Zavrieť

Porady

Obstaranie majetku vlastnou činnosťou

Sme firma ktorá predáva o. i. PC - kupuju sa súčiastky,potom sa z nich spraví PC. Takto sme si obstarali dlh. majetok - PC za 70tis. Chcem sa opytat ako najspravnejsie to uctovat. Mam každú fa zauctovať 042/321 (potom 022/042) alebo 132/321 a potom,ked budem mat všetky komponenty 042/132 a zaradenie 022/042? Musím účtovať aktiváciu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Trisha22 je offline (nepripojený) Trisha22

    Trisha22
    Najsprávnejšie je podľa môjho názoru - jednotlivé časti účtovať priamo 042/321, identifikovať mzdové náklady človeka ktorému zaberie x hodín času, kým to zmontuje, tie potom aktivovať ako 042/624 (zmyslom aktivácia je jedine eliminácia vzniknutých nákladov spojených s "výrobou" majetku cez výnosy,a do nákladov v roku obstarania skutočne dostanete iba účtovné odpisy). Nejaké ďalšie náklady, ak ich viete identifikovať tiež budete aktivovať (čo ja viem dopravu...). Potom celé zaradiť a odpisovať. Keď si ale poviete, že Vašej firme nevznikli žiadne dodatočné náklady spojené s tým, že niekto ten PC celý zmontovával, nemusíte vôbec účtovať o aktivácii, len to treba vedieť zdôvodniť....

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Ja by som to na 042 nedávala. Veď ak počas roka nakupujete komponenty na sklad, pri kúpe neviete či ho použijete pre vlastný PC alebo pre PC na predaj? Ja by som to účtovala na 132 a cez aktiváciu zaradila.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Ďakujem Vám obom za názor. Asi viac sa prikláňam k Trishi, lebo je keď kupujem jednotlivé komponenty, viem presne, že to bude na náš PC a nie pre zákazníka. Tak to teda dám rovno na 042 a tú aktiváciu si ešte premyslím. Ďakujem.

    Obstaranie majetku vlastnou činnosťou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.