Zavrieť

Porady

Matka a zdravotné a dôchodkové poistenie po dosiahnutí 6 rokov veku dieťaťa

Dieťa dosiahlo 6 rokov veku. Doteraz za mňa platil zdravotné a sociálne poistenie štát. Je potrebné sa odhlásiť z dôchodkového poistenia, resp. nahlásiť zmenu platiteľa na zdravotné poistenie do 8 dní alebo do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď dieťa dosiahlo 6 rokov? Odkedy som povinná platiť ZP, odo dňa nasledujúceho po 6. narodeninách dieťaťa? (V prípade, že nepracujem a nie som evidovaná na úrade práce).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, tak, nasledujúci deň po narodeninách.

    A k tej oznamovacej povinnosti doplním ku komentu
    §24
    j) plniť oznamovacie povinnosti podľa § 23 ods. 8.
    k) písomne alebo elektronicky oznámiť vznik alebo zmenu platiteľa poistného podľa § 11 ods. 5 do ôsmich pracovných dní odo dňa vzniku alebo zmeny platiteľa poistného spôsobom určeným úradom; oznámenie obsahuje názov, sídlo, identifikačné číslo, číslo bankového účtu, deň určený na výplatu príjmov zo závislej činnosti a ak je zamestnávateľom fyzická osoba, aj meno, priezvisko, rodné číslo a bydlisko.
    Naposledy upravil Tweety : 14.08.14 at 11:13
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MonikaDu Ďakujem a ako je to s tým podaním odhlášky na SP a oznámenie zmeny platiteľa poistného v ZP?
    Tweety Musíš sa odhlásiť do 8 dní.. Každú zmenu treba hlásiť do 8 dní.
    Chobot A čo budeš robiť po skončení RD? Poberala si rodičovský príspevok až do veku 6 rokov?
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Treba ísť na úrad práce a vypýtať si potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku (možno budeš potrebovať 2-3 originály). V tom potvrdení bude presný dátum, dokedy si bola poistencom štátu. S tým potvrdením potom pôjdeš do ZP, kde si zoberú kópiu. Od nasledujúceho dňa po skončení rodičovskej dovolenky potom budeš mať zmenu v platiteľovi poistného - ak pôjdeš na úrad práce sa registrovať ako nezamestnaná, tak bude za teba platiť štát. Ak budeš dobrovoľne nezamestnaná, tak si budeš musieť platiť poistné sama.

    Jedno z tých potvrdení zanesieš aj na SP.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MonikaDu Ďakujem. Nie, nepoberala som rodičovský príspevok, bola som dobrovoľne doma. Chcela som len vedieť, ako je to s oznámením zmeny platiteľa poistné pri ZP, nakoľko v zákone o ZP je ustanovenie § 24 pís. c), z ktorého mi vyšla iné lehota ako 8 dní, ale možno sa mýlim.
    Tweety doplnila som do príspevku znenie §24.
    Chobot Všeobecná lehota je 8 dní. Ale máš pravdu, že ten § 24 písm. c) sa odvoláva na § 11 ods. 7, kde je platiteľom poistného štát. Tam stačí nahlásiť do konca nasledujúceho mesiaca.

    Toto si mala na mysli?

    Ide o to, že štát platí za týchto poistencov pozadu - podľa dávky zdravotnej poisťovne, ktorá štátu vykáže poistencov štátu za predchádzajúci mesiac.

    A kto bude teraz platiť poistné? Budeš dobrovoľne nezamestnaná, t.j. samoplátca?
    MonikaDu ďakujem, ale písm. j) a k) sa na môj prípad myslím nevzťahujú, ako je to s tým písm c) ?

    Chobot, áno, presne toto som chcela potvrdiť, či to chápem správne alebo nie. Buď samoplatca alebo úrad práce, ešte neviem..
    Chobot Tweety, ona mala na mysli iný odsek - pod písm. c), nie j) a k), ako si uviedla. To sa na ňu nevzťahuje, ona pôjde podľa písm. c).

    Monika - ak pôjdeš na ÚP, tak sa treba tiež registrovať do 7 dní, aby si nemala nevykryté dni. Ak sa prihlásiš do 7 dní, tak ťa zaevidujú spätne od skončenia RD. Ak neskôr, tak tie dni si budeš musieť doplatiť sama.

    A ÚP ti vydá potvrdenie o evidencii až cca 2-3 týždne po evidencii (nerobia to na počkanie). Takže z objektívnych dôvodov ani nemôžeš do 8 dní nahlásiť zmenu - teda môžeš, ale potvrdenie z ÚP donesieš až potom, čo ti ho vydajú. Viem to, lebo sme to absolvovali pred mesiacom.

    Ak si samoplátca - tak nie je problém. Tam nepotrebuješ nič dokladať, len sa zahlásiš ako samoplátca.

    A ak aj do ZP nenahlásiš do 8 dní (ale napr. po 3 týždňoch) vôbec nič sa nestane.
    Tweety OK.
      zbaliť

    Matka a zdravotné a dôchodkové poistenie po dosiahnutí 6 rokov veku dieťaťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.