Zavrieť

Porady

Odvodová úľava

Mám zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti, ktorý je vedený na úrade práce ako dlhodobo nezamestnaný. Môžem ho prijať do pracovného pomeru a uplatniť odvodovú úľavu? Keďže mu ukončím dohodu - je to porušenie podmienky pre odvodovú úľavu - zníženie počtu zamestnancov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Dohody mimo pracovného pomeru sa nepočítajú do počtu zamestnancov, táto podmienka teda nebude porušená, ak DPČ ukončíte.
    Ak spĺňa podmienky - dĺžka evidencie, výška mzdy v prac. pomere atď atď, môžete uplatniť úľavu.

    jana1972 je offline (nepripojený) jana1972

    jana1972
    Ja mám tiež takúto otázku a volala som do SP, VšZP aj na ÚPSVaR, kde mi všetci odpovedali, že takéhoto dohodára nepovažujú za zamestnanca, že ho môžeme prijať na pracovný pomer s odvodovou úľavou, len treba splniť aj ostatné podmienky - žiadne nedoplatky na poistnom, dodržať výšku mzdy a pre zamestnávateľa má priniesť doklad z ÚPSVaR, kde potvrdia jeho dĺžku evidencie na ÚPSVaR.
    iva673 Ďakujem za odpovede, pomohli ste mi.
    jana1972 teraz mi prišla odpoveď zo sociálnej poisťovne:

    Zamestnávateľ, ktorý v období od 1. novembra 2013 a neskôr zamestná v pracovnom pomere alebo štátnozamestnaneckom pomere fyzickú osobu, ktorá bola dlhodobo nezamestnaná, t. j. bola evidovaná v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov, spĺňa prvý predpoklad pre odvodovú úľavu v sociálnom poistení. Ďalšími podmienkami pre odvodovú úľavu sú:
    - vznik tohto pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru, bol dôvodom vyradenia fyzickej osoby z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
    - hrubý príjem zamestnanca s odvodovou úľavou, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, môže byť v posudzovanom pracovnom pomere, resp. štátnozamestnaneckom pomere, pre pracovné vzťahy vzniknuté v období od 1. januára 2014 najviac do sumy 539,35 eur,
    - voči zamestnávateľovi neeviduje Sociálna poisťovňa ku dňu vzniku pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pohľadávku na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie, ktorú možno predpísať, t. j. v sume 3,32 eur a viac.
    - kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnaného nezníži zamestnávateľ počet svojich zamestnancov (v prípade ak u zamestnávateľa pracujete na dohodu a zároveň sú splnené všetky podmienky a ten istý zamestnávateľ Vás zamestná na pracovnú zmluvu, je dodržaná podmienka, že kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnaného neznížil zamestnávateľ počet svojich zamestnancov). Ak sú naplnené všetky uvedené predpoklady, zamestnanec v takomto pracovnom vzťahu nie je povinne nemocensky poistený, dôchodkovo poistený a poistený v nezamestnanosti počas prvých 12 kalendárnych mesiacov od vzniku pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru. To znamená, že zamestnanec ani zamestnávateľ neplatia poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období prvých 12 kalendárnych mesiacov od vzniku pracovného vzťahu. Zamestnávateľ z príjmu zamestnanca platí iba poistné na úrazové poistenie (0,8 %) a garančné poistenie (0,25 %).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.