Zavrieť

Porady

všetko o PN

Dobrý deň, môže mi niekto napísať ako sa čo vybavuje keď je človek na PN? Začala som pracovať v Union poisťovni. V deň, alebo deň po, ako som podpísala s Union poisťovňou zmluvu som padla zo schodov. Chirurgia, rontgen, bola mi vypísaná PN, ktorú som doručila zamestnávateľovi. Chodím na rehabilitácie, som doma už mesiac. Mám nárok na nejaké peniaze, keď tam nemám odpracované v podstate nič, prípadne ako sa to vybavuje? Po skončení PN, alebo počas toho ako som PN? Za každú odpoveď vopred ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad V Union poisťovni máš pracovnú zmluvu ? Úraz sa stal v práci ?
kesidy áno, začala som pracovať pre union poisťovňu. a úraz sa mi stal doma.
veronikasad Doplň ešte začiatok prac.pomeru uvedený v prac.zmluve a dátum, kedy sa ti stal úraz. Lebo PZ môže byť podpísaná skôr ako dátum vzniku prac.pomeru.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak pracovný pomer trvá (zamestnávatel ho môže počas skúšobnej doby ukončiť aj keď si na PN-ke), máš nárok na náhradu príjmu (prvých 10 kal.dní platí zamestnávatel), aj nemocenské - od 11. dňa vypláca sociálna poisťovňa. K poslednému kal.dňu v mesiaci treba odovzdať zamestnávatelovi tzv. "prechodku" = Potvrdenie o trvané pracovnej neschopnosti, ktoré ti vydá ošetrujúci lekár.
    Keďže ide o nepracovný úraz, tiež treba odovzdať vyplnené tlačivo "Záznam o úraze".
    Tlačivo nájdeš tu :
    http://www.socpoist.sk/ext_dok-hlase...enskeho/21656c

    Náhradu príjmu dostaneš od zamestnávatela vo výplatnom termíne firmy.
    Nemocenské vypláca SP okolo 15. kal. dňa v mesiaci (ak načas odovzdáš prechodku+Záznam o úraze) poštovou poukážkou, alebo na účet, ktorý si uviedla na zadnej strane PN-ky.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kesidy aha. takže si musím ísť k obvodnému pýtať prechodku, tú zanesiem zamestnávateľovi a aj záznam o úraze? alebo ten záznam do sociálnej poisťovni. Len koniec mesiaca už bol, nevadí, že to bude až zajtra? Som z toho blázen :/, v živote som nebola PN.
    veronikasad Doplň ešte odpoveď na moju otázku v komentári
    kesidy zmluvu som podpísala 1.10, potom sa to posielalo do BA a odtiaľ to naspäť poslali 2.10. a úraz sa mi stal 3.10.
    veronikasad Dátum vzniku prac.pomeru bol kedy ?
    veronikasad 1. a 2.10. si odpracovala ?
    kesidy 1.10.
    kesidy 1.10. som len podpísala zmluvu, 2.10. som im ešte zaniesla nejaké dokumenty čo potrebovali a 3.10. som tam bola len doobeda. Cez obed som bola doma a vtedy sa mi stal ten úraz, cez obednú pauzu.
    veronikasad OK, tak to je dobre, mala som obavy či prac.pomer vôbec vznikol ...
    Treba isť k obvodnému pre prechodku a vypísať tlačivo, ktoré som ti priložila. To spolu s prechodkou odniesť zamestnávatelovi. Alebo prechodku prefoť (kopiu odovzdáš zamestnávatelovi) a originál spolu so Záznamom o úraze odnes do SP, urýchliš vyplatenie nem.dávok. Zamestnávatela informuj, že si prechodku do SP odniesla sama.
    veronikasad Tak ešte raz, aký dátum vzniku prac.pomeru máš v pracovnej zmluve ?
    kesidy Ďakujem krásne za radu . Hneď zajtra to vybavím.
    kesidy 1.10.
      zbaliť
    kopretinka 05.11.14 10:10 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.