Zavrieť

Porady

Začínajúci živnostník

Ahojte.
začínam podnikať. Jedná sa o predaj textilu v prenajatých priestoroch. Priestory patria obci. Keďže je som aj zamestnancom, budem tam zamestnávať predavačku. Vybral som si jednu pani, ktorá je rok aj pol po MD, chcem si vyžiadať podporu z úradu práce. Buddem účtovať v jednoduchom účtovníctve.
Chcem sa vás opýtať, na čo všetko by som nemal zabudnúť pri zakladaní živnosti, ktoré inštitúcie mám navštíviť a oznámiť im to, od koho každého potrebujem povolenia, akú evidenciu som povinný viesť.
Viem, že je to veľmi obsiahla otázka, ale nikde neviem na jednom mieste nájsť takéto komplexné informácie.
Živnosť už mám, bol som v Soc. poisťovni, v Zdravotnej poisťovni, na daňovom úrade a čo ďalej.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Čo sa týka prevádzky:
    -MsÚ-otvorenie prevádzky /tlačivo/a predloženie otvára-
    cích hodín /tlačivo/
    -Živnost.úrad-tiež nahlásiť prevádzku/tlačivo/, pre istotu
    si zober Inšpekčnú knihu /papiernictvo/, u nás žiadali
    -DÚ-zaregistrovanie ERP, kúpiť v papiernictve Knihu
    pokladnice a tržieb a spolu aj s certifikátom z ERP zob-
    rať potvrdiť
    -mať potvrdenie od hygieny, treba k tomu 500,- Sk ko-
    lok
    Ak niekoho zamestnáš:
    - DÚ-zaregistrovať sa ako zamestnávateľ
    -SP-registračný list pre zamestnanca aj zamestnávateľa
    -ZP-zaregistrovať sa ako zamestnávateľ a zaregistrovať
    aj zamestnanca
    -mesačne zasielať výkazy do SP aj ZP

    Toto je len tak v rýchlosti.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Čo sa týka účta:
    peňažný denník
    kniha pohľ. a záväzkov
    inventárne karty
    skladová evidencia
    evidencia tržieb
    .........

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ... dobré nervy .
    Založiť si v niektorej z bánk podnikateľský účet, z ktorého budeš platiť napr. odvody do poisťovní za zamestnanca, úhrady dodávateľských faktúr,...
    Pri zamestnancovi treba dať pozor na dodržanie lehoty na prihlásenie do poisťovní, najmä do SP - najneskôr jeden deň pred začiatkom prac.pomeru.
    Dôležité lehoty sú pri nahlasovaní na Daňový úrad, napr. založiš účet v banke - do 15 dní si povinný oznámiť túto skutočnosť na DÚ. Ak si sa hneď pri prvej registrácii nezaregistroval ako platiteľ dane zo závislej činnosti ( preddavky na daň za zamestnanca)- takisto 15-dňová lehota na registráciu.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Dobrý podvečer prajem,prosím Vás,koľko asi trvá dní,kým Daňový úrad zašle novému daňovníkovi DIČ kartičku?
    Prihlášku sme podpísali už na Živnostenskom úrade,pred 20 dňami,tak neviem,či to trvá do 30 dní...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý podvečer prajem,prosím Vás,koľko asi trvá dní,kým Daňový úrad zašle novému daňovníkovi DIČ kartičku?
    Prihlášku sme podpísali už na Živnostenskom úrade,pred 20 dňami,tak neviem,či to trvá do 30 dní...
    Odporúčam osobnú návštevu DÚ.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    smith Pozri príspevok
    Odporúčam osobnú návštevu DÚ.
    doteraz sme sa prihlasovali osobne na Daňovom úrade,ale najnovšie na Živnostenskom úrade vypíšeme rovno prihlášku..

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    erika_H Pozri príspevok
    doteraz sme sa prihlasovali osobne na Daňovom úrade,ale najnovšie na Živnostenskom úrade vypíšeme rovno prihlášku..
    Áno to je pravda, ale keď chceš mať v ruke čo najrýchlejšie kartičku s DIČ predsa je lepšia návšteva a osobné prevzatie, ako čakanie.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    smith Pozri príspevok
    Áno to je pravda, ale keď chceš mať v ruke čo najrýchlejšie kartičku s DIČ predsa je lepšia návšteva a osobné prevzatie, ako čakanie.
    hm.. na to sme mali myslieť asi skôr.. ma to ani nenapadlo no ale keďže je to už 20 dní,snáď to už nebude tak dlho trvať..

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    ahojte,prosím Vás,čo všetko si mám zobrať na DÚ,keď idem prihlásiť spoločnosť s ruč.obmedz. na daň z príjmov..
    (nie to tam konateľ)
    takže splnomocnenie od konateľa-podpisane u notara
    original výpisu z OR..
    a to je všetko?
    Ďakujem

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    erika_H Pozri príspevok
    ahojte,prosím Vás,čo všetko si mám zobrať na DÚ,keď idem prihlásiť spoločnosť s ruč.obmedz. na daň z príjmov..
    (nie to tam konateľ)
    takže splnomocnenie od konateľa-podpisane u notara
    original výpisu z OR..
    a to je všetko?
    Ďakujem
    posúvam

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    erika_H Pozri príspevok
    ahojte,prosím Vás,čo všetko si mám zobrať na DÚ,keď idem prihlásiť spoločnosť s ruč.obmedz. na daň z príjmov..
    (nie to tam konateľ)
    takže splnomocnenie od konateľa-podpisane u notara
    original výpisu z OR..
    a to je všetko?
    Ďakujem
    Tvoja otázka je tu , preto nikto neodpovedá (s.r.o. nie je živnostník).

    Je to registrácia daňovníka PO, formulár nájdeš na drsr.sk, môžeš si ho vyplniť a vytlačiť. Výpis OR originál + kópiu, ktorú odovzdáš.
    A ty si zamestnanec? ak áno, tak treba dať X aj na daň zo závislej činnosti.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    liba2 Pozri príspevok
    Tvoja otázka je tu , preto nikto neodpovedá (s.r.o. nie je živnostník).

    Je to registrácia daňovníka PO, formulár nájdeš na drsr.sk, môžeš si ho vyplniť a vytlačiť. Výpis OR originál + kópiu, ktorú odovzdáš.
    A ty si zamestnanec? ak áno, tak treba dať X aj na daň zo závislej činnosti.
    ospravedlňujem sa..dakujem za odpoveď

    Aendy je offline (nepripojený) Aendy

    Aendy
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý podvečer prajem,prosím Vás,koľko asi trvá dní,kým Daňový úrad zašle novému daňovníkovi DIČ kartičku?
    Prihlášku sme podpísali už na Živnostenskom úrade,pred 20 dňami,tak neviem,či to trvá do 30 dní...
    Zdravim, no neviem kde konkretne je DU kde to tolko trva ale mne ju vydali asi 4 dni po podani, ale mozno len ku mne sa spravali tak expresne alebo nemali co robit

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Aendy Pozri príspevok
    Zdravim, no neviem kde konkretne je DU kde to tolko trva ale mne ju vydali asi 4 dni po podani, ale mozno len ku mne sa spravali tak expresne alebo nemali co robit
    Žilina DÚ II. Trvá to už 4 týžne.. Naozaj dlho
    Na DÚ I. to bolo do 2-3 týždňov aj poštou na adrese daňovníka,a na DÚ II,keď som tam bola,ešte im vraj ani neprišla prihláška zo Živnostenského registra.. No neviem..

    Aendy je offline (nepripojený) Aendy

    Aendy
    hmm asi je vyhodou podnikat v malom meste kde je to vsetko v jednej budove a nemaju sa na koho vyhovorit, lebo mozem vojst do druhych dveri a spytat sa co je na tom pravdy, drzim palce a prajem vela trpezlivosti na tych nasich uradoch

    erinkasz je offline (nepripojený) erinkasz

    erinkasz
    otázka Pozri príspevok
    Čo sa týka prevádzky:
    -MsÚ-otvorenie prevádzky /tlačivo/a predloženie otvára-
    cích hodín /tlačivo/
    -Živnost.úrad-tiež nahlásiť prevádzku/tlačivo/, pre istotu
    si zober Inšpekčnú knihu /papiernictvo/, u nás žiadali
    -DÚ-zaregistrovanie ERP, kúpiť v papiernictve Knihu
    pokladnice a tržieb a spolu aj s certifikátom z ERP zob-
    rať potvrdiť
    -mať potvrdenie od hygieny, treba k tomu 500,- Sk ko-
    lok
    Ak niekoho zamestnáš:
    - DÚ-zaregistrovať sa ako zamestnávateľ
    -SP-registračný list pre zamestnanca aj zamestnávateľa
    -ZP-zaregistrovať sa ako zamestnávateľ a zaregistrovať
    aj zamestnanca
    -mesačne zasielať výkazy do SP aj ZP

    Toto je len tak v rýchlosti.
    BOZP - bezpečnosť ochrani zdravia pri práci
    PO - požiarna ochrana

    - treba nájsť firmu čo to zastrešuje

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.