Zavrieť

Porady

Úhrada faktúry zhotoviteľovi Investorom.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Investor ako objednávateľ má zmluvu o dielo s dodávateľom ktorému vediem účtovníctvo.

Môj klient ako objednávateľ má zmluvu o dielo na čiastkovú realizáciu jeho zmluvy s investorom s treťou osobou.

V zmluve o dielo môjho klienta je ako objednávateľ uvedený môj klient, ako zhotoviteľ je tretí subjekt a v zmluve je uvedený aj investor.

V zmluve môjho klienta s treťou osobou je ustanovenie na základe ktorého investor priamo uhradí faktúru tretej osobe a že táto úhrada sa považuje za úhradu záväzku môjho klienta tretiemu subjektu. Investor je povinný môjmu klientovi oznámiť, že zrealizoval úhradu podľa článku v zmluve.

V zmluve o dielo kde je ako objednávateľ uvedený môj klient je uvedená celá hodnota diela, ale fakturácia prebieha po častiach a investorove úhrady sú znížené o zádržné.

Všetko vyzerá dobre, zrejme ide o to aby tretí subjekt dostal úhradu načas pre prípad, že môj klient by mohol byť v platobnej neschopnosti.

Ja mám problém interným dokladom zaúčtovať likvidáciu záväzku môjho klienta voči tretiemu subjektu nakoľko k internému dokladu nemám dokumenty ktoré by ma k takému úkonu oprávňovali. V zmluve nie sú uvedené čiastkové úhrady, v zmluve nie je uvedené že úhrady budú ponížené o zádržné a hlavne v zmluve nie je uvedené že môjmu klientovi vznikne po úhrade investora záväzok môjho klienta voči investorovi, ktorý sa musí nejakým spôsobom zlikvidovať, napríklad zápočtom a kto tento zápočet pripraví. Zo zmluvy nevyplýva pri inventúre záväzkov a pohľadávok kto bude voči komu evidovať záväzky respektíve pohľadávky zo zádržného, ktoré je splatné až na konci roku 2015.

Navrhol som aby investor podľa občianskeho zákonníka pristúpil k Prevzatiu dlhu môjho klienta voči tretiemu subjektu nakoľko som predpokladal, že tento postup je požiadavkou investora.

Situácia s tretím klientom sa zopakovala v zmluve o dielo kde tretieho klienta nahradil iný tretí subjekt. Znovu som začal hľadať riešenie a dozvedel som sa., že iniciátorom nie je investor ale tretí subjekt. V takom prípade je všetko veľmi jednoduché a dá sa to riešiť postúpením pohľadávky tretieho subjektu na investora.

Opäť som sa stretol s nepochopením a dostal som nasledovné odôvodnenie:

Vedenie zúčastnených spoločností sa dohodlo na takomto postupe, dali ho do zmluvy a odobrili svojimi podpismi. Ja nie som oprávnená zasahovať do ich rozhodovania.


Na druhej strane na to ani nevidím dôvod. Nie som si vedomá žiadneho pochybenia z ich alebo mojej strany. Nedošlo k nijakému poškodeniu štátu, k ignorovaniu zákonov alebo iným pochybným aktivitám.

Môj názor:
Nemám nič proti tomu ako sa vedenia spoločností dohodli. Zmluva je v poriadku. Hovorí o tom ako bude prebiehať tok peňazí. Ak by niekto tušil tento problém potom by do zmluvy namiesto komplikovaných popisov ako budú prebiehať úhrady dal iba jeden článok s jednou vetou: "Tretí subjekt postúpi pohľadávku voči Objednávateľovi na investora". Zmysel zmluvy by sa nezmenil, účtovníci v dotknutých firmách by dostali dokumenty, ktoré sú v súlade s požiadavkou Zákona o účtovníctve a sú v súlade s úpravou v Občianskom zákonníku o záväzkových vzťahoch. Za vážny nedostatok zmluvy považujem to, že zmluva nerieši vznik záväzku môjho klienta voči investorovi po jeho úhrade tretiemu subjektu a nerieši spôsob ako sa bude tento záväzok likvidovať.

Je to dlhý text, ale verím, že sa niekto nájde kto sa zapojí do debaty ktorú som otvoril.

Ďakujem.

apo
Usporiadat
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nie aby boli radi, že chceš mať v poriadku ich účtovníctvo.

Skús spísať dodatok ku zmluve a daj podpísať tomu svojmu zákazníkovi. Ostatní účtovníci by mali spolupracovať a "ukecať" tých svojich. Držím palce, napíš ako to dopadlo.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať