Zavrieť

Porady

Aké odstupné máme vyplatiť zamestnancovi, ktorý pracuje u nás od marca 2009?

Dobrý deň všetkým, chcela by som sa informovať aké odstupné máme vyplatiť zamestnancovi, ktorý pracuje u nás od marca 2009. Je to trojnásobok jeho mesačného platu? Platia sa z tohto odstupného aj odvody? A ešte tretia otázka, ako je to s výpovednou dobou? Zamestnanec počas jej plynutia sa môže sám rozhodnúť či bude u nás ešte robiť? Prosím o "lopatistické" vysvetlenie, ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Najprv napíš o akú výpoveď ide. Či on dáva alebo zamestnávateľ a z akého dôvodu.
    VD, to je doba, ktorú musí odpracovať, ak PP končí výpoveďou. Ak dohodou ,VD nie je, PP končí dátumom, na ktorom sa dohodli.
    Upresni teda aj skončenie PP.
    Pri §63 odst. 1.- organiz. dôvody je 2 mes. odstupné a 3 mes. VD, pri dohode z rovnakého dôvodu je to s 3.mes. odstupným.
    Odvodom podlieha aj odstupné.
    Naposledy upravil Tweety : 02.10.14 at 06:16
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lusija 2 Ahoj, ďakujem za odpoveď. Výpoveď dáva zamestnávateľ z organizačných dôvodov. Zamestnanec pracuje vo firme viac ako 5 rokov, preto potrebujem vedieť ako je to s tým odstupným.Teda v prípade, že PP by končil výpoveďou bude odstupné 2 mesiace a v prípade, že dohodou, tak výška odstupného bude tri mesiace? Chápem to správne?
    Tweety Áno, ale nabudúce daj podstatné info, ak chceš správnu odpoveď, lebo na takto položenú sa ťažko odpovedá.
    ninka24 A ak je to z organiz. dovodov, pocas vypovednej doby pracovat moze, aj nemusi - riesila som nieco podobne pred dvoma tyzdnami. Skus precitat
    http://www.porada.sk/t250891-co-s-vy...utu-pracu.html
    Lusija 2 Ok jasne, ďakujem :-)
    dexp ninka24: prosim, potvrdte mi, ci tomu rozumiem spravne: ak som zamestnanec (viac ako 5r), mam so zamestnavatelom dohodnute ukoncenie PP dohodou z org.dovodov, mam narok na odstupne 3 mesiace v zmysle ZP alebo aj + 3 dalsie mesiace, ak chcem pomer ukoncit ihned, bez vypovednej lehoty, alebo je to cisto na dohode oboch stran? dakujem. andrej
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Odstupné je riešené v § 76 Zákonníka práce - podľa mňa dosť polopatisticky.
    Áno z odstupného sa platia odvody.
    Ak nezotrvá tak pozri § 62 ods. 8.

    ninka24 je offline (nepripojený) ninka24

    ninka24
    Treba preštudovať
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2014-a.html#68
    § 62 Výpovedná doba
    § 76 Odstupné

    Pokiaľ nenapíš dôvod ukončenia PP, nedá sa presne odpovedať.
    Lusija 2 Ďakujem, už to mám preštudované a zistené. :-) Pekný deň.

    Aké odstupné máme vyplatiť zamestnancovi, ktorý pracuje u nás od marca 2009?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.