Zavrieť

Porady

Prijatý dar

Dobry den, prosim o radu. Podnikatel - lekar, uctujuci v JU, prijme vecny dar. Podla § 3 ods. 2 pism. a) som dar zahrnula v jeho celej vyske ako do prijmov v roku, kedy ho prijal. Spravila som dobre? Akym sposobom ho dostanem do nakladov? Vo Financ. spravodaji 5/2005 som citala, ze som ho mala zahrnut podla § 17 ods. 3 pism. g) do prijmu len v pomernej casti, ktora zodpoveda odpisom v tom roku. Islo ale o majetok do 30 tis. Sk. Mala som zaroven uplatnit aj vydavok v celej vyske? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lianka
    Dobry den, prosim o radu. Podnikatel - lekar, uctujuci v JU, prijme vecny dar. Podla § 3 ods. 2 pism. a) som dar zahrnula v jeho celej vyske ako do prijmov v roku, kedy ho prijal. Spravila som dobre? Akym sposobom ho dostanem do nakladov? Vo Financ. spravodaji 5/2005 som citala, ze som ho mala zahrnut podla § 17 ods. 3 pism. g) do prijmu len v pomernej casti, ktora zodpoveda odpisom v tom roku. Islo ale o majetok do 30 tis. Sk. Mala som zaroven uplatnit aj vydavok v celej vyske? Dakujem.
    § 25 ods.a) zákon o dani z príjmu-doplnenie od 15.12.2005-ocenenie darovaného majetku.

    Ak Fo-nepodnikateľ daruje majetok , na ktorý sa nevzťahuje oslobodenie podľa § 9 , potom takto darovaný majetok je obdarovaný povinný oceniť cenou, za ktorý bol nadobudnutý darcom (obstarávacou cenou darcu).

    Keďže § 3 ods.2 písm.a) o.i. hovorí aj o tom, že prijatý dar sa zdaňuje, ako pri dotácii,podpore a príspevku a to do výšky uplatnených daň. výdavkov, / nákladov /, odpisov.

    Obdarovaný si majetok do 30 000,00 dá oceniť a príjem sa zdaňuje do výšky uplatneného daň.výdavku.
    §17 ods.3 písm.g) slúži pri majetku nad 30 tis.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ahoj renci,

    majetok darovala právnicka osoba - s. r. o. fyzickej osobe podnikatelovi. Suma majetku je urcena v zmluve (pocitac s prisl. za 25 tis. Sk). Prijaty dar som v tejto hodnote zdanila podla § 3 ods. 2 pism a). Rozumiem tomu tak, ze som mohla uplatnit aj odpis v plnej vyske (kedze ide o majetok do 30 tis.)? Ide o rok 2005, ale zaujima ma aj, ci to bude rovnako aj v roku 2006.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lianka
    Ahoj renci,

    majetok darovala právnicka osoba - s. r. o. fyzickej osobe podnikatelovi. Suma majetku je urcena v zmluve (pocitac s prisl. za 25 tis. Sk). Prijaty dar som v tejto hodnote zdanila podla § 3 ods. 2 pism a). Rozumiem tomu tak, ze som mohla uplatnit aj odpis v plnej vyske (kedze ide o majetok do 30 tis.)? Ide o rok 2005, ale zaujima ma aj, ci to bude rovnako aj v roku 2006.
    Aha , tak ide o samostat.hnut.vec, tak sa môžeš rozhodnúť či PC uplatníš rovno do nákladov alebo PC budeš odpisovať. Ked hovoríš o odpisoch, tak predpokladám, že ho chceš odpisovať.
    Takže, uplatní sa § 17 ods.3 písm.g) t.j. do zdanit.príjmov v roku priajatia daru sa zahrnie len pomerná časť príjmov zodpoved.výške odpisu uplatneného v daňových nákladoch s odvolávkou na § 19.

    Napr. odpis bol v sume 12 500,00, tak v r.2005 sa mal uplatniť príjem do výšky odpisu. Pre r.2006 sa bude pokračovať rovnako.
    Ak by sa PC uplatnil v r.2005 rovno do nákladov v sume 25 000,00, tak príjem by sa zdanil do výšky 25.000.,00

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Dakujem velmi pekni, renci, uz mi to je jasne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.