Zavrieť

Porady

Podnikanie a zdravotné poistenie počas PN.

Prajem pekný deň.
Mám trošku chaost v platení zdravotného poistenia.
O čo ide:
- som ZŤP,
- mám živnostenský list,
- podnikám popri zamestnaní,-
STAV:
V súčasnej dobe som dlhodobo PN od 15.augusta 2014, živnosť nemám pozastavenú a zamestnanie, teda závislú činnosť už nemám od 16.augusta 2014 / zatiaľ teda /

Ako je to s platením zdravotného poistenia od doby, keď som PN od 19.augusta 2014, mám bežiacu živnosť a platenie zdravotného poistenia skončilo dňom 15. augusta 2014 od bývalého zamstnávateľa.
Sociálne samozrejme počas PN neplatím.
Ďakujem za radu.
S pozdravom Miloš
18 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy máš živnosť ?
veronikasad Z akého poistenia poberáš nemocenské ? (zamestnania, alebo aj živnosť ? ) Platil si pred začiatkom PN-ky odvody do SP zo živnosti ?
Heliox radim poberat z tadial kde je vyssi plat
veronikasad Radiť môžeš, ale poberať môže len z poistenia, z ktorého vznikol nárok ...
Katy a R Heliox to veru dobre radíš - predsa AK má dve poistenia, tak má nárok z obidvoch (preto sa na to pýtame - lebo nevieme, či mal dve poistenia !)
belakm z obidvoch, nakolko som PN zacal v ochrannej dobe 7 dni.
veronikasad Pokial poberáš nemocenské aj z podnikania (si povinne poistená SZČO), preddavky na ZP platiť nemusíš. Treba však počítať s tým, že ak budeš mať vysoký základ dane z podnikania, vznikne ti pri ročnom zúčtovaní ZP nedoplatok.
veronikasad Nahlásil si v ZP PN-ku zo živnosti ?
belakm ano a oni mi poslali nedoplato za obdobie co som PN. To je volajaka blbost ... asi skusaju ...
veronikasad Vyžiadaj si v SP potvrdenie o poberaní nemocenského pre ZP a odnes ho do ZP. Ak poberáš nemocenské aj zo živnosti, preddavky platiť nemusíš, ale pri RZZP platí to čo som napísala vyššie
Katy a R pošli (elektronicky stačí) - potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky - (nie DPN) .. prípadne si skontroluj v EP - či SP poslala oznámenie o období poberania nem dávky
belakm ano. A oni mi poslali nedoplatok za obdobie co som PN doteraz ... To musí byt akási blbosť. To musím asi len reklamovať ...
veronikasad Odovzdal si v ZP okrem prefotenej PN-ky aj potvrdenie o poberaní nemocenského zo SP ?
belakm z obidvoch, platil za mna zamestnavatekl a ja som platil tiez ...
belakm Vsetko mam odovzdane zo socialnej poistovne tak ako ma byt ...
veronikasad Neodpovedáš, či si bol odniesť potvrdenie zo SP, zrejme nie, alebo si po skončení prac.pomeru nenahlásil zmenu vymeriavacieho základu (už nemáš súbeh a za tých pár dní od skončenia prac.pomeru do začiatku PN-ky si mal uhradiť poistné z plnej sumy). Choď osobne do ZP a daj si to do poriadku
belakm No nastup na PN zo socialnej poistovne som odovzdal, Pracovny pomer skoncil 15. augusta, PN zacalo 19. augusta a mne prislo uhradit nedoplatok za od 1. augusta /to som bol este zamestnany/ do 30. septembra, evidovane do 13. oktobra 2014. Ale dovera ma pisane na stranke, ze im to socialna poistovna oznamuje automaticky. Nic, musim tam ist, dat vsetky papiere dohromady este raz a reklamivat to elektronicky. Inak to nevidim.
belakm ano, platil som ich normalne a sucasne aj zamestnavtel platil. akurat som nemusl platit zdrvotne, nakolko som mal subeh SZCO a zavislej cinnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    neviem, či si platil zálohové odvody do ZP aj počas trvania PP - ako SZČO?
    v každom prípade nemusíš platiť odvody na ZP počas poberania nemocenskej dávky - dobre by bolo oznámiť to ZP - aj elektronicky sa dá, ak máš prístup do EP. (mali by to mať aj v systéme) .
    len treba myslieť na to, že sú to zálohové platby ... ZP ti podľa DP spraví ročné zučtovanie - a možno budeš mať nedoplatok, možno nie (závisí od tvojho príjmu z podnikania).
    a k SP - poberáš nemocenskú dávku z obidvoch poistení ?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    belakm Ano, z obidvoch ..
    Katy a R ak ZP nemá nahlásené od SP, že si poberateľom nemocenskej dávky - furt bude pýtať poistné. Mali by to mať už v systéme ( po novom už to SP oznamuje) - ale môže to byť neskôr - dobre je to ohlásiť. - tak si to aspoň skontroluJ v EP!
    vidím, podľa tvojich príspevkov, že nevieš, čo je to "Potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky" - dáva SP, zvyčajne po skončení doby DPN.
    belakm ale viem, socialka mi to vystavila a bol som to zaniest do ZP. To je v poriadku ...
    Katy a R vystavila - že poberanie dávky stále pokračuje? - na aké obdobie ?
    je pravda, že občas sú zmätky - ale môžeš si to sám skontrolovať! a doplniť v systéme.
      zbaliť

    Podnikanie a zdravotné poistenie počas PN.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.