Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať ostrú faktúru po zaplatení zálohy?

Dobrý večer. Situácia ma dohnala k tomu aby som robil sám účtovníctvo a otázka znie, ako zaúčtovať ostrú faktúru ak bol už pred tým zaúčtovaný ZDD.
Príklad - ZDD bol vystavený na 1360€ , faktúra na 1366€. Zaúčtoval som to tak, že faktúru v plnej výške a v rámci daňového dokladu som odrátal zaplatenú zálohu. Čo však s DPH ? Je správne ako som ZDD zadal ako daňový doklad a do riadku B2 v kontrolnom výkaze?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    ZDD (predpokladám že je to zálohový daňový doklad) bol v tom istom mesiaci ako ostrá faktúra? ZDD bol vystavný ako s rozpisom DPH či bez?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dávid Dejwid Kordoš ano bol s rozpisom dph a ide o kvartálneho platcu dph takže tam myslím, že mesiac nerozhoduje ak to spadá do jedného kvartálu
    Ester plus Aj mesiac rozhoduje nakoľko ten kto je na opačnej strane môže byť mesačným plátcom a doklad potrebuje už pri uzatváraní mesačného zdaňovacieho obdobia. V otázke uvádzaš dve sumy 1360 a 1366 nejde tu o preklep?
    Dávid Dejwid Kordoš Nie. Ide o dodanie krmenej zmesy, kde zálohová je vydaná na predpokladanú sumu a ostrá faktúra je vydaná na presnú sumu podľa váhy predaného množstva , takže tam vzniká rozdiel
    Ester plus Obidve faktúry idú do KV aj ZDD na zaplatenú zálohu ak tam bol rozpis DPH a j vyúčtovacia faktúra len vo výške rozdielu ktorý sa zdanil.
    Dávid Dejwid Kordoš ak by som Vás mohol poprosiť o mail mohol by som Vám tam poslať jednu faktúru ako som ju rozúčtoval?
    Ester plus Kde ti mám oznámiť e-mail?
    Dávid Dejwid Kordoš kordos@villagefarm.sk
      zbaliť

    Ekonoom.sk je offline (nepripojený) Ekonoom.sk

    Som konateľom a spolumajiteľom spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., pravidelne publikujem odborné články. Majitelom významných účtovných certifikátov a venuje sa najmä problematike daní a odvodov. ...viac Ekonoom.sk
    Keďže má rozpis DPH ide o zálohovú faktúru, kde po úhrade je povinnosť dostať do 15 dní faktúru. Zálohová faktúra je daňový doklad, ktorý eviduješ a na základe neho zasielaš úhradu. Ak to tvoj program umožňuje môžeš evidovať prijatú zálohovú faktúru na základe, ktorej si uhrádzal v účtovníctve. Keď príde faktúra a je na nej vyššia suma tak zaplatíš už len ten zvyšok. Cez bankový účet následne likviduješ platbu za zálohovú faktúru a faktúru. Keď doklady spáruješ musíš mať v účtovníctve k likvidácii nulu. Zákon o DPH nepozná pojem zálohová faktúra, a teda ten nespadá do kontrolného výkazu. Do kontrolného výkazu eviduješ len prijatú faktúru v riadku B2.

    Ako zaúčtovať ostrú faktúru po zaplatení zálohy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.