Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Si to podpísala?Alebo nečítala?
    Naposledy upravil Peggynka : 03.06.14 at 05:22
    ingig podpisala som to bez uvazenia
    Peggynka Neviem,akú máš zmluvu,ale pozri toto:
    Pri uzatváraní pracovnej zmluvy musí dôjsť medzi zamestnancom a zamestnávateľom k dohode o druhu práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, o mieste výkonu práce, o dni nástupu do práce a o mzde. Ide o podstatné náležitosti, ktoré podmieňujú platnosť pracovnej zmluvy. Okrem toho možno v pracovnej zmluve dohodnúť ďalšie podmienky, na ktorých majú obe strany záujem, napríklad skúšobnú dobu, otázky úpravy pracovného času atď. V tejto časti pracovnej zmluvy sa občas vyskytnú aj neplatné dojednania, napríklad tzv. konkurenčné doložky, t. j. záväzok zamestnanca, že po skončení pracovného pomeru nebude podnikať v rovnakej oblasti. Vzhľadom na § 17 ods.1 Zákonníka práce, podľa ktorého je neplatný právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, v tomto prípade práva na slobodnú voľbu povolania, resp. vzhľadom na § 39 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého je neplatný právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom, v prípade nedodržania tohto záväzku zo strany zamestnanca nebude zamestnávateľ úspešný pri uplatnení požiadavky splnenia tohto záväzku ani vtedy, ak bola dohodnutá sankcia za porušenie takéhoto záväzku.
    ingig no, parada co
    dariusko Musíš sa naučiť ROZLIŠOVAŤ čo pred podpisom treba / netreba prečítať a pochopiť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Čo sa týka toho záväzku nevykonávať takúto činnosť počas doby latnosti zmluvy, tá je opodstatnená. Neviem, či sa tá dohoda riadi Zákonníkom práce, ale ZP priamo v § 83 zakazuje vykonávať konkurenčnú činnosť (či už u iného zamestnávateľa alebo ako SZČO) k predmetu činnosti podľa zmluvy bez toho, aby s tým súhlasil zamestnávateľ. Takže počas platnosti zmluvy nesmieš vykonávať inde inštruktorskú činnosť bez súhlasu zamestnávateľa.

    Čo sa týka toho obmedzenia po ukončení dohody - podľa § 83a ods. 1 zákonníka práce možno takýto zákaz dohodnúť aj po ukončení pracovného pomeru, avšak najviac na dobu 1 roka. Nie je to však tak jednoduché, sú tam ďalšie podmienky a záväzky, ktoré sú s tým spojené. Prečítaj si celý ten paragraf, ale myslím si, že na teba to nebude môcť zamestnávateľ aplikovať.

    "(1) Zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť, že zamestnanec po skončení pracovného pomeru nebude po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter. "

    Toto pravidlo či ustanovenie bolo zavedené od 1.9.2011 a slúžilo na ochranu zamestnávateľa, ktorý prijal zamestnanca na nejakú špecifickú pozíciu (napr. vodič vysokozdvižného vozíka), vyškolil ho a ten mu potom po roku odišiel pracovať ku kojnkurenčnej firme. Takto zákon dal ochranu zamestnávateľom, aby im špecializovaní ľudia neodchádzali a nevynášal know-how.

    Ak máš v zmluve uvedené 10 rokov, je podľa mňa toto ustanovenie absolútne neplatné. Navyše, ako som uviedol, inštruktor asi nebude taká špecializácia (nepíšeš, aký inštruktor - autoškola, lyžiarska škola, BOZP,...), aby ťa obmedzoval.

    Takže počas trvania prac. pomeru - NIE, po skončení - môžeš.

    Ešte dovetok - toto ustanovenie je aj v rozpore s ústavou SR čl. 35 ods. 1:

    "(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť." Nejaký zamestnávateľ ti toto právo nemôže obmedziť nejakým vágnym ustanovením v pracovnej zmluve alebo inej dohode.
    Naposledy upravil Chobot : 03.06.14 at 06:15
    ingig som sportova instruktorka ... vsetky skolenia a certifikaty som si uhradzala sama ... nie som zamestnancom nikoho ... len pri skoleni k danemu sportu som mala v zmluve bod, ze nebudem vykonavat podobnu instruktorsku cinnost a ani po skonceni zmluvy naslednych 10 rokov .... podcenila som podpisanie zmluvy .. v sucasnom obdobi ma o mna zaujem iny sportovy klub ... chcu, aby som vykonavala instruktorku u nich ...
    Chobot Kľudne zmeň zamestnanie. Pôvodný zmluvný partner ťa nemôže obmedzovať. Myslím, že keby sa aj súdil, tak by to prehral.

    A podľa akého zákona ste uzatvárali tú zmluvu? Čo to bolo za dohodu? Ty si SZČO? A na základe čoho ti platil za služby? Vystavovala si faktúry?

    V zmluve o sportovej cinnosti mam bod, v ktotom sa uvadza, ze nesmiem vykonavat podobnu instruktorsku cinnost a po ukonceni zmluvy nesmiem vykonavat podobnu cinnost naslednych 10rokov ... co s tym?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.