Zavrieť

Porady

Ako zohnať lieky na predpis

Potrebujem intravenózne železo. Je mi jasné, že je len na predpis, to nie je problém. Problém ale je, že podľa lekárky aktuálne nie su na slovensku k zohnaniu. Teda tie, čo sú bez úhrady. Vraj iba iné, ktpré treba v plnej výške hradiť. Alebo skočiť do zaraničia a priniesť odtiaľ.

V prípade, ak si tie lieky pôjdem kúpiť napríklad do čiech, preplatí mi to poisťovňa, keď u nás nie sú ? Alebo nakoľko sa nedajú zohnať tie bez úhrady, preplatí mi to, čo budem uhrádzať. Alebo sa na zdravotnú poisťovňu obrátiť rovno? A s čím? Mesačne by ma tieto lieky stáli cca 300€. A to sa mi zdá už celkom dosť, obzvlášť, keď ich budem potrebovať niekoľko mesiacov po sebe.
Alebo kto je zodpovedný, že lieky bez úhrady nie sú na trhu, hoci sú v kategorizácii? Zdravotná poisťovňa alebo distribútori liekov? nad nimi kto robí dohľad?

doplním do otázky konkrétne údaje.

Liek A stojí poisťovňu 50€, pacienta 0
Liek B stojí pousťovňu 70€, pacient hradí 50€

V čechách by som za liek A zaplatila cca 66€, liek B má voľnú cenotvorbu, zatiaľ netuším, koľko.
Naposledy upravil Dáša_ : 17.06.14 at 21:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bez poisťovne ani krok , nakoľko ....a nakoľko sa nedoplatíš , ak nebudeš akceptovať a pôjdeš na vlastné triko...

    Poisťovňa vraví :


    Podľa § 9b ods. 10 má poistenec nárok na úhradu nákladov zdravotnej starostlivosti so súhlasom príslušnej zdravotnej poisťovne, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom členskom štáte, na ktorú príslušná zdravotná poisťovňa udelila súhlas.

    https://www.vszp.sk/poistenci/zdravo...a-cudzine.html

    Ako vzor je VšZP , no určite takúto klauzulu majú aj ostatné ZP .

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Zájdi za revíznym lekárom do svojej poisťovne,ale ja si myslím,že distribútori to stiahli hlavne pre toto riziko:
    http://www.primarnykontakt.sk/vseobe...gicke-reakcie/
    Ja by som zvážila to veľké riziko,určite existuje aj alternatíva,skús sa poradiť aj s iným hematológom,či bude mať rovnaký názor ako tvoja lekárka.
    Dáša_ alternatívou je transfúzia - ja si myslím, že oni ho stiahli hlavne preto, lebo za liek A dostanú menej ako za liek B. Totižto liek B je k dispozícii
    Peggynka Kontaktuj MZ SR,oni majú páky,ako ich pritlačiť,ale najskôr si zisti stav u revízneho lekára,ako by sa to dalo riešiť z Česka.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Daska, a zistovala si v lekarni ci ti ich na zaklade predpisu vedia objednat u distributora?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ tie lieky ani mne nevydaju, iba lekarke. A ona po rozhovore s lekárnikom toto uviedla, že sa liek A nedá aktuálne na slovensku zohnať
    Peggynka Tu si ho nenašla?http://www.najlekaren.eu/236-receptove
    Ja si veci overujem a určite by som obvolala minimálne lekárne vo FN,však info,či ho majú,ti môžu dať.
    Dáša_ tak práve zisťujem, že sa to už riešilo na najvyššej úrovni - http://www.health.gov.sk/Clanok?zapis21404223

    takže cez zdravotnú poisťovňu
    Peggynka Tak fajn,trošku sme sa vymotali z toho - snáď sa podarí.A ešte toto upozornenie je pri tomto lieku:
    POZOR: Úhrada poisťovne sa na liek nevzťahuje, pokiaľ je vydávaný v lekárni, ale len pri poskytovaní ambulatnej starostlivosti lekárom.
    Dáša_ Presne, v´daka tomu, že som to začala písať sme sa v tom celom zorientovali a už viem, kde začať a čo čakať. V´daka za pomoc
      zbaliť

    Ako zohnať lieky na predpis

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.