Zavrieť

Porady

Vratenie DPH pri nakupe tovaru v Rakusku.

Ahojte, som uplny zaciatocnik a preto sa radsej spytam, idem nakupovat do rakuska tovar ktory budem uzivat vo firme, ide o tovar v hodnote nad 100 000,- da sa poziadat na hranici o vratenie DPH, ak ano ako sa to robi a ako si to dam potom do nakladov, je to potrebne nejako dodanit na SK? Ako by to bolo najvyhodnejsie a najjednoduchsie.

Dakujem pekne .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    Nepísal si či si platiteľ DPH, ak áno dostal si od daňového úradu kartičku, a s touto katičkou ak nakupuješ tovar od platiteľa DPH, tak nakúpiš tovar bez dane a na Slovensku si cez daňové priznanie tento tovar samozdaníš.
    Ak nie si platiteľom DPH tak ti zahraničný partner predá tovar s DPH, toto sa ale vzťahuje len na štáty Európskej únie.
    Len si treba dať pozor ak náhodou nie si platitelom DPH, tak ak v priebehu roka nakúpiš tovar nad 450 000,- Sk, tak sa musíš prihlásiť za platiteľa DPH.

    Mator je offline (nepripojený) Mator

    Mator
    Joj som to aj chcel napisat :-) ze niesom platitelom dph, len mi to vpadlo, tak potom si mozem teda poziadat o vratenie DPH? Aky je tam postup, kde sa to ziada a ako mam postupovat pri nakupe u partnera. A toto je len taky jednorazovy nakup zariadenie :-). Dakujem

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Mator
    Ahojte, som uplny zaciatocnik a preto sa radsej spytam, idem nakupovat do rakuska tovar ktory budem uzivat vo firme, ide o tovar v hodnote nad 100 000,- da sa poziadat na hranici o vratenie DPH, ak ano ako sa to robi a ako si to dam potom do nakladov, je to potrebne nejako dodanit na SK? Ako by to bolo najvyhodnejsie a najjednoduchsie.

    Dakujem pekne .
    Ak nie ste platiteľ (rakúšan vám vyfakturuje s rakúskou DPH), alebo ak ste platiteľ registrovanýpre DPH len z titulu dodaní z EU viac ako 420 000Sk (robíte na Sl. samozdanenie) , tak nemáte v oboch prípadoch nárok na odpočet dane a vstupuje vám do OC.
    Ak ste platiteľ (robíte samozdanenie) daň vám bude vrátená cez DP podľa § 49.

    Mator je offline (nepripojený) Mator

    Mator
    Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem, teda nieze by som tomu pred tym rozumel , no ale co mi bolo pred tym povedane, a to ze ked to kupim v rakusku, potom si poziadam o vratenie dane a normalne dam blocek do nakladov tu na slovensku. A niesom platca DPH. Je to takto mozne, alebo mi viete poradit aj nieco ine? Dakujem

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Mator
    Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem, teda nieze by som tomu pred tym rozumel , no ale co mi bolo pred tym povedane, a to ze ked to kupim v rakusku, potom si poziadam o vratenie dane a normalne dam blocek do nakladov tu na slovensku. A niesom platca DPH. Je to takto mozne, alebo mi viete poradit aj nieco ine? Dakujem
    Už ti tu napísali, že ak nie si platiteľ DPH, nemáš nárok na odpočet, teda ani na samozdanenie, nik ti DPH nevráti.
    Musíš nakupovať s DPH, nakoľko nemáš IČ DPH, máš len DIČ.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mator
    Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem, teda nieze by som tomu pred tym rozumel , no ale co mi bolo pred tym povedane, a to ze ked to kupim v rakusku, potom si poziadam o vratenie dane a normalne dam blocek do nakladov tu na slovensku. A niesom platca DPH. Je to takto mozne, alebo mi viete poradit aj nieco ine? Dakujem
    Poradiť sa dá iba to, že nemáte právo na odpočítanie rakúskej dane. Tovar nakúpite s touto daňou a nikto vám ju nevráti ... ale zato si ju môžete dať do nákladov daňovo uznaných v prípade, že sa jedná o výdavok súvisiaci s podnikaním a to jednorázovo alebo cez odpisy ... neuviedli ste, čo bolo predmetom nákupu.

    V EÚ musí niekto tovar zdaniť a to je v tomto prípade Rakúšan. Vám právo na odpočítanie dane nevznikne, nakoľko nie ste osobou registrovanou na daň.

    Ďalej si musíte iba sledovať hodnotu ďalších prípadných nákupov z iného členského štátu EÚ do hodnoty 420 tis. Sk tak ako uvádzajú prispievatelia predo mnou.

    Pre tento váš prípad teda platí: DPH zaplatíte v Rakúsku a nikto vám ju nevráti.

    Mator je offline (nepripojený) Mator

    Mator
    A este s chcem spytat, staci mi blocek na to aby som to dal do nakladov, alebo mam ziadat o fakturu?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A ešte na doplnenie:
    Možnosť vrátenia dane sa týka dovezeného tovaru z tretích krajín a nie z krajín EÚ. Tam by vám za istých podmienok, resp. podmienok platných v tej ktorej krajine mohla byť daň po preukázaní vyvezenia tovaru z krajiny vrátená (napr. predávajúcim, sprostredkovateľom...).

    Platí to aj na Slovensku ... v prípade vyvezenia tovaru nakúpeného s daňou do tretích krajín, opäť nie EÚ.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mator
    A este s chcem spytat, staci mi blocek na to aby som to dal do nakladov, alebo mam ziadat o fakturu?
    Stačí .

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ja sa len spýtam, nemusí byť nad 50 tis. Sk aj faktúra?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    ondrejvla
    Ja sa len spýtam, nemusí byť nad 50 tis. Sk aj faktúra?
    On neni platiteľ dane, on potrebuje doklad na zaúčtovanie.
    50tis je podmienka zo zákona o DPH na uplatnenie odpočtu DPH. A taký problém ako platiteľ kupujúci z EU nemáte. Lebo ak kupujete od platiteľa , prenáša sa daň na vás a pri kúpe na bloček z registračky v EU by ste si mohli daň pýtať jedine tak u nich .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.