Zavrieť

Porady

Základné imanie - ako opraviť chybu?

Mám takýto problém: vediem podvojné účtovníctvo s.r.o.-čke za rok 2013 (mám odklad na podanie DP). Za rok 2012 účtovníctvo viedol iný účtovník a mám podozrenie, že spravil chybu: v súvahe k 31.12.2012 nie je na riadku 069 - Základné imanie uvedená žiadna suma. Keď si pozriem ORSR, tak tam je uvedené, že s.r.o. má ZI splatené vo výške 200 000 Sk (po prepočte 6 638,78 eur). Problém spočíva v tom, že s.r.o.-čke v roku 2011 odcudzili všetky účtovné doklady. Účtovník nepoužil žiadne začiatočné stavy a zabudol na základné imanie, len jednoducho účtoval účtovné prípady, ktoré počas roka vznikli.

Chápem to správne, že spoločnosť musí mať v súvahe na riadku 069 - základné imanie uvedenú hodnotu po zaokrúhlení 6 639 eur? A že predchádzajúci účtovník urobil chybu, keď tam nedal žiadnu hodnotu?

Mám rok 2012 nechať tak? A môžem jednoducho v roku 2013 zadať správnu hodnotu základného imania 6 638,78 eur? A to tak, že si v roku 2013 už v začiatočných stavoch zadám: 6 638,78 eur 211/701 a 6 638,78 eur 701/411? Nevadí, ak sa mi nebude zhodovať konečný zostatok k 31.12.2012 so začiatočným stavom k 1.1.2013 na účtoch 211 a 411? Kde mám uviesť, že ide o opravu chyby z roku 2012 (v roku 2012 chýba základné imanie)??? Prosím, neviem, či uvažujem správne ... prosím, poraďte mi.
Naposledy upravil Alicce : 13.05.14 at 12:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alicce pretože som si myslela, že takto oslovím viac ľudí, ktorí by mi vedeli poradiť ... prosím, vie mi niekto poradiť???

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Tu niet žiadnej inej rady, než rekonštruovať konečné stavy hlavnej knihy roku 2011 a 2012. Musí predsa existovať nejaké zálohovanie dát, na papieri, na USB Kľúči, na CD ... Bez bilančnej kontinuity a bilančnej rovnováhy je každé pokračovanie účtovníctva nanič. Ak niet iných podkladov, tak treba z daňového úradu vyžiadať kópie účtovných výkazov a poznámok a z nich rekonštruovať konečný stav 2011. Potom doplniť účtovníctvo 2012 o počiatočné stavy z konečných 2011. Dosiahnuť bilančnú rovnováhu a pokračovať.

    Základné imanie - ako opraviť chybu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.