Zavrieť

Porady

Získanie starých stratených výplatných pások

Dobrý deň,

mama je aktuálne nezamestnaná po skrachovaní zamestnávateľa. Počas minulej éry pracovala v miestnom družstve. Počas zamestnania sa jej narodilo ZŤP dieťa o ktoré sa zostala doma starať na neplatenej materskej. Pri rozpade družstva sa na ňu ako zamestnankyňu zabudlo a zostala "visieť vo vzduchoprázdne". Prakticky nemala to zamestnanie nikdy ukončené.
Odpracované roky v družstve jej uznali na základe čestného prehlásenia vtedajších účtovníčok, ale bez dodaných dokladov o mzde jej vraj nevedia ten pracovný pomer započítať do odpracovaných rokov s platenými odvodmi.
V súčasnosti má uznaných iba 8 rokov odvodov + 3 roky počas ktorých si platí odvody dobrovoľne, keďže sa jej nedarí nájsť zamestnanie. Do potrebných 15 rokov jej teda zostáva približne 4 roky platenia odvodov, pričom ak by vedela mzdu z družstva dokladovať, nemusela by ich platiť.
Potrebné dokumenty hľadala v archíve družstva, v okresnom archíve aj v archíve v Bratislave. Archív družstva bol "šetrne" premiestnený do iných priestorov - nahádzané na nákladiak a vysypané. Všade získala dokumenty maximálne o tom, že pracovala, ale nie o výške mzdy.

Nechce sa mi veriť, že ak by priniesla falošné pásky, tak by ich nemali oproti čomu skontrolovať. V tom prípade teda majú doklady o jej mzde a iba robia prekážky aby jej vyplácali menší dôchodok, resp. aby dala do štátneho rozpočtu pár tisíc eur navyše.

Moja otázka znie: Dá sa nejak dostať k dokladom o výške mzdy z pred približne 35 rokov zo štátnej organizácie?

Ďakujem za každú pomoc.
Naposledy upravil romiix.org : 26.06.14 at 09:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Myslím,že by sa dalo,keby predložila príjem od spolupracovníčky na rovnakej pozícii + čestné prehlásenie.Skúste takto.Ja som tiež nemala v archíve príjmy,asi tam bola "pedantná" mzdárka.

    Získanie starých stratených výplatných pások

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.