Zavrieť

Porady

Ako je možné zmeniť rodinný dom na bytový dom?

Spoluvlastník prišiel z požiadavkou na vysporiadanie spoluvlastníckeho podielu
na nehnuteľnosti rozdelením rodinného domu na dve bytové jednotky. Ako je to realizovateľné? Myslím si, že pôjde o zníženie hodnoty domu a tiež o zmenu
účelu užívania nehnuteľnosti. Ostáva tiež nevyriešená otázka správy domu, fond opráv a ďalšie skutočnosti, predovšetkým však nepôjde o vysporiadanie nehnuteľnosti v zmysle zákona. Prosím, poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    bytový dom má podľa zákona viac ako tri byty,takže stále to ostáva rodinný dom.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    horicka A môže sa považovať spoluvlastníctvo za vysporiadané?
    buchač Štyri byty...
    Chobot To je v poriadku, že má podľa zákon bytový dom 4 byty. Ich dom by nebol bytový, bol by stále rodinný dom, ale na katastri by boli zapísané 2 samostatné bytové jednotky. Vlastníkom jednej by bola jedna osoba a vlastníkom druhej by bol horicka a mali by spoluvlsstníctvo na spoločných častiach.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nevidím to až tak nereálne či nevýhodné. Podľa mňa to je realizovateľné, no nebude to jednoduché.

    Predpokladám, že v súčasnosti ste spoluvlastníkmi rodinného domu (ako celku) v nejakom podiele, asi každý vlastníte 1/2. Podľa LV teda nie je určené, kto je vlastníkom ktorej časti, jednoducho ste vlastníkmi celého domu obaja.

    Nechcem tu rozoberať porobne zákony, na to nech sa zamerajú právnici. Ale podľa tohto stanoviska DRSR, ktoré síce bolo vydané ohľadne iného problému, je možné mať rodinný dom s viacerými (2 - 3) bytovými jednotkami:

    https://www.drsr.sk/drsr/slovak/dano...a/prvyprev.pdf

    tak, že sú samostatne zapísané v katastri nehnuteľnosti. Podľa definície pojmov bytovým domom je síce dom so 4 a viac bytmi, ale to neznamená, že nemôže existovať rodinný dom s 3 samostatnými bytmi. Akurát to nebue zapísané ako bytový dom, ale ako rodinný dom.

    Z hľadiska vlastníctva a prípadného budúceho predaja je výhodnejšie byť vlastníkom bytu v rodinnom dome, ako byť 1/2 vlastníkom rodinného domu. Samostatný byt v rodinnom dome sa predá ľahšie, nakoľko je presne stanovené, čoho je daná osoba vlastníkom. Navyše, pri 2 bytových jednotkách nie je potrebné zabezpečovať správu domu správcom či zakladať SVB, aj keď sú zapísané ako 2 samostatné bytové jednotky. NA takýto dom sa zákon o vlastníctve bytov nevzťahuje.

    Hľadal som nejaký príklad takého rodinného domu, a našiel som nie len nepriame dôkazy, že také domy existujú:

    http://reality.sme.sk/otazka-v-porad...o-si-dat-pozor

    ale aj konkrétne taký dom - LV som priložil do prílohy. Podľa LV je to dom, kde majú vlastníci rôzne spoluvlastnícke podiely na dome z dôvodu, že podlahová plocha bytov je rozdielne veľká.

    Na to, aby vám to zapísali ako 2 bytové jednotky, to bude musieť byť tak skolaudované. Tu už moje znalosti končia, skús sa popýtať nejakých stavebníkov, alebo architektov, prípadne priamo na katastri sa poinformuj, aký je postup zapísania bytov v rodinnom dome do katastra.

    Ešte je otázka, čo si pod pojmom vysporiadania spoluvlastníctva predstavuješ. Ak máte presne určené podiely, tak aj teraz máte vysporiadané spoluvlastníctvo - viete, kto aký podiel vlastní.

    Ak by ste urobili zmenu na bytové jednotky, tak spoluvlastníctvo spoločných priestorov a spoločných častí by sa odvíjalo od veľkosti bytu. Ak sú oba byty rovnako veľké, podiel by ste zase mali len 1/2 a 1/2. Ak by mal jeden z vás väčší byt, tak by sa stal väčšinovým spoluvlastníkom na spoločných častiach - tak ako je to na tom priloženom príklade LV.
    Naposledy upravil Chobot : 29.09.14 at 14:32
    horicka Ďakujem za cenné rady, prekvapilo ma však to, že bude musieť ísť novú kolaudáciu. Dom je 70-ročný, vidím v tom problém....
    Chobot Neber to ako zaručenú informáciu. Vychádzam len z predpokladu, že na katastri to na základe niečoho budú musieť zapísať ako rodinný dom s bytmi. A jeden z podkladov na zápis stavieb je kolaudačné rozhodnutie (v prípade pozemkov to je napr. geometrický plán). Možno existuje aj niečo iné, na základe čoho to zapíšu, neviem. Treba sa spýtať na katastrálnom úrade, čo potrebujú k zápisu takej stavby.

    Ešte je otázne (keďže píšeš, že ide o 70 ročnú stavbu), či je aj fyzicky možné budovy rozdeliť na 2 samostatné bytové jednotky. Teda či skutočne ide o 2 samostatné byty.

    Ten dom, ktorého LV som pipojil, je vlastne dvojdom - dva domy prilepené jednou stenou k sebe. Aj som bol tam na obhliadke, ale nechcel som ho (aj preto, že to bolo spoločné vlastníctvo). Poznám ešte iný dom, kde sú 2 byty nad sebou - majú samostatné schodisko.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bytový dom je (podľa Stavebného zákona) budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Bytový_dom

    Spoluvlastníctvo rieši zákon č. 40/1964 S.b. ( Občiansky zákonník ) v § 123 až 142 - podielové spoluvlastníctvo
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Ved viac ako 3 = 4 a viac
    horicka Podľa uvedených paragrafov mi vychádza, že nepôjde o vysporiadanie- zrušenie spoluvlastníctva, pretože v predmetnom rodinnom dome budú mať obe bytové jednotky svojich vlastníkov, ale ostatné zariadenia domu a príslušenstvo domu ( od bleskozvodu po kanalizačnú výpusť, spoločné priestory atď) budú v spoločnom vlastníctve.
    ivka70 Ved ti vsetci jasne pisu, rodinny dom by sa bytovym domom stal az v pripade, ze by v nom boli aspon 4 byty, 2 bytove jednotky nestacia.

    A nasledne by ste museli zalozit spolocenstvo vlastnikov ...
    Rodinny dom sa takto rozdelit neda ....
    Chobot V takomto ponímaní nepôjde o zrušenie spoluvlastníctva - vyššie som písal, čo by sa dosiahlo. Ak ide o jeden objekt, nikdy nedosiahnete stav, že by ste nemali žiadne spoluvlastníctvo. Nejaké spoločné časti budú stále.
      zbaliť

    Ako je možné zmeniť rodinný dom na bytový dom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.