákladoch iba tú sumu bez dph? alebo si uplatním tú výslednú sumu, pričom tie jednotlivé splátky tj.3500,- Sk dám ako prevádz.réžia - ostatné al. oslobodené od dph ??
    Zálohu za plyn platíte komu?

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    Denda
    Zálohu za plyn platíte komu?
    ..zálohu platíme prenajímateľovi... máme v zmluve s prenajímateľom... 10.000,- nájom, 30% voda, a 50% bol plyn..teraz sme to v dodatku k zmluve o nájme zmenili,resp. doplnili na plyn 100% ...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    S deduškom máte zmluvu, deduško je prenajímateľ, deduškovi platíte (na základe jeho dokladov - zmluva a vaše výdavkové doklady potvrdené od príjemcu). Áno? Ak ... tak ste bez práva na odpočítanie dane a úhrady vrátane dane (deduško nie je platiteľ) sú daňovým výdavkom ... ak bude dobrá zmluva t.j. nie nad rámec zákona. Znenie vašej dohody ma zatiaľ nepresvedčilo.

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    Jana Acsová
    S deduškom máte zmluvu, deduško je prenajímateľ, deduškovi platíte (na základe jeho dokladov - zmluva a vaše výdavkové doklady potvrdené od príjemcu). Áno? Ak ... tak ste bez práva na odpočítanie dane a úhrady vrátane dane (deduško nie je platiteľ) sú daňovým výdavkom ... ak bude dobrá zmluva t.j. nie nad rámec zákona. Znenie vašej dohody ma zatiaľ nepresvedčilo.
    .. myslím, že zmluva o nájme nebytových priestorov s podmienkami, kde, čo, koľko, začo a prečo je v poriadku, len som zapochybovala o tom dph na faktúre za plyn...či som to nemala zohľadňovať v tých mesačných splátkach...
    na dnes to už balim...už mi to prestáva myslieť...a vonku to zaváňa víkendovým relaxom...
    vďaka za odpovede

    nájomné,záloha plyn a dph v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.