Zavrieť

Porady

Ukončenie štúdia a úrad prace. Dobrovoľná nezamestnanosť?

Dobrý deň,
Mám 23 rokov a vážne chorú mamu. Rozhodol som sa preto ukončiť štúdium(3. ročník bakalára).
Ešte som nebol nezamestnaný a preto potrebujem poradiť.
Na ktoré úrady musím ísť? Som klasifikovaný ako dobrovoľne alebo nedobrovoľne nezamestnaný? Aké sú hlavné rozdiely? Aké poistenia musím platiť?

Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Keď sa zaeviduješ na Úrade práce, štát bude za teba platiť zdravotné poistenie. Ak si si počas štúdia neplatil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne. Vzhľadom na vek (nemáš ešte 25 rokov) nemáš nárok ani na dávku v hmotnej núdzi.

    Evidencia na Úrade práce nie je povinná, môžeš byť dobrovolne nezamestnaný. Vtedy sa ale musíš prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatitel - mesačná platba 56,35€
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    izmw Ďakujem,
    stačí mi teda ísť na úrad práce?
    Ako to je so sociálnym poistením?
    veronikasad Štát neplatí sociálne poistenie za uchádzačov o zamestnanie. Môžeš sa prihlásiť v sociálnej poisťovni ako dobrovolne poistená osoba - na celý balík poistenia - mesačná platba cca 133€.

    Ak matka potrebuje tvoju starostlivosť, skúste vybaviť na Úrade práce opatrovatelský príspevok. Ak ti ho schvália, platitelom dôch.poistenia bude za teba štát.
    Anik izmv Veronika má pravdu, ak je Tvoja mamička naozaj odkázaná na Tvoju pomoc skúste vybaviť nejakú formu opatrovania.
      zbaliť

    Ukončenie štúdia a úrad prace. Dobrovoľná nezamestnanosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.