Zavrieť

Porady

V akej výške si môže uplatňovať spoločnosť porušenie autorských práv u fotografie u inej spoločnosti?

Som drobný živnostník a nedopatrením sa na mojom e-shope ocitol obrázok, ktorého súčasťou je fotka orechov, ktorá je v databáze českej spoločnosti zastupujúcej na území ČR a SR oprávneného vykonávateľa majetkových práv autora.
Nedopatrením znamená, že som obrázok použila zo stránky mojej dodávateľskej spoločnosti, ktorej produkty predávam a nenapadlo ma kontrolovať fotodokumentáciu, keďže súčasťou predmetného obrázku boli aj dodávané produkty .

Teraz si česká spoločnosť uplatňuje u mňa nárok a uhradenie čiastky 315,- eur za "bezdôvodné" obohatenie. Túto čiastku považujú za ústretové riešenie a odvolávajú sa na obvyklú čiastku 630,- eur. Uvedený obrázok je pritom pre mňa úplne bezcenný . V prípade, že sa nedohodneme, chce táto spoločnosť postúpiť vymáhanie tohto poplatku slovenskej spoločnosti zaoberajúcej sa vymáhaním pohľadávok
Otázka znie, v akej výške si môže uplatňovať u mňa táto spoločnosť uvedený poplatok ? Čo znamená v tomto prípade "obvyklá čiastka" ?
Aké by boli šance pri súdnom jednaní v prípade nedohody?

Ďakujem za Vaše rady
Maja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    Hladaj, hladaj, toto tu uz bolo...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Myslím, že začal novodobý hon na čarodejnice:

    http://www.porada.sk/t244912-je-mozn...b-stranke.html

    Či je to legálne alebo nie, ťažko v dnešnom guláši legislatívy posúdiť.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Následkom porušenia jednotlivých ustanovení Autorského zákona, t.j. následkom porušenia autorského práva, môže byť podľa platných právnych predpisov Slovenskej republiky vydanie rozhodnutia:
    a.v občianskoprávnom konaní, na zdržanie sa akéhokoľvek ďalšieho používania diela, nariadenie vymazania či odovzdania nelegálnych kópií a samozrejme do úvahy pripadá aj rozhodnutie o zaplatení náhrady spôsobenej škody (jednak materiálnej, ale aj nemateriálnej ujmy), či vydanie bezdôvodného obohatenia získaného z takéhoto nelegálneho používania diela. Súd spravidla rozhodne aj o povinnosti uhradiť trovy konania, ktoré môžu dosahovať vysokú sumu.
    b.v trestnoprávnom konaní. Trestný zákon v § 283 vymedzuje objektívnu stránku trestného činu porušovania autorského práva. Objektívnou stránkou tohto trestného činu je konanie, ktorým je neoprávnené zasiahnutie do zákonom chránených práv k autorskému dielu. Neoprávneným zásahom sa rozumie najmä privlastnenie si autorstva k dielu a akékoľvek uverejnenie diela bez súhlasu autora, prípadne s jeho súhlasom, avšak so zmenami v diele, na ktoré autor nedal súhlas, ale aj použitie diela tak, že to znižuje jeho umeleckú hodnotu. Trestný zákon pre tento prípad vymedzuje možnosť uložiť sankciu: ◾vo forme trestu odňatia, ktorý v zákonom stanovenom prípade môže byť až na 5 rokov
    ◾vysoké pokuty
    ◾prepadnutie majetku

    Na súde budú musieť vydokladovať finančnú alebo inú ujmu, určite by som sa poradil s právnikom. Nech ti pošlú prepočet ušlého zisku. Napíš im, že si dáš vyhotoviť znalecký posudok diela, pre prípad súdneho sporu. Nabudúce obrázok uprav (zmeň), stiahni ho z fotobanky zadarmo aby ťa nemohol nikto vydierať.
    vlado 33 Ešte doplním, pokiaľ sa jedná o bezdôvodné obohatenie súd bude skúmať nárast predaja e-shopu a jeho zisk. Pokiaľ si náhle nezbohatol, nemáš sa čoho báť.
    kopretinka 15.06.14 09:21 odstránil(a) z Porady

    V akej výške si môže uplatňovať spoločnosť porušenie autorských práv u fotografie u inej spoločnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.