Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU

Suhlasite s touto odpovedou na danovom centre? Lebo ja nie. Podla mna to ma ist do DPH 04/2014.

Dobrý deň Platiteľ dane /SK/ obdržal faktúru od platiteľa dane /DE/za tovar 8. 4. 2014. Faktúra vystavená 2. 4. 2014. Dátum dodania uvedený na faktúre 31. 3. 2014. Prijatá na sklad 7. 4. 2014. Do DP zaradím nadobudnutie aj daňovú povinnosť v za 4/2014014 /podľa/§ 20pís. b/dňom vyhotovenia faktúry/s dátum vyhotovenia faktúry/s dátum dodania 31. 3. 2014. Za ktoré obdobie dám do KV? Ďakujem
Nadežda Cígerová

Dobrý deň, vo VAšom prípade bol tovar u Vás 8.4. a teda daňová povinnosť vzniká podľa § 20 zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry - ktorý je totožný i s dňom dodania pre účely kontrolného výkazu. Do daňového priznania teda bude nadobudnutie tovaru vstupovať v odbdobí 3/2014 - nie ako píšete 4/2014, pretože do podania daňového priznania (do 25.4.) máte tovar k dispozícii. Do kontrolného výkazu ho môžete dať tiež do obdobia 3/2014. I keď poučenie ku kontrolnému výkazu deklaruje uvedenie nadobudnutia tovaru v období, kedy faktúru dostanenete.. ide skôr o prípady, kedy do podania daňového priznania a teda i kontrolného výkazu nie je doklad k dispozícii. Vtedy by sa muselo podať dodatočné daňové priznanie, no kontrolný výkaz nie. Daňový úrad tak chce predísť zbytočným podávaniam dodatočných kontrolných výkazov... kedˇže tento údaj z nadobudnutia nie je pre nich až tak relevantný - uplatní sa tu rovno vstup i výstup a na kontrolu nadobudnutia slúži iný doklad - súhrnný výkaz. Takže do kontrolného výkazu uvediete rovnaký údaj ako do daňového priznania. Pekný zvyšok dňa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Na tovar z inej krajiny EU sa nevzťahujú ustanovenia o dodaní, ale o nadobudnutí. Nadobudnutie sa pre samozdanenie uvádza do toho obdobia, kedy u nadobudnutého tovaru vzniká daňová povinnosť. A tá vznikla podľa § 20/1/b 2.4.2014. K tomuto obdobiu sa viaže aj povinnosť vykázať samozdanenie v KV. Všetko ostatné sú iba nadbytočné úvahy, ktoré obsahujú neadekvátne tvrdenia a nemajú čo zmeniť. Kritérium, že kedy je tovar k dispozícii a deň dodania nie sú pre určenie daňovej povinnosti pri nadobudutí určujúce.

    denis_m6 je offline (nepripojený) denis_m6

    denis_m6
    zaujimavy problem, ja som mal podobny, ale u nas bol datum dodania tovaru a datum vydania faktury v rovnakom mesiaci - napr. 30. dodanie, 31 vydana faktura, cize jasny rovnaky mesiac. daj potom vediet ako si dopadla. Alebo skus poslat este raz, mozno odpisu nieco ine
    Bendy7 Tento problem som nepisala ja, ale mam rovnaky problem, tak sa o jeho vyriesenie zaujimam. Podla mna je to tak: datumom dodania pri nadobudnuti tovaru z EU je v tomto pripade datum vystavenia faktury, nastal skor ako 15. den nasledujuceho mesiaca po mesiaci, v ktorm bol tovar nadobudnuty. Cize vstupuje do dph 04/2014 tak na strane vstupu ako aj vystupu. Pytala som sa na to Ing. Filipovej z dan. uradu, mam to od nej aj potvrdene. Do KV uvediem datum dodania 31.3.2014. Sulasite?
    Monika
    a_je_to U nadobudnutia sa v B.1 uvádza podľa poučenia dátum dodania = dátum nadobudnutia, nie vznik daňove povinnosti. Môžeš dať aj 31.3. ale bude to v KV za 4/2014.

    nadobudnutie tovaru z EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.