Zavrieť

Porady

Prijatý preddavok z ČR

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Prijali sme preddavok od odberateľa z Českej republiky. Mám vystaviť doklad na účely DPH ako pri klasických prijatých preddavkoch od slovenského odberateľa? Nemám v tom moc jasno ako postupovať, čo potom pri ostrej faktúre, kde vyfakturujem tovar, keď fakturujem bez DPH?
Usporiadat
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

ešte napíš prosím načo to je preddavok -tovar alebo služba a aká??pretože daňová povinnosť prijatím platby vzniká aj v tom prípade ak daň bude povinný zaplatiť prijímateľ služby- ide o prípady samozdanenia podľa §69 ods.2 až 4ak prijímateľ služby zaplatí ešte pred samotným poskytnutím služby, vzniká mu daňová povinnosť /teda vášmu odberateľovi, ktorý vám skôr zaplatil/
Naposledy upravil alexaneta : 30.07.04 at 07:28
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Je to preddavok na tovar.
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

dadka s tým sa nezaťažuj : v prípade ak platiteľ prijme platbu pred dodaním tovaru do iného členského štátu / ak sa má tovar fyzicky prepraviť z tuzemska do iného členského štátu/ daňová povinnosť nevzniká, pretože ešte nedošlo k nadobudnutiu tovaru podľa §11
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Super, takže nechám to tak a pri faktúre, kde budem dodávať tovar, tak len tú zálohu odrátam. Ďakujem. :-))))
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...to potom znamená že sa § 19 ods.4 nevzťahuje na všetky prijaté platby vopred ale iba tuzemské a zahraničné iba v prípade ak sa vzťahuje platba k službám???

§19 ods.4 totiž hovorí: Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

ja by som to chápala že je týmto upravená každá prijatá záloha
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Katty - lenže ako by to bolo s DPH, keď tovar do ČR budem fakturovať bez DPH a z prijatej zálohy by som si ju uplatnila? Neviem si to predstaviť.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

hmmm hmmm fakt

ja som myslela že napr. do ČR pošlem zálohu a oni ju tam maju mesiac kým mi dodajú tovar tak by mi mali podla zákona poslať ostru fa na prijatie platby v jej celej výške s dátumom daňovej povinnosti prijatia platby a ja by som si to v tom mesiaci dala do daň.priznania a samozdanila a potom ked mi pošlú tovar tak by mi odpočítali z fa zálohu a celková čiastka by bola len ten rozdiel a ten by som uviedla do DP v mesiaci nadobudnutia tovaru, ale to je asi blbosť...
Tak nič za pokus to stálo zas som o voľačo múdrejšia
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Dada, zákon ti ukladá vystaviť faktúru na prijatú platbu do 15 dní od prijatia platby, resp. ak dôjde k prijatiu platby a zároveň dodávke tovaru v rámci mesiaca, tak len vtedy nemusíš vystavovať ostrú faktúru na zálohu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
to čo píše alexaneta, tak to sa týka daňového priznania - tam by sa nemali uvádzať ostré faktúry na zálohy, ktoré boli prijaté pred dodaním tovaru do iného členského štátu - toto dávanie do daňového priznania zatiaľ nemám 100% potvrdené, takže ja aj ostré faktúry na zálohy do daňového priznania dávam.
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

len vás upozorním rozlišovať prijaté zálohy tuzemské a z EÚ.to čo som napísala som našla v komentári k DPH v poradcovi 10/2004 pri §19 a20
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
§ 19 a 20 hovorí o daňovej povinnosti a otázka bola, či sa má vystaviť ostrá faktúra na prijatú zálohu
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

podľa mňa sa to nevzťahuje na prijaté platby vopred od odberateľov z EÚ iba z tuzemska !!!
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

neviem je to diskutabilné
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
§ 72 ods. 1 Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu
Platiteľ je povinný vyhotoviť fa aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví fa najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

Je to špeciálne určený paragraf pre odberateľov z EÚ, alebo som to zle pochopila?
Pekný deň
Naposledy upravil vladan : 30.07.04 at 09:14
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

osobne si myslím že vystavovanie faktúr po prijatí faktúr sa vzťahuje na všetkých či už tuzemsko alebo EU
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

´dakujem za upozornenie to som ani nepostrehla ale ako to potom bude kedy vlastne vznikne daňová povinnosť ke´d k nadobudnutiu tovaru ešte nedošlo??to sa strašne bije lebo deň vystavenia fa sa berie ak už došlo k nadobudnutiu tovaru .to je dobry zmätok :-(
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
preto hovorím, že tie ostré faktúry k zálohám dávam do daňového priznania, aj keď som ešte tovar nedodala, lebo zatiaľ nikto to nejako nezdôvodnil, že ako sa to má robiť.
Alexanet, nerob si z toho nič, máme určite menší zmätok ako na DRSR alebo na daňovom.
Ináč, dnes som veľmi šťastný človek :-))) Dňa 7.5.2004 (6 dní po novele DPH) som posielala na DRSR do BB jeden dotaz a viete čo? Dnes, t.j. 30. 7. 2004 mi prišla odpoveď!!!
To je promptnosť, čo? Keby som sa spoliehala na "tie múdre hlavy", tak asi 3 mesiace nevystavím žiadnu faktúru!
Pekný deň
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

nato už som dávno prišla a preto sa na ich stanoviská nespolieham .asi čakali kým nato sami prídu čo tým všetkým chcel básnik povedať a ak akej problematike máš stanovisko ak sa smiem spýtať??
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
preprava tovaru do členského štátu - fakturácia bez DPH - § 16 ods. 1
aj keď mi odpovedali dosť odveci, lebo moja otázka bola smerovaná na § 16 ods. 1 a oni mi tu píšu § 22 ods. 2 - kde sú náklady na prepravu.
Ale nevadí!!!
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Takže mám vystaviť faktúru kvôli DPH? A čo potom, keď dodám tovar v auguste, odrátam tam tú zálohu? Ale tú faktúru už s konkrétnym tovarom budem vystavovať bez DPH, lebo je to dodanie do EU pre registrovaného na DPH. Čudné to je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať