Zavrieť

Porady

DARY-prechod F.O. na P.O.

Ahojte, môžete mi prosím poradiť? 1. Som F.O., mám zaradenú nehnuteľnosť v ZC 500.000 v majetku, ktorú vyradím do osobného užívania a následne darujem ju inej osobe-nepodnikateľovi. Aké povinnosti vyplývajú z darovania mne a aké tej osobe, ktorej som nehnuteľnosť darovala?-má zaplatiť daň z príjmu za túto darovanú nehnuteľnosť? 2. A ak ukončím podnikanie a všetok ostatný majetok prevediem do osobného užívania a následne ho darujem s.r.o.-čke, ktorú založím? Aké daňové povinnosti mám? 3. Ďalšie vec je, že majetok, ktorý je vyradený z podnikania do osobného užívania, je oslobodený pri predaji až po 5-tich rokoch, chcem vedieť keď mám takto už v osobnom užívaní stroj v hodnote 300000 a predám ho do tých 5-tich rokov napríklad susedovi -nepodnikateľovi napríklad za 1,-Sk. Ako je takáto vec ošetrená, aby ma donútili odviesť tú daň z príjmu v skutočnej ZC?
Dakujeeeeem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Silvia123
    Ahojte, môžete mi prosím poradiť? 1. Som F.O., mám zaradenú nehnuteľnosť v ZC 500.000 v majetku, ktorú vyradím do osobného užívania a následne darujem ju inej osobe-nepodnikateľovi. Aké povinnosti vyplývajú z darovania mne a aké tej osobe, ktorej som nehnuteľnosť darovala?-má zaplatiť daň z príjmu za túto darovanú nehnuteľnosť? 2. A ak ukončím podnikanie a všetok ostatný majetok prevediem do osobného užívania a následne ho darujem s.r.o.-čke, ktorú založím? Aké daňové povinnosti mám? 3. Ďalšie vec je, že majetok, ktorý je vyradený z podnikania do osobného užívania, je oslobodený pri predaji až po 5-tich rokoch, chcem vedieť keď mám takto už v osobnom užívaní stroj v hodnote 300000 a predám ho do tých 5-tich rokov napríklad susedovi -nepodnikateľovi napríklad za 1,-Sk. Ako je takáto vec ošetrená, aby ma donútili odviesť tú daň z príjmu v skutočnej ZC?
    Dakujeeeeem
    Moc otázok v jednej téme, budem odpovedať priebežne, ak niekto zbadá chybu prosím opravte ma:
    K otázke č.1

    Ak FO má zaradený nehnut.majetok a jeho ZC je 500 000,00 následne ju daruje, to znamená nedôjde k vyradeniu majetku do osob.užívania, tak ZC 500 000,00 je nedaňový výdavok podľa § 21 ods. 2 písm.f) zákon o dani z príjmu.
    Darovanie nie je predmetom dane u FO, FO-nepodnikateľa vyplývajúce z podľa § 3 ods.2 písm.a) zákon o dani z príjmu. Ak by však z tohto nadobudnutého majetku plynuli príjmy , tak tento majetok už nie je vylúčený z predmetu dane.
    Predmetom dane sú aj prijaté dary poskytnuté v súvislosti s výkonom podnikania inej samost.zárobkovej činnosti či prenájmu podľa § 6 . Napr:
    živnostník získa darom majetok, ktorý využíva pri svojom podnikaní alebo ho začne využívať neskôr, tak potom tieto príjmy podliehajú zdaneniu.

    K otázke č. 2

    Ak preradíš majetok do osob.užívania ZC si nemôžeš uplatniť do daňových výdavkoch. V zápätí ju daruješ neplatíš z darovania daň,pretože darovanie nie je predmetom dane. Znova platí, ak s.r.o. začne využívať túto nehnuteľnosť na účely podnikania , tak príjmy plynúce z darovanej veci už podliehaju dani. Pre PO platí § 12 ods.7 zákon o dani z príjmu.

    K otázke č.3

    Nedoporučovala by som predať stroj, ktorý bol vyradený v ZC 300 000,00 za 1,00 SK. Majetok bol z podnikania vyradený do os.užívania teda ZC sa nemôhla uplatniť do daňových výdavkoch, táto zostatková cena sa uplatní pri predaji. Tento predaj bude podliehať dani podľa § 8 ods.5 písm.c) s odvolávkou na ZC podľa § 25 ods.3 zákon o dani z príjmov. Tu by som predala vyradený majetok aspoň v zostat.cene alebo o čosi nižšej, tento vyradený majetok by som si dala oceniť a podľa toho by som aj predala. Pri predaji sa uplatní daňový výdavok ZC do výšky predaja .
    Naposledy upravil renča1 : 08.04.06 at 16:38

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Prosím Vás súhlasite aj ostatný s touto odpoveďou, pretože mne sa to akosi nezdá. Je to moc jednoduché, len tak vyradiť majetok darovaním a neplatiť žiadne dane.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    O to mi šlo, chcem aby sa dotyčný vyhol plateniu akýchkoľvek daní, len neviem či to je také jednoduché a nechcem aby platil daň ani ten komu majetok následne daruje (ide o známeho a jeho ex-manželku, ktorej chce časť majetku darovať). Chce zrušiť firmu ako F.O. a založiť s.r.o., ale nechce doň vložiť všetok majetok, ktorý vlastnil ako F.O. . Takže hľadám riešenie -majetok najskôr vyradiť do osobného užívania a potom darovať, alebo priamo darovať, prípadne predať za 1,-Sk alebo podobne..... jednoducho bez daní!

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Ešte podotýkam, že on si nechce na seba nechať napísaný žiaden majetok... časť s.r.o. a časť ex-m.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    domacnost
    Prosím Vás súhlasite aj ostatný s touto odpoveďou, pretože mne sa to akosi nezdá. Je to moc jednoduché, len tak vyradiť majetok darovaním a neplatiť žiadne dane.
    Treba si pozrieť uvedené § a až potom sa "čudovať"

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    domacnost
    Prosím Vás súhlasite aj ostatný s touto odpoveďou, pretože mne sa to akosi nezdá. Je to moc jednoduché, len tak vyradiť majetok darovaním a neplatiť žiadne dane.
    Rada sa nechám od druhých poučiť.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Silvia123
    O to mi šlo, chcem aby sa dotyčný vyhol plateniu akýchkoľvek daní, len neviem či to je také jednoduché a nechcem aby platil daň ani ten komu majetok následne daruje (ide o známeho a jeho ex-manželku, ktorej chce časť majetku darovať). Chce zrušiť firmu ako F.O. a založiť s.r.o., ale nechce doň vložiť všetok majetok, ktorý vlastnil ako F.O. . Takže hľadám riešenie -majetok najskôr vyradiť do osobného užívania a potom darovať, alebo priamo darovať, prípadne predať za 1,-Sk alebo podobne..... jednoducho bez daní!
    Odpoved je v prvom príspevku. Strávila som nad odpovedou vyše hodiny. Treba si ju prečítať a tiež pozrieť uvedené paragrafy.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Určite si pozriem a budem rada, keď sa mi to všetko podarí uzavrieť tak ako potrebujem a som rada, že sú na svete ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť a poradiť druhým !!! Diky

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Silvia123
    . Takže hľadám riešenie -majetok najskôr vyradiť do osobného užívania a potom darovať, alebo priamo darovať, prípadne predať za 1,-Sk alebo podobne..... jednoducho bez daní!
    Je jedno či sa majetok vyradí do os.užívania a potom daruje alebo sa daruje hned bez vyradenia do os.užívania. Daňový dopad bude rovnaký...,ktorý som už uviedla v otázke č.1,2.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Silvia123
    Ešte podotýkam, že on si nechce na seba nechať napísaný žiaden majetok... časť s.r.o. a časť ex-m.
    čo znamená slovo ex-m?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.