Zavrieť

Porady

Dedičské konanie - nahlásenie majetku notárovi

Potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania. Nachádzam sa v tejto situácii po prvýkrát a neviem, čo mám očakávať... Potrebujem zohnať relevantné informácie, takže už vopred vám všetkým ďakujem.
Problém je, že môj zosnulý otec žil v jednej domácnosti so svojou družkou a jej dvomi deťmi. Jeho družka vybavovala pohreb i všetky záležitosti okolo toho, lebo my sme neboli veľmi v kontakte (situácia bola naozaj na slovenské pomery veľmi zvláštna). Ona bola takisto predvolaná k notárovi, aby priznala jeho majetok. Problém je v tom, že jej nedôverujem a pochybujem, že nahlásila všetko, čo mu patrilo. A my jeho deti, nevieme úplne presne, čo vlastnil, takže aj keby sme chceli notárovi niečo dohlásiť, nevieme čo. Máme to napadnúť na súde, alebo ako ďalej postupovať? Lebo veru aj keby to všetko malo prepadnúť štátu, jej nenechám nič, čo jej nepatrí. Vieme, že mal úspory, bežné účty, byt aj auto, životnú poistku atď. Ale nič konkrétne. Navyše ešte sme neboli ani predvolaní k notárovi na dedičské konanie a už vypratávala jeho auto. Na to podľa mňa nemá nárok, nakoľko s majetkom sa až do dedičského konania nemá nakladať. Ako vyriešiť toto? Videli sme na vlastné oči, ako vyhadzovali veci a taktiež si z auta zobrali baterku a zamenili ju za druhú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no spravidla sa do dedičského konania nahlasujú veci, s ktorými inak nejde "pohnúť" napr. auto, nehnuteľnosti, účty v bankách.... osobné veci a zariadenia ktoré nie sú nikde evidované, zbierky mincí a iné rodinné cennosti pokiaľ nie sú registrované na meno sa na dedičskom konaní spravidla nepredeďujú, keďže nie je nutné hlásiť ich prepis niekde....

    čo môžete nahlásiť notárovi, sú účty v bankách, nehnuteľnosti, auto... dediť po otcovi musia jeho deti, aktuálna manželka resp. osoba ktorá s ním žila posledných 12 mesiacov v spoločnej domácnosti... t.j. budete asi s ňou dediť rovným dielom... nehnuteľnosti viete zistiť na www.katasterportal.sk.... životné poistenie, pokiaľ otec neuviedol oprávnenú osobu prechádza do dedenia, pokiaľ uviedol, že si praje v prípade smrti aby peniaze dostala jeho družka, tak do dedičstva nevstupujú... napr. môžte skúsiť či otec nemal dôchodkový pilier...
    chelsea87 ide o to, že my (jeho deti) poriadne ani nevieme koľko tých účtov mal, v ktorých bankách a tak. Preto ma napadlo, že keby sme dali na súd prejednanie dedičského konania, či by sa ten potom tým nejako hlbšie zapodieval. Alebo čo sa vlastne stane s bankovým účtom, ktorý nebol nahlásený notárovi?
    Ice dive no spravidla ku každému účtu chodia výpisy... resp. doma sa povaľuje od neho nejaká zmluva... notár môže aj overovať v ktorej banke by mohol mať resp. nemohol mať účet... on na to kompetenciu má.... resp. viete to spraviť aj vy... že pôjdete do určitej banky dáte za prepážku pracovníkovi občiansky preukaz, vysvetlíte situáciu, že hľadáte účty po svojom otcovi, rodné číslo to a to, posledná adresa tá a tá... a pracovník banky ak je človek vám vie povedať áno má tu účet nie nemá tu účet... o stave na danom účte však hovoriť nemôže... len vám vie potvrdiť či tam účet je alebo nie... a prípadne ho môžte dať zablokovať z dôvodu úmrtia držiteľa a oznámiť to notárovi....
    súd to riešiť nebude súd rozhoduje len v sporných veciach.... banka ak sa účet neprededí vedie ďalej bez akýchkoľvek zmien a čaká, že sa niekto ozve.... (napr. SLSP má strašne veľa vkladných knižiek po rôznych už aj mŕtvych duší...)

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Doplním svoj názor (s ohľadom na príspevok Ice dive):
    Pokiaľ dedia deti (prípadne ich potomkovia), ktoré neboli vydedené a neexistuje závet, družka (ani iná osoba), ktorá žila s otcom v spoločnej domácnosti, z tohto titulu dediť nebude. Ak by existoval závet v prospech družky, ešte by sa pre nárok na dedičský podiel u družky posudzovalo (malo by sa posudzovať, v akom rozsahu je závet platný = je dobré o tom vedieť), či zákonní dediči-potomkovia sú alebo nie sú plnoletí.
    Družka si môže v dedičskom konaní uplatniť nárok na úhradu objektívne vynaložených a dokladovateľných nákladov spojených s pohrebom, po odpočítaní štátneho príspevku (ktorý sa poskytuje).

    § 473 Obč. zákonníka
    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

    § 474
    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    § 479
    Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

    § 470
    (1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
    (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
    Naposledy upravil luja5 : 07.06.13 at 10:18 Dôvod: doplnenie §§ z OZ

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ja myslím, že asi budú dediť iba deti. Teda ak nebol závet, alebo ak deti nevydedil.
    Ak by sa ale oženil,( čo zadávateľka nemusí vedieť) tak by sa deti delili o dedičstvo s manželkou.
    chelsea87 Ako-tak som poznala jeho povahu a podľa správania jeho družky sa určite neoženil... Lebo to by chodila s úsmevom od ucha k uchu. A takto len rabuje čo môže... Aj tak jej tie peniaze šťastie neprinesú.

    Dedičské konanie - nahlásenie majetku notárovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.