Zavrieť

Porady

finančné činnosti a koeficient

Zdravím všetkých poraďákov. Kto mi poradí, ohľadom §39 ods. 1 písm. l. Máme uzatvorené menové termínové obchody, z ktorých máme občas straty, občas zisky. Vchádza toto saldo vytvorené počas mesiaca do výpočtu koeficientu DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Áno, tieto derivátové výnosy z predaja CM, ktoré by ste mali mať zaúčtované na aú 667x sa dávajú do r.05 a r.06.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Lila
    Áno, tieto derivátové výnosy z predaja CM, ktoré by ste mali mať zaúčtované na aú 667x sa dávajú do r.05 a r.06.
    Ale nielen výnosy ale aj straty, čiže výsledok salda. Tak to píše v zákone. Takto to má byť správne?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Áno, takto tomu rozumiem aj ja.
    Rozdiel aú 667- aú 567 v príslušnom mesiaci je cenou služby.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Lila, ďakujem za pomoc.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Znova by som sa chcela vrátiť k tejto téme. Bola som na seminári, kde mi vyslovene povedali /z ministerstva financií/, že saldo zo spomínaných termínových obchodov u nás nemá vchádzať do koeficientu. Vraj si to má dávať do koeficientu banka, alebo iný subjekt, ktorý sa touto činnosťou zaoberá a má ju ako hlavnú činnosť, alebo na tieto činnosti má oprávnenie.
    Aký máte na to názor, alebo nemáte o tomto bližšie vedomosti. V zákone podľa mňa vyslovene nie je uvedené v § 39 ods. 1 písm. f, kto tieto činnosti vykonáva. Už som z toho jeleň. Skúste mi poradiť. Vopred ďakujem všetkým za ochotu.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Áno, v § 39 niesú uvedené žiadne výnimky. A zákon o DzP hovorí, že ak z týchto menových derivátových obchodov vychádzajú
    finančné straty, tak tieto nám navyšujú daňový základ /t.z. je to pripočitateľná položka k ZD/.
    Do spomínaného r. DP DPH sa dávajú všetky výnosy z finančnej činnosti.
    Tie sú predsa oslobodené od DPH.
    Keďže tieto derivátové obchody účtujeme cez au 667, tak do toho riadku patria. Ale: tu je tá výnimka, že sa dáva len fin. zisk t.j. kladný rozdiel
    aú 667 a 567 v danom účt. období.
    To čo povedali na školení sa mi moc nezdá, nakoľko tieto deriváty patria do finančných služieb. A je x firiem, ktoré to robia ako špekuláciu a majú z toho zisky alebo straty a samozrejme nikto ich k týmto obchodom nenúti. Ešte si položme otázku- čo dávame do r. 06 ?
    Ak si zase vyložíme §-fy posvojom, tak nakoniec do tých riadkov si budú dávať len tí, čo také činnosti vykonávajú podľa OR. Pošta, banky, zdravotníci... a ostatní, a my sa budeme tváriť- že nás sa to netýka -i keď tú činnosť podľa §28 až §41 vykonávame. A teda by sme koeficient ani počítať nemuseli.

    Ja osobne by som nepovažovala informáciu zo školenia ako 100 %-nú.
    Veď v konečnom dôsledku za všetko zodpovedá účt. jednotka a daň. kontrolu nebude zaujímať, že "jedna babka povedala".

    Asi by som navrhla, napísať na MF list s odvolávkou na školenie a vyjadrenie lektora k danej téme a žiadať potvrdiť správnosť toho vyjadrenia.
    Naposledy upravil Lila : 11.10.06 at 08:27

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ešte ma napadá pozrieť či MF nevydalo nejaké usmernenie ohľadom tohto
    § 39 . Teraz nemám čas, ale skús sa Kalkulka pozrieť na str. min.financií... .

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Veď práve, že to bola Ing. Jablonková, ktorá je práve z ministerstva financií, ktorá mi presne to povedala, čo som vyššie napísala a dosť ma to zneistilo.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Tak to teda súhlasím.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Zatiaľ nie, momentálne neviem, kde mi hlava stojí. Dúfam, že to tak do mesiaca stihnem, aby som vedela, čo s tým pri uzávierke najneskôr.

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    potrebujem overiť,
    firma platca DPH poskytne príležitostnú finančnú službu podľa §39 inému plácovi, tento príjem nevstupuje do výpočtu koeficientu? (teda nemusíme rátať koeficient?) a do DP to treba uvádzať (keď sme neuviedli, je to problém?)

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    alex1 Pozri príspevok
    potrebujem overiť,
    firma platca DPH poskytne príležitostnú finančnú službu podľa §39 inému plácovi, tento príjem nevstupuje do výpočtu koeficientu? (teda nemusíme rátať koeficient?) a do DP to treba uvádzať (keď sme neuviedli, je to problém?)
    Podľa §50/2/c nejde do výpočtu K, do DP ide- to nie je nikde obmedzené.
    Ak ste neuviedli asi by ste mali (i keď sa nedá povedať , že to DU skreslí inormáciu o koeficiente, keď ste to tam neuviedli, nakoľko sa to tam nezarátava.Skôr naopak, keď to tam uvediete, tak sa z DP nedá K vypočítať)Je to na vás a na daňovej kontrole.
    .
    No teraz ma napadlo, vo vašom prípade netreba dod DP podľa zákona 511/§39/2, lebo vy z titulu dodatočného nemáte DPov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.