Zavrieť

Porady

Koľko je premlčacia doba ukončenej náj. zmluvy podľa §663 OZ č40/1964 Zb?

Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Nájomná zmluva uzatvorená podľa §66 OZ medzi dvoma živnostníkmi a , priestory sa používali na podnikanie, nájom bol ukončený 30.04.2009, podľa zmluvných podmienok, avšak prišla výzva od právneho zástupcu prenajímateľa s dátumom 2.1.2013, že žiada zmluvnú pokutu 8000,- €. Podala som vysvetlenie, že sme postupovali podľa Nájomnej zmluvy a teraz napokon prišiel platobný rozkaz, podaný na súde v apríli 2013. Ja si myslím, že je to už premlčané. Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil Veronika8159 : 15.07.14 at 08:19
4 komentárov     zbaliť
Mária27 § 66 tam ani nie je. Nebytové priestory sa prenajímajú podľa z. 116/1990. Ako odôvodnujú zmluvnú pokutu?
Veronika8159 Podla nich bol najom ukonceny bez udania dovodu to je pravda, avsak bol ukonceny podla clanku v zmluve a oznamenim, ktore prenajimatel podpisal a tiez odovzdavacim protokol a s 3-mesacnou vypovednou dobou. Ak teda par.66 sa nevztahuje na prenajom nebytovych priestorov, mozno povedat, ze zmluva je neplatna?
Veronika8159 A este zmluva je podla Obcianskeho zakonnika az teraz som si uvedomila dvojzmyselnu skratku OZ
misoft Z údivu nevychádzam - súd postupoval podľa neexistujúceho paragrafu nesprávneho zákona.....
Podať odpor voči platobnému rozkazu - uviesť - vydaný na základe neexistujúceho právneho podkladu (neexistencia uvedeného paragrafu, uplatnenie nesprávneho zákona).
V Z 116/1990 nie je ani slovo o nejakej premlčacej dobe.
Prenajímateľ sa chce bezdôvodne obohatiť.
Podať na prenajímateľa tr. oznámenie z pokusu o podvod....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    ako znie ten paragraf? Sú to prenajaté nebytové priestory, alebo niečo iné? Proti rozkazu musíš dať odpor do 15 dní.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Veronika8159 Par. 66 Obcianskeho zakonika c. 40/1964, ja viem, ze treba podat odpor len rozmyslam ci hned uvediem, ze je to premlcane? alebo zdovodnim bezdovodny fin. narok na zmluvnu pokutu, dakujem
    Mária27 Veronika, občiansky zákonník nemá § 66, bol dávno zrušený. Preto potrebujem vedieť viac: kedy ste uzavreli zmluvu, ako znie te odsek o zmluvnej pokute, opíš aj to, podľa akého paragrafu ste to uzavreli a on žiada úhradu.
    Veronika8159 Maria dakujem velmi pekne teraz mam dovolenku a papiere mam v robote stvrtok sa hned ozvem, aby som napisala uplne detaily, zatial dakujem za zaujem
    Mária27 odpor určite podaj včas, aby bol zrušený platobný rozkaz. Potom na súde máš čas kvalifikovane dôvodiť
    misoft @Veronika8159 - dovolenka, nedovolenka - ide ti o PRACHY! Takže žiadne čakanie do štvrtku - šup-šup a kmitaj!
    Mária27 vie, čo píše - takže neotáľaj.....
    Veronika8159 No takže zmluva je uzatvorená podľa §663 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 a zmluvnú pokutu, ktorú žiada je podľa článku zo zmluvy : "V prípade výpovede nájomcu z iných dôvodov ako je v tejto zmluve uvedené alebo bez udania dôvodu, nájomca je povinný uhradiť prenajímateľovi zmluvnú pokutu vo výške 8.000,00 €, ktorá je splatná dňom ukončenia nájmu." Nájom sme ukončili podľa článku zo zmluvy a to písomnou výpoveľou , kde výpovedná lehota je 3-mesačná (k 30.04.2009), Oznámenie o ukončení nájmu je podpísané prenajímateľom a taktiež a priestory boli protokolárne odovzdané a zmluvnú pokutu si začal vymáhať 2.1.2013. Ďakujem
    Mária27 on asi namieta dôvod - tie ste dodržali? Bola zmluva na dobu neurčitú? V každom prípade podaj odpor, povysvetľujete si to na súde. Ešte ma však zaujíma, či išlo o nájom nebytových priestorov
    Platí totiž aj

    Nájom a podnájom nebytových priestorov
    § 720
    Nájom a podnájom nebytových priestorov upravuje osobitný zákon.6)
    Veronika8159 Neudala som dôvod nakoľko on vedel, že tá prevádzka nefunguje, tak som sa držala podľa zmluvy a ukončila som ju tak ako boli uvedené možnosti ukončenia nájmu podľa zmluvy, ktorú sme si podpísali. Zmluvy bola na dobu určitú, áno bolo to nájom nebytových priestorov
      zbaliť

    Koľko je premlčacia doba ukončenej náj. zmluvy podľa §663 OZ č40/1964 Zb?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.