Zavrieť

Porady

Cestovná kancelária

Dobrý deň , téma CK je tu už na porade preberaná ale bohužial nenašla som tam odpoved na moju otázku tak ju pridávam ako novú tému. Prevádzkujeme cestovnú kanceláriu prvý rok a stratávam sa po prvý krát s takýmto problémom. Pri uplatnovaní DPH postupujem podľa par. 65. Poskytujeme zájazdy skôr adrenalínoveho charakteru do krajín ako napr. Kaukaz,Tanzánia a pod. Pri takýchto zájazdoch je veľmi ťažké určiť náklady na cestu vopred, pretože podla majiteľa CK a zároven sprievodcu sa tieto ceny pohybujú rozne a nikdy vopred nevie koľko nákladov sa počas takejto cesty vyskytne. Zákazník zaplatí vopred za takýto zájazd už napr. v marci ale cesta sa uskutoční až v júni. Povinnosť odviesť DPH je už v marci, ale v tomto čase máme k dispozícii len predbeznú kalkuláciu podľa ktorej sa stanovila cena v turistickom kalendári vydanom na začiatku roka. Až po uskutočnení zájazdu budeme vedieť ,či bola cesta pre nás zisková alebo stratová. V druhom prípade by podla mna bola DPH 0 pretože prirážka vlastne nebola žiadna. To ma privádza zároveň na dotaz, či správne chápem že prirážka sa vyráta podľa skutočných nákladov a k nim doložených dokladov a nie podľa predbežnej kalkulácie. Pokiaľ poskytujeme sprievodcu a dopravu z vlastných zdrojov, do nákladov mi zároven vstupuje aj cestovné a stravné sprievodcu /konateľa firmy/ a tiež PHM prepočítané podľa spotreby na km prislúchajúce k zájazdu? Alebo na túto službu si stanovíme kalkuláciu sami, k nej pridáme DPH a odvedieme a ked sa mi do rúk dostane blok PHM tankovanie na Slovensku súvisiace s touto cestou DPH môžem odpočítať?. Ak je prirážka aj 0 /náklady vyššie/ s vlastnej služby by som mala DPH odviesť však?

Ďakujem skúsenejším vopred za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Ja by som postupoval tak, že v marci by som odviedol DPH na základe predbežnej kalkulácie ceny zájazdu a vykalkulovanej prirážky. Predpokladám, že účastníci zájazdu sú uzrozumení s tým, že cena, ktorú zaplatili, je len predbežná. Tak isto predpokladám, že po ukončení zájazdu dôjde k upresneniu ceny na základe skutočných nákladov a účastníci buď rozdiel zaplatia alebo im nejaká čiastka bude vrátená. Potom na základe skutočnej prirážky sa DPH v daňovom priznaní vykáže z rozdielu predbežnej a skutočnej prirážky.

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    ďakujem za odpoved. Takto nejako mi to vysvetlili na DU v B.B. DPH podla predbežnej kalkulácie a potom oprava po skončení zájazdu.

    Cestovná kancelária

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.