Zavrieť

Porady

prevod auta SZCO do osobneho uzivania a zanik danovej povinnosti k DzMV

Dobry den, chcela by som a opytat ked SZCO previedla auto ktore mala zaradene do majetku po odpisani do osobneho uzivania, nahlasi na danovy urad zanik danovej povinnosti k DzMV ku dnu prepisu. Vcera som telefonovala na finnancnu spravu a tam mi povedali ze prevodom do osobneho uzivania nezanika danova povinnost. Mate s tym niekto skusenosti. Prikladam vyjadrenie FS:

Z vyššie uvedeného vyplýva, že aj v čase, kedy je vozidlo nevyužité (je odstavené napr. z dôvodu nedostatku pracovných príležitostí, voľných dní - sobota, nedeľa, sviatok, z dôvodu práceneschopnosti, poruchy, opravy, ako aj z dôvodu sezónnej činnosti a pod.) je naplnený predmet dane z motorových vozidiel, čo znamená, že nepoužívaním vozidla každý deň, nedochádza k zániku daňovej povinnosti podľa § 89 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z., a preto vozidlo je predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia
Vo všeobecnosti za zánik daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel možno považovať:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie vozidiel dopravného inšpektorátu
- krádež motorového vozidla (daňová povinnosť zanikne dňom krádeže).
Ak sa vozidlo neprestalo používať na podnikanie z vyššie uvedených dôvodov, tak u podnikateľa nedošlo k zániku daňovej povinnosti a vozidlo je naďalej predmetom dane z motorových vozidiel.

Dakujem
Ivana Halajová Dobrý deň, ako som si čítala túto tému, chcela by som si len upresniť, keď SZČO prestala úplne používať auto na podnikanie, vyradí ho z obchodného majetku a prevedie do osobného užívania, odhlási z povinnosti na platenie DZMV, zmení na dopravnom inšpektoráte vedenie z IČO na RČ..stále je auto predmetom dane, keď podnikateľská činnosť daňovníka pokračuje aj keď ho nevyužíva na podnikanie?
marjankaj Nie je.
Ani sa nedivím takejto otázke, keď niektorí tiežprávnici sa vyjadrujú k tomu, čomu nerozumejú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    "Vo všeobecnosti":
    novelizáciou § 89ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. s účinnosťou od 01.12.2012, podľa ktorého daňová povinnosť:
    vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...nosti_DzMV.pdf
    Ja by som ho ani neprepisovala,keby som ho posunula napr.synovi.Načo platiť prepis.
    To by ma zaujímalo,kto dal z FS takú "kvalifikovanú"odpoveď.
    Naposledy upravil Peggynka : 06.07.14 at 17:03
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzatko JUDr. Martin Ďuračík. Ja som nad tym tiez krutila hlavou. V piatok som si opat volala na FS a pani na telefone mi povedala ze vznika zanik, pretoze prepis auta z SZCO na obcana, aj ked sa jedna o rovnaku osobu sa povazuje akokebyho predala. Auto sme vyradili z majetku, urobili prepis a nevidim dovod zaniku. Lenze ked mi tento ich pravnik poslal takuto odpoved tak som ostala zdesena. A do telefonu ma presviedcal ze ak to auto nepreda nevznika jej zanik!!!!!
    zuzatko A dakujem za pomoc.
    Peggynka Asi by si mal pán naštudovať Pokyn FR (link,ktorý som dala).
      zbaliť

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Ak SZČO vyradí auto z obchodného majetku, ale na DI je naďalej vedené na jej IČO zaniká povinnosť platiť DzMV ? Alebo musí byť auto prepísané na fyzickú osobu ?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Používa auto ďalej na podnikanie ?
    xeva Nie, auto ďalej na podnikanie nepoužíva.
    Žabinka prečítala si si odpoveď od Peggy?? veď tam máš jasne napísané, kedy vzniká daňová povinnosť, a kedy zaniká.. aj s linkom na daňovú správu..
    a len na okraj. otázky sa nekladú do cudzích otázok.. v okienku Odpovedať je napísané, že sa tam píšu odpovede, nie otázky.. nabudúce si založ vlastnú otázku, ako káže etiketa porady..
    xeva Áno, odpoveď som si prečítala, aj pokyn FS a aj ostatné reakcie. Napriek tomu si myslím, že moja otázka nie taká, aby si vyžadovala založenie novej témy, je to otázka = reakcia na príspevok od zuzatko . Očakávala som reakcie typu - áno, je to totožná situácia, nie - pretože... To potom ak sa niekto pýta na problém SZČO a iný na ten istý problém u živnostníka malo by sa to objaviť v dvoch otázkach? nie som ešte celkom zžitá s novou Poradou, možno aj preto, že Slovensko sledujem "zvonku", ale zahlcovať ju sólo otázkami raz v červeno-bielom a potom v bielo-červenom ? ale ak si to etiketa porady vyžaduje, zariadim sa v budúcnosti tak, aby som sa jej držala. Ďakujem za upozornenie.
    Žabinka to som nevymyslela ja tak má vraj fungovať "nová" porada.. nie je v tom nič osobné..
    marjankaj FO s IČOm alebo bez IČa je vždy tá istá fyzická osoba. Nemá to vplyv ani na odhlasovanie na DI ani na daňovom úrade.
      zbaliť

    prevod auta SZCO do osobneho uzivania a zanik danovej povinnosti k DzMV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.