Zavrieť

Porady

Kupna zmluva a darovacia zmluva podla noveho podneho zakona

Dobry den od otcovych bratrancov chcem kupit ich podiely na parcele TTP,ktoru vyuzivam ako pristupovu cestu k mojej nehnutelnosti.Dnes nemam s nimi ziadny problem len to chcem vysporiadat papierovo.Ide o to ze parcela je v extravilane obce 5500m2 obidvaja su spoluvlastnikmi a chcu mi ju predat ale neviem ako mam postupovat kedze od 1.6.14 plati novy zakon o ochrane pody.Mozem pouzit v tomto pripade vynimku §117 obcianskeho zakonika?Pripominam mame rovnake priezviska.Dakujem
AmmiS Dobrý deň, ako je evidovaná parcela, ktorú chcete odkúpiť (orná pôda, alebo inak)? Koľko ďalších spoluvlastníkov je na LV?
type83 TTP su dvaja spoluvlastnici - bratia na LV
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Podľa § 116 Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

    Takže, podmienku príbuzenstva spĺňate to je podmienka - druhá veta za podkočiarkou: "iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby blízke"

    ale je tu ešte druhá kumulatívna podmienka, ktorú musíte splniť tiež a to:

    "ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu". Pokiaľ by ste mali dokazovať, že váš vzťah je príbuzenský podľa § 116 OZ, tak je potrebné myslieť na to, že musíte splniť aj túto podmienku.

    Pokiaľ je toto všetko splnené, spľňate podmienky prevodu podľa daného zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku platného od 1.6.2014.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    type83 Dakujem za rychlu a uzitocnu odpoved,ak by nastala situacia tak komu budem dokazovat naš pribuzensky vztah?
    AmmiS Iba, ak by niekto napadol prevod podielov na pozemku a tvrdil, že prevod je neplatný z dôvodu, že vy a predávajúci nie ste v príbuzenskom vzťahu v zmysle § 116 veta za podkočiarkou OZ. (Môžu to byť napr. ostatní spoluvlastníci, ale ak sú len dvaja a oni vám to predajú, tak nikto :-)

    Pokiaľ sa s predávajúcimi nehádate verejne, nepodávate na seba trestné oznámenia a nie sú svedkovia, ktorí by tvrdili, že ste v "škaredom" príbuzenskom vzťahu, v takom prípade by súd dal za pravdu vám. Ale ako som vyššie uviedla, nie je asi nikto, kto by to mohol napadnúť.
    type83 V tomto mojom pripade nie je nikto takze podla toho to mozem urobit takto ako ste to uviedli obidve podmienky som splnil,dakujem.
    type83 A co sa tyka zmluvy chcem si ju napisat sam podla vzoru misim sa odvolavat na nejaku citaciu zo zakona 140/2014?Viem ze doteraz to nebolo nutne len ci sa daco nezmenilo.Pre moju istotu.Dakujem
      zbaliť

    Kupna zmluva a darovacia zmluva podla noveho podneho zakona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.