Zavrieť

Porady

Ako si uplatniť nadmerný odpočet DPH v JÚ?

Ahojte poradaci,
chcela by som sa informovať, ako sa dá uplatniť nadmerný odpočet DPH. Vedieme JÚ (SZČO zamestnávajúci zamestnancov) a sme štvrťročný platca DPH.
Známa z daňového úradu mi tvrdila, že sa nadmerný odpočet dá uplatniť iba v nasledujúcom Q ako vznikol, inak prepadá štátu.
Príklad:
1Q 2014 - NO 550€
2Q 2014 - NO 100€
3Q 2014 - povinosť zaplatiť DPH 300€.

Je pravda, že z tých 300€ si môže uplatniť iba 100€ a teda musím štátu zaplatiť 200€ DPH a nadmerný odpočet z 1Q 2014 prepadne štátu??

AK nie, môžem ako SZČO žiadať o vyplatenie nadmerného odpočtu DPH spätne?? akým spôsobom a za akú dobu naspäť? dá sa to napr. aj za rok 2013? keď bol vo všetkých štyroch Q NO??

Ďakujem veľmi pekne, dúfam, že mi pomôžete problematiku lepšie pochopiť.
veronikasad Nemáte dlh na iných daniach ? Ak ano, NO za I.Q.2014 bol započítaný s dlhom. Ak nie NO už ste mali mať vrátený na BU
zlatica76 ale aj keď mali dlhy na iných daniach, daňový úrad zvykol posielať oznámenie o tom, s akými daňami nadmerný odpočet započítal. (či to ešte robia neviem, ale toto bol celkom pekný zvyk).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak ti vyšiel NO v prvom aj druhom kvartáli, tak ti automaticky NO z 1. kvartálu pošlú na účet a NO z 2. kvartálu započítajú s daňovou povinnosťou v 3. kvartáli, takže DPH zaplatíš len 200 eur. Netreba o nič žiadať,veď to majú uvedené v priznaní DPH.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nina22 a kde v priznaní DPH by malo byť koľko majú vrátiť?? mám dojem že asi softvér potom chybne vypĺňa tlačivo DPH priznania. Minulý rok sme mali 3Q po sebe odpočty a na účet nič neprišlo. (Dlh na daniach nemáme žiadny). Dá sa o odpočet žiadať aj spätne??

    Ďakujem
    veronikasad NO za konkrétne daňové obdobie máš na r.32. DU čaká na podanie nasl.DP, ak vyšla na r.31 daňová povinnosť, na r.33 uvedieš NO odpočítaný od DP do výšky riadku 31. Ak bol NO vyšší, rozdiel ti DU vráti.
    Nina22 takže keď sme mali napr. v 2Q NO 761€, teraz za 3Q mi vychádza DP 696. Tak v riadku 31 ma byť 696, v r. 33 bude tiež 696€ a DU sám vypočíta rozdiel podľa dvoch DPH priznaní a sám mi vráti 65€ - túto sumu nikam v DPH priznaní neuvádzam??
    veronikasad ano
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Príklad:
    1Q 2014 - NO 550€ - na účet malo prísť do 25.08.2014
    2Q 2014 - NO 100€ - započítať v DP DPH 3Q/14
    3Q 2014 - povinosť zaplatiť DPH 300€. - po zápočte uhradiť 200€
    Naposledy upravil kn-alka : 21.10.14 at 06:07
    Dank Dobré ráno poraďáci, nie som si istá či mám dobre vyplnené priznanie dph. V 2.q sme mali NO 200 eur, 3.q. vyšla danová povinnosť 650 eur. nie som si istá, či sú riadky správne vyplnené od 31.r.
    31. - 650
    33. - 200
    34. - 450
    Ďakujem pekne.
    kn-alka áno, správne

    Ako si uplatniť nadmerný odpočet DPH v JÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.