Zavrieť

Porady

Zisk pred a po zdanení

Vysvetlí mi niekto z poráďákov čo je zisk pred a po zdanení? Sú tieto údaje v niektorom riadku súvahy , alebo výkazu ziskov a strát. Som začiatočník a rád by som si to nechal vysvetliť. Ďakujem všetkým , ktorí budú mať trpezlivosť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    bambi11
    Vysvetlí mi niekto z poráďákov čo je zisk pred a po zdanení? Sú tieto údaje v niektorom riadku súvahy , alebo výkazu ziskov a strát. Som začiatočník a rád by som si to nechal vysvetliť. Ďakujem všetkým , ktorí budú mať trpezlivosť.
    Zisk pred zdanením je zisk účtovný, teda rozdiel medzi súčtom všetkým výnosových a všetkých nákladových účtov. Výnosy i náklady sa upravia o pripočítateľné, resp. odpočítateľné položky.
    Napr.:
    výnosy = 100.000,-
    náklady = 60.000,-
    daňovo neuznané náklady = 10.000,-
    Potom počítaš 100.000,- - 50.000,- (60.000,- - 10.000,-) = zisk pred zdanením 50.000,-.
    daň= 19% = 9.500
    zisk po zdanení = 50.000,- - 9.500,- = 40.500,-

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    bambi11
    Srdečná vďaka. A kde sú tieto čísla? V súvahe, alebo výkaze a ktorý riadok?
    Vo výkaze. 6-tkové sú výnosy, 5-kové sú náklady. Chcelo by to kúpiť si tlačivo a kuknúť na riadky Všetky sú iba o týchto "číslach"
    Naposledy upravil Paula : 11.04.06 at 16:21

    bambi11 je offline (nepripojený) bambi11

    bambi11
    Ja mám práveže tlačivo pred sebou, ale som z toho "magor". Chcem sa to naučiť už teraz, lebo v januári ma to čaká. Takže sa snažím zbierať info a každá dobrá rada je cenná. Môže to byť teda ten riadok 64? A to je po zdanení? Díky za trpezlivosť

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    bambi11
    Ja mám práveže tlačivo pred sebou, ale som z toho "magor". Chcem sa to naučiť už teraz, lebo v januári ma to čaká. Takže sa snažím zbierať info a každá dobrá rada je cenná. Môže to byť teda ten riadok 64? A to je po zdanení? Díky za trpezlivosť
    R.64 je po zdanení. Splatná daň sa zaúčtuje 591xx/341xx a "uberie" zo zisku. Riadok 64 vo výkaze sa musí rovnať r.085 v súvahe.

    bambi11 je offline (nepripojený) bambi11

    bambi11
    áno, rovná sa! Už mi aspoň trošku začína "svitať" Ale vidím, že sa mám čo učiť do januára. Hlboko sa skláňam pred všetkými účtovníkmi, čo všetko musia ovládať a tak málo sú ocenení (aspoň vo väačšine firiem).Pekný večer.

    miros.rv je offline (nepripojený) miros.rv

    miros.rv
    Neviem, možno sa mýlim, ale zisk pred zdanením sa zistí rozdielom tried 6 a 5 a je uvedený v riadku 64 Výsledovky. Pripočírateľné a odpočítateľné položky sú len pre zistenie základu dane a do HV sa neberú. S ostatným súhlasím.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    miros.rv
    Neviem, možno sa mýlim, ale zisk pred zdanením sa zistí rozdielom tried 6 a 5 a je uvedený v riadku 64 Výsledovky. Pripočírateľné a odpočítateľné položky sú len pre zistenie základu dane a do HV sa neberú. S ostatným súhlasím.
    Najprv si vytlačím prehľad, v ktorom mám iba všetky sumy účtov nákladových a výnosových v analytike. Výnosy i náklady upravím o sumy, ktoré tam "nepatria" (žiaľ, chýba mi stále nejaký neutrálny účet, kam by sa tieto položky v priebehu roka mohli účtovať a nemuseli by sme lietať ceruzkou po papieri).
    Z výslednej upravenej sumy výnosov a nákladov mi výjde základ dane, vypočítam daň, zaúčtujem ju a vytlačím konečnú súvahu a výsledovku. Tieto priložím k DP.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vo VZaS je síce na konci zisk po zdanení, ale ak sa k nemu pripočíta daň, tak vieme účtovný zisk pred zdanením. Okrem toho je tam aj zisk z bežnej činnosti, (hodpodárskej) finančnej a mimoriadnej.....
    Základ dane sa vyskytuje len v DP - je to účtovný zisk upravený o položky, ktoré tam "nepatria".

    ešte

    Sú SW, ktoré dokážu vytlačiť aj tzv. daňovú vysledovku (nemusí sa behať po papieri). Vo výsledovke nie sú účty, ktoré sú v ÚOS vyznačeneé ako "nedaňové".
    Samozrejme tie vylúčené účty už treba ručne zatriediť do príslušného riadku DP. ale toto je už

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Lida
    Sú SW, ktoré dokážu vytlačiť aj tzv. daňovú vysledovku (nemusí sa behať po papieri). Vo výsledovke nie sú účty, ktoré sú v ÚOS vyznačeneé ako "nedaňové".
    Lida, taký soft by sa mi rátal Snažila som sa polopatisticky vysvetliť zadávateľovi témy, ako na to v začiatkoch a dúfam som ho nepomýlila .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Paula
    Lida, taký soft by sa mi rátal Snažila som sa polopatisticky vysvetliť zadávateľovi témy, ako na to v začiatkoch a dúfam som ho nepomýlila .
    dobre si to vysvetlila, nemalo by ho to pomýliť. (alebo ju).
    inak - ja sa na soft nespolieham, radšej si to pobehám ručne. Ale ako pomôcka pomôže.
    Chceli by sme vás poprosiť o pomoc o pripočitateľných a odpočitateľných položkách ktoré upravujú zisk.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Treba si zobrať DP DzPPO a riadok po riadku ho prezerať a zároveň hľadať v paragrafoch. Je ťažké Vám odpovedať na odpočit. a pripočit. položky, keď to chcete všeobecne. Treba si riadne prezrieť zákon o dani z príjmu §19 a tie, kde sa píše čo je a čo nie je daň. výdavok. Tam je to jasne napísané. Alebo uveďte priamu otázku.
    Ešte malá rada: skúste pozrieť www.ceniga.sk, tam je spracovaná prehľadná tabuľka o odpočit. a pripočit. položkách. Je to dobrá pomôcka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.