Zavrieť

Porady

Výpoveď v zamestnaní. Je potrebné nahlásiť sa pri SZČO do SP kvôli odvodom?

Štyri roky som mala súbeh zamestnania a živnosti. Momentálne plánujem podať v zamestnaní výpoveď a zostať len na živnosti. Odvody do SP som doteraz neplatila, lebo môj ročný príjem nebol nikdy vyšší ako 12-násobok min. vymer. základu. Je potrebné nahlásiť sa hneď do SP a začať platiť odvody, aby som v prípade PN či materskej dostávala dávky? Môžem počas PN vykazovať zisk či fakturovať? Ak by som napr. rok neplatila SP, ako ma to ovplyvní? Vďaka za radu.
Naposledy upravil neti : 25.09.14 at 17:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Z ukončeného pracovného pomeru pri súbehu - pokial si nebola povinne poistená SZČO - ti nevyplýva žiadna povinnosť voči sociálnej poisťovni. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba, najmenej z min. vymer.základu, a vybrať si balík poistenia.

    Ukončenie prac.pomeru treba nahlásiť v zdr.poisťovni, kde budeš platiť odvody z min. vymer.základu, t.č. 56,35€.
    neti Ďakujem. A je lepšie sa dobrovoľne poistiť či nie? Budem v prípade nepoistenia sa dostávať dávky napr. počas PN?
    veronikasad Odvody dobrovolne poistenej osoby - bez poistenia v nezamestnanosti - sú cca 133 € pri min. vymer.základe. Bez dobrovolného poistenia ti po skončení prac.pomeru nevzhnikne žiadny nárok na nem.dávky, ani príp. materské.

    Výpoveď v zamestnaní. Je potrebné nahlásiť sa pri SZČO do SP kvôli odvodom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.