Zavrieť

Porady

platenie mincami

Dobrý deň, mám otázku. Môžem zaplatiť policajtovi pokutu drobnými euromincami 0,02, 0,05, 0,10, 0,20, 0,50? Napríklad 30€. Šetril som si do pokladničky a ked ma zastavia tak mám iba tie drobné :-))
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Skús............................................. ..

    Výsledok sa asi veľmi rýchlo dostaví.
    Ale keď otázku myslíš vážne, tak odpoveď znie NIE !


    Dôvody si vyhľadaj sám, mne sa takým stupiditám až tak veľmi venovať nechce.

    DOPLNENIE :

    V zmysle uvedených európskych a slovenských právnych predpisov môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS a bánk) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť len prijatie platných zberateľských euromincí vyrobených z drahých kovov (§ 17a ods. 3 zákona). Okrem toho môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí [čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 10/zv. 01)].

    http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina...nkovky-a-mince
    Naposledy upravil buchač : 18.08.14 at 06:53
    Chobot Že vôbec niekomu napadne taká blbosť....

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    30€ v drobákoch - mohli by to považovať za posmech. Ale podľa legislatívy - i drobné mince sú zákonné platidlo a museli by prijať i takú platbu. Ale potom sa neskôr nečuduj .......

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    obchodník je povinný zobrať max. 50kusov mincí.......ale či sa za obchodníka považuje aj policajt,neviem.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Obchodník asi nie je - je to "vyberáč" a "orgán".
    buchač Je to právnická osoba...viď vyššie doplnenie.
    kopretinka čiže musí prijať aj policajt 50kusov mincí
    buchač NIE ...VIĎ

    "..okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt.."

    Polícia nie je predsa prevodná inštitúcia.
    Llívia A čo môžu policajti urobiť? Dajú to na priestupkové? Veď on pokutu zaplatiť môže. Neodmieta ju zaplatiť.
    Chobot Je to to isté, ako keby nemal pri sebe peniaze.
    buchač NIE - nedajú, nemôžu !!!

    Sú dve možnosti:

    1. Dajú šek na platbu, ktorú je nutné cvaknúť do 15 dní.
    2. Zoberú VP do úschovy a vrátia po zaplatení pokuty.

    P.S.:
    Varianta č.1 overená mnou. Nemal som dostatok hotovosti na platbu, tak som vyfasoval šek.

    P.S.:
    Neriskoval by som s tými drobnými.
    Každý poliš by to považoval za provokáciu a mohli by nasledovať príslušné a adekvátne opatrenia v rámci zákona.
    Pokuta by sa razom mohla vyšplhať z tých 30 € na ( kľudne ) aj trojnásobok.
    Llívia Chobot, on peniaze aj ochotu zaplatiť má.
    Llívia V tom nariadení nie je napísané, že NEMOŽU prijať, ale že NEMUSIA prijať viac než 50 ks minci, čo je zásadný rozdiel.
    Peggynka NBS:Od 1. januára 2009 sú platnými zákonnými platidlami v Slovenskej republike eurové bankovky a mince. Všetky právnické aj fyzické osoby sú povinné prijímať pri peňažných platbách tieto zákonné platidlá prijať. Právnické a fyzické osoby, okrem bánk, môžu odmietnuť platbu eurovými mincami v prípade:
    - ak ide o zberateľské eurové mince,
    - ak počet eurových mincí pri jednej platbe presahuje 50 kusov.
    Takže ...môžu odmietnuť Pri 30€ pokute a počte 50ks ,by tých "drobných" veľa nedal (0,02;0,05;0,010;0,0;20€),nevošiel by sa do 50ks.Len 0,50€ by musel dať 60ks...
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Alebo skús: Máte mi vydať z 500-vky ? Menšiu nemám.

    No ešte aby si orgán aj vyberal, v akých nomináloch to chce, pch!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.