Zavrieť

Porady

Konanie o novoobjavenom majetku

Dobry den, prosim vas, ako sa postupuje v pripade, ak sme otvorili dedicske konananie, no dedic ktory ako jediny dedil v povodnom konani uz nezije. Prejde to na neho a treba zase otvorit konanie po nom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Predpokladám, že išlo a ide o zákonné dedenie. V takom prípade to bude jedno dedičské konanie po poručiteľovi s jedným dedičským osvedčením, len ako aktuálny dedič v ňom nebude uvedený pôvodný dedič (napríklad potomok=dieťa poručiteľa), ale jeho dediči (prapotomkovia=vnúčatá poručiteľa).

    Upresnenie po komentároch:

    Ak bol po prvej manželke jediným dedičom jej manžel ako zák. dedič, ktorý sa stal potom Tvojím manželom, po ktorom si bola jedinou zák. dedičkou Ty (závet nebol spísaný v Tvoj neprospech), dedičkou novoobjaveného majetku po prvej manželke=poručiteľke budeš Ty ako zák. dedička po manželovi=pôvodnom zák. dedičovi po poručiteľke, ktorý medzičasom zomrel.
    Bude to jedno dedičské konanie s jedným dedičským osvedčením. Bude len potrebné preukázať=dokladovať dedičské nástupníctvo.
    Naposledy upravil luja5 : 29.07.14 at 09:10 Dôvod: upresnenie po komentároch
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Jednoduchý iný príklad: Sú bežné situácie, že po poručiteľovi dedí jeden žijúci potomok, ale po ďalšom nežijúcom potomkovi ako pôvodnom dedičovi nastupujú už ako ďalší zákonní dediči v poradí jeho potomkovia=vnúčatá poručiteľa. Stále je to jedno dedičské konanie s jedným osvedčením o dedičstve, v ktorom sú ako dediči uvedení žijúce dieťa poručiteľa ako pôvodný dedič a potomkovia nežijúceho dieťaťa ako tiež pôvodného dediča (vnúčatá poručiteľa).
    klara5 ak ak nejde o priamych potomkov ale o manzelku ? nastupujem ja tiez namiesto nezijuceho dedica ?
    klara5 v povodnom konani bol jedinym zakonnym dedicom (po manzelke), no zomrel a jedinou dedickou (aj zavetnou) som ja( druha manzelka) a iny zakonný dediacia nie su. No v ziadnej dedcskej skupine ja ja ako druha manzelka nevyskytujem, preto neviem co dalej.
    luja5 Ako manželka si zákonnou dedičkou v II. dedičskej skupine:

    § 474 Obč. zákonníka

    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
    luja5 Čo znamená, že si bola po manželovi "aj" závetnou dedičkou? Nechápem celkom zmysel závetu, ak si bola po ňom jedinou zákonnou dedičkou. Jedine, že by chcel závetom niečo poistiť, aj keď neviem, čo.
    klara5 takze ak sa objavil nejaky majetok po prvej manzelke, mal by opat dedit sam manzel (ako jediny dedic) no kedze nezije, nastupujem ja v druhej dediskej skupine ? (spisal dokonca aj zavet, ze vsetko prechdaza na mna, no plati to aj na novoobjavene veci, ktore este ani on neprededil ? )
    luja5 Ak manžel nemal potomkov (podľa toho, čo píšeš, tak zrejme nemal), tak si zákonná dedička po ňom. Pokiaľ nenapísal závet v Tvoj neprospech, v ktorom by odkázal svoj akýkoľvek majetok, ktorý by sa objavil aj v budúcnosti po jeho smrti, niekomu inému.
    luja5 Písali sme súčasne. Tak sa prípadne ešte opýtaj, ak Ti niečo nie je jasné.
    klara5 cize zavet sa vztahuje aj na dodatocne objaveny majetok , spravne ?
    klara5 ok dakujem velmi pekne
    luja5 Neviem, čo presne je v závete, ale keďže si zákonnou dedičkou (neurčil závetom ako svojho dediča niekoho iného), je jedno, čo je v závete. Lebo niekedy je dôležité, ak to je v závete formulované (či napríklad sa odkazuje majetok existujúci-známy dňu smrti, s presnou špecifikáciou...). To však nie je Tvoj prípad, ak si v závete uvedená len Ty.
    luja5 Už len na potvrdenie zákonom - ak sa nededí zo závetu, dedí sa zo zákona:

    § 461 Obč. zákonníka

    (1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

    (2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
    klara5 skvele, dakujem pekne za zhrnutie..este otazokca--cim to mam zdokladovat ? sobasnym listom ?
    luja5 Najlepšie je mať všetko, čo sa len dá, notár si už vyberie. Ja by som pozbierala všetky možné matričné doklady (rodné listy oboch manželov a k tomu sobášny list, tiež úmrtný list neb. manžela) a dedičské osvedčenia (neb. manžela po prvej manželke /asi ho máš, keď vieš, že bol jediným zák. dedičom/ a dedič.osvedčenie po neb. manželovi). Ak by si aj niečo nemala, netreba sa "stresovať", však notár povie, keby mu niečo chýbalo...(nie som notár, tak celkom netuším). Ja som bola v inej situácii, keď som musela zháňať ešte aj sobášny list mojich starých rodičov z roku 1900, to bola zábavka.
      zbaliť
    luja5 29.07.14 08:07 priradil do Porady
    luja5 29.07.14 08:03 priradil do Porady

    Konanie o novoobjavenom majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.