Zavrieť

Porady

Existuje zákon k povinnosti dochovať starých rodičov, pokiaľ napísali na vnukov všetok svoj majetok?

..viem, že existuje povinnosť pre deti postarať sa o svojich rodičov, ale vzťahuje sa aj na vnukov? Mám staručkých susedov 85 a 80r., ktorým zomrel syn a oni prepísali celý svoj majetok, družst. byt, garáž, chatu so záhradou na svojich dvoch vnukov. Teraz sa už o seba nevládzu postarať a vnuci sa na nich vykašľali, skoro ich nenavštevujú (2-3x do roka), hoci bývajú v jednom meste, vôbec nepomôžu s ničím. Existuje spôsob ako týmto starým ľuďom pomôcť? Vopred ďakujem pekne za rady.
Vnučka má 20r a vnuk 27, sú slobodní.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak potrebujú opateru, môžu o to vnúčatá požiadať. Neposkytnutie pomoci potom zakladá dôvod na vrátenie daru (§ 630 obč. zákonníka).

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Dav, Zitulda, Anik, avalik, mareko, arizona, misoft, ivuliatko
    8
    isaraa Diki za radu. Ale obávam sa, že tade cesta nevedie.
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Neexistuje, ale z morálneho hľadiska je to nepísané pravidlo (prejav vďaky za dar väčšej hodnoty), ktoré sa vo väčšine prípadov deklaruje aj vecným bremenom spočívajúcom v práve doživotného bývania darcov v darovanej nehnuteľnosti.

    Za istých okolností by som si vedel predstaviť aj kolíziu s dobrými mravmi, ktorá by založila dôvod na domáhanie sa vrátenia daru, tak ako to tu v príspevkoch už odznelo.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    panamaus Ty si nejaký srandysta

    že
    " domáhanie sa vrátenia daru "
    veď
    " Mám staručkých susedov 85 a 80r. "

    vrátenia daru sa može domáhať IBA darca (aj to na súde )
    právnik-probono a kto iný by sa podľa vás mal domáhať vrátenia daru ako darcovia? celý čas je reč o nich.
    panamaus nečítaš ?
    nerozmýšľaš ?????????

    " Mám staručkých susedov 85 a 80r. "

    majú 80

    a pojdu sa s vnukmi súdiť ????????????
    isaraa veru, kým by sa tým súd zapodieval bolo by po nich. Už sa o seba nedokážu postarať a potrebujú sa umiestniť v nejakom opatrovateľskom dome, ale pokiaľ nemajú žiaden majetok asi to nepôjde
    právnik-probono nato sú tu právnici, aby ich v konaní spoľahlivo zastúpili.
    Panamaus:
    Nechajte si tie vaše hlúpe reči pre niekoho iného, ubezpečujem vás, že pri odpovedi som vychádzal zo skutkového a právneho stavu veci.
    panamaus že spoľahlivo
    právnik berie prachy či vyhrá alebo prehrá

    A nevykaj mi :
    - pripadám si ako na výsluchu
    - je to drzé od niekoho kto napíše :
    "
    Nechajte si tie vaše hlúpe reči
    "

    PS
    Takéto reči si nechaj zas ty
    konkrétne pre svoju starú mater !!!
    isaraa ďakujem právnikovi, aby bolo jasné! Panamaus...verím, že to myslíš dobre, ale tvoje poznámky nič neriešia, takže sú zbytočné.
    Anik každí má iný pohľad na vec a je potrebné si vážiť každého kto sa snaží pomôcť a ukázať viac menej na pestrosť problému. Svet nie je biely, alebo čierny je pestrofarebný. Pre niekoho je 80 až 85 rokov veľa poznám ľudí, ktorí si to vôbec nemyslia a ver boli by schopní ísť sa súdiť aj s vlastnými vnukmi.
    panamaus Mne je to jedno, čo si myslíš
    - napísal som všetko právne (na rozdiel od právnika aj sociologicky) podstatné
    - problém je, že síce vieš prečítať, ale nerozumieš mojmu textu = nevieš rozoznať merito (a srandu )
    AmmiS No to je úroveň...
      zbaliť

    Existuje zákon k povinnosti dochovať starých rodičov, pokiaľ napísali na vnukov všetok svoj majetok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.