Zavrieť

Porady

začínajúci živnostník a výdavky

Ahojte, viete mi poradiť, ako to je v prípade, ak mi živnosť vznikne až 4.8. 2014, do tohto dátumu však chcem nakúpiť zariadenie, tovar, myslím, že takto môžem nakupovať sú to oprávnené výdavky týkajúce sa živnosti, a budem ich môcť zaúčtovať, avšak, otázka
1) ak mi budú vystavovať faktúru, majú mi ju vystaviť na mňa ako FO iba s osobnými údajmi, alebo na FO živnostníka, teda už aj s ICO, DICO?
2) potrebujem zaplatiť nájom vkladom na účet, taktiež , mám tam uviesť osobné údaje, alebo aj údaje živnosti?
Ako to má byť správne tak, aby to boli oprávnené výdavky a mohla by som si ich potom hodiť do účtovníctva?
Ďakujem.
10 komentárov     zbaliť
veronikasad Odkedy začínaš podnikať ? Dostal si dotáciu z ÚP ?
anadejka od 4.8 mám vznik živnosti. a áno mám aj dotáciu, ale niektoré veci kupujem mimo dotácie, zo svojho, dotácia príde až tesne pred začiatkom .
veronikasad Nájomné platíš za aké obdobie ?
anadejka za august, potrebujem to zaplatiť do 5.7,mesiac vopred sa platí, takže už zajtra musím poslať, aby mu to prišlo. ale, keď tak nad tým premýšľam v podstate mi tam stačí uviesť moje osobné údaje a budem to potom môcť hodiť do účtovníctva, tak je? ak vychádzam z toho, že sa dajú zahrnúť aj vádavky, ktoré rok predchádzajú vzniku živnosti, a vtedy asi nik nemá živnosť ale figuruje len ako fo.
Alebo sa mýlim?
veronikasad Stačia osobné údaje. Ak by si však platila nájom aj za mesiac júl (aby ti držali priestory), nebol by to daňový výdavok. Ak však máš nájom v podnikatelskom pláne, neviem či ti ho uzná UPSVaR, ak bude platený skôr ako je schválená dotácia (daň.výdavkom bude aj v prípade, že ti ho DU neuzná).
anadejka Nájom mám aj v podnikateľskom pláne, ale ak by bol s tým problém, nedá sa to následne nejak preúčtovať? Za júl nebudem platiť, vyšiel mi nájomca v ústrety
anadejka * prenajímateľ
veronikasad Skôr než ten nájom zaplatíš, prever si na UPSVaR či ti uznajú čerpanie z dotácie. Preúčtovať sa to nedá, skôr dohodnúť s prenajímatelom že ho uhradíš až keď bude dotácia schválená a podpísaná zmluva (peniaze ešte na účte mať nemusíš)
anadejka ďakujem za radu, budem to musieť obvolať, i keď už dopredu mám pocit, že mi to neuznajú lebo všetko tam okresavajú a zlé podmienky sú ohľadne tej dotácie a nemyslia na také veci.
anadejka mohli by ste mi dať nejaký súkromný mail, kontakt? nechcem to tu písať, a chcem sa opýtať na iný spôsob riešenia tejto situácie. ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    začínajúci živnostník a výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.