Zavrieť

Porady

Môžem dať okamžitú výpoveď pri nedodržaní termínu splátkového kalendára?

Môj zamestnávateľ mi nevyplácal mzdu počas 5 mesiacov. Dohodli sme sa na splátkovom kalendári, pričom posledná splátka mala byť splatná ku dňu 31. júla 2014. Žiadna so splátok však vyplatená nebola. Môžem dať okamžitú výpoveď z tohto dôvodu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Áno, môžeš.
    Otázka je, či ste z právneho hľadiska ten splátkový kalendár správne napísali ako dodatok k pracovnej zmluve - pozmenenie dôležitej veci v pracovnoprávnom vzťahu. Ale v zásade je to jedno, mzda už bola dávno splatná. Aj keby ti nejakú tú splátku bol býval zaplatil, môžeš okamžite skončiť PP aj pre jednu nevyplatenú mzdu, a tobôž pre päť mesačných miezd..

    Odporúčam urobiť nasledovné:
    1. Ešte raz písomne vyzvať zamestnávateľa na vyplatenie mzdy (ide o prejav snahy riešiť situáciu), daj mu nejaký krátky čas.

    2. Predpokladám že nezaplatí - okamžite skončiť PP, písomne - s doručenkou alebo priamo na pracovisku oproti podpisu oprávnenej osoby zamestnávateľa doručiť. Nutne potrebuješ mať o tom doklad. Okamžite skončíš PP z dôvodu podľa § 69 ods. 1 písm. b) ZP, presne popíš že z dôvodu nevyplatenia mzdy za obdobie také a také, ktorá mala byť vyplatená vtedy a vtedy. Sú dostupné aj vzory na internete, pohľadaj.
    Ešte upozorňujem že máš pri okamžitom skončení PP podľa § 69 ods. 4 ZP nárok na náhradu mzdy podľa priemerky za dva mesiace, aj toto treba vymáhať od zamestnávateľa spolu s nevyplatenou mzdou.
    Paragrafy zo ZP:
    § 69
    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
    ...
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
    ...
    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
    § 70
    Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

    3. Po ukončení PP mu poslať predžalobnú výzvu na uhradenie mzdy, zas mu dáš krátky čas.

    4. Dať na okresný súd návrh na vydanie platobného rozkazu, prilož všetky relevantné veci v kópiách (pracovnú zmluvu, splátkový kalendár, výzvu prvý, okamžité skončenie PP, výzvu druhú...) Následný platný platobný rozkaz je už exekučným titulom, takže v najhoršom môžeš využiť "služby" exekútora, ak to inak nepôjde.

    5. Ak sa ti chce, môžeš podať podnet na inšpektorát práce, a okrem toho podať na prokuratúre trestné oznámenie za trestný čin nevyplatenia mzdy. Tieto nástroje však slúžia len na potrestanie zamestnávateľa, môže dostať pokutu, peňažný trest apod.; svojich peňazí sa domáhaj podľa bodu 4 v občianskom právnom spore.
    Inak, čo som pozerala v rozhodnutiach súdov, tak tie trestné oznámenia končia nejakou tou podmienkou a peňažným trestom, takže nič moc. Pokuty od inšpektorátu môžu byť masívnejšie, ale záleží na tom kto a ako vykoná kontrolu, a kto s kým...

    Inšpektorát práce - sú tam vzory toho čo potrebuješ:
    http://www.safework.gov.sk/?id_af=366

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Môžeš, aj keď si myslím, že ak splátkový kalendár nebol robený ako dodatok k pracovnej zmluve, tak výplatné termíny by sa mali brať podľa Zákonníka práce - viď nižšie. Ak aj mám pravdu, pochybujem, že by sa zamestnávateľ šiel s tebou súdiť kvôli neplatne skončenému prac. pomeru.

    Zákonník práce

    § 69
    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,


    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    § 129 Splatnosť mzdy
    (1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    V prvom rade: podať na zamestnávateľa TO pre tr.čin nevyplatenia mzdy. A najlepšie rovno na prokuratúru.
    V druhom rade: ukončiť PP podľa ZP §69.

    A zamestnávateľ bude mať dva problémy. žalobu na krku a dlhy voči tebe. Ak to súd odklepne v tvoj prospech - ajajaj - exekútor (ak by nevyplatil podľa rozhodnutia súdu) si zgustne....
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Llívia Zgustne si len v prípade, ak bude mať zamestnávateľ nejaké peniaze alebo niečo, čo mu môže zhabať a speňažiť.
    misoft Pravda pravdúca, ale poznáme aj rôznych vychcálkov.....
    Zuzanka_ba okamžitým skončením PP nedosiahne vyplatenie svojich peňazí, akurát skončenie a nárok na náhradu v sume dvoch výplat. TO dosiahne možno peňažný trest ktorý poputuje do štátneho rozpočtu a prípadne podmienku pre zodp. osobu zamestnávateľa - nie je isté. v prvom rade by som odporúčala domáhať sa vyplatenia mzdy v občiansko právnom spore.
    Llívia Okamžitým skončením prac. pomeru dosiahne, že už nebude narastať jeho pohľadávka voči zamestnávateľovi z dôvodu nevyplatenia mzdy. Po ukončení prac. pomeru sa môže ísť zaregistorovať na úrad práce a poberať podporu alebo sociálne dávky, ak mu vznikol nárok. Ak mu na jedno alebo druhé nárok vznikol, nebude úplne bez peňazí, čo by bol, keby naďalej zostal u tohto zamestnávateľa. Nebude obmedzovaný pri hľadaní nového zamestnanania, môže ísť na pohovor, kedy chce.
      zbaliť

    Môžem dať okamžitú výpoveď pri nedodržaní termínu splátkového kalendára?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.