Zavrieť

Porady

Finančná výpomoc

Prosím o Váš názor!
Spoločník požičia svojej s.r.o.nejaký finančný obnos na dobu 1 roka.Môžem sa rozhodnúť,či spoločnosť uzavrie so spoločníkom zmluvu o fin.výpomoci a bude mu vyplácať aj úroky,alebo to bude bezúročná výpomoc.
Keď sa uzavrie zmluva o bezúročnej výpomoci,bude odpustený úrok z pôžičky nepeňažným príjmom spoločnosti,ktorý bude musieť zdaňovať???
Niekedy dávno som o tom niečo čítala,ale už neviem kde....
Ďakujem za každý názor.
Usporiadat
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Účtuj to na 365 krátkobobá finančná výpomoc. Môžeš si urobiť nejakú zmluvu,ale úroky s toho nerátaš.Nezdaňuješ tieto peniaze.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Pri uzatvorení zmluvy o pôžičke sa môžu ale nemusia dohohodnúť úroky (pozri §658 Obč.Z.). Podľa môjho názoru spoločnosť nezdaňuje tento "odpustený" úrok z pôžičky.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ja som takúto pôžičku taktiež účtovala na 365, nezdaňovala som
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Ďakujem za názory,ale stále mi to vŕta v hlave......
0 0
DELI DELI

DELI je offline (nepripojený) DELI

Prosím vás ako by ste zaúčtovali keď je v s.r.o. jeden spoločník a zaplatil z ban.účtu faktúru za inú firmu alebo nejaký svoj vlastný výdavok? Môže sa to dať ako pohľadávka voči spoločníkovi a potom ako to vyrovnať?

Ďakujem za skoré odpovede
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Pohľadávka voči spoloč.355 a potom príjem do pokladne,že tie peniaze vrátil.Myslím že tak by to mohlo byť ok.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

súhlasím s Lunou
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

V JU potom ako vydavok neovplyvnujuci ZD, ale peniaze by som tam nevracala. Ved aj napr. vyber z bankomatu alebo presun penazi na osobny ucet je vlastne "osobna spotreba" nie ?
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Je to na zváženie, keď firma zaplatí za inu firmu ! Druhá firma má zaúčtovanú faktúru ako záväzok a ako vysporiada zaplatenie? Zostane jej v saldokonte neuhradená faktúra!!
0 0
DELI DELI

DELI je offline (nepripojený) DELI

Susan
Je to na zváženie, keď firma zaplatí za inu firmu ! Druhá firma má zaúčtovanú faktúru ako záväzok a ako vysporiada zaplatenie? Zostane jej v saldokonte neuhradená faktúra!!
Veď o to ide, ibaže obidve firmy sú jeho a keď platil tak si pomýlil účet, a viackrát . Čo teraz s tým mám dať odkaz na BU v s.r.o. /335/ a na FO zaúčtujem úhradu podľa dátumu ale odkaz bude, že to je na účte s.r.o.
Mohlo by to takto byť ? Tým pádom by z účtu s.r.o. ubudli peniaze na 355, a na FO by som dala osobný vklad do pokladne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Áno, v s.r.o. bude pohľadávka voči nemu, alebo sa môže ponížiť 365 - ak na tom účte niečo je. Dalo by sa ešte zadotovať pokladňu u FO a pokladničnými dokladmi tú sumu poposunúť do s.r.o., priložiť kópiu BÚ s.r.o. do dokladov FO.Veľmi komplikované?
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

Ak firma s.r.o.- ktorá je spoločníkom inej zahraničnej s.r.o.- vloží vklad - napr. osobný vklad, resp. dotácia - na bežný účet zahraničnej s.r.o. - treba z toho počítať úrok?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
MirkaV
Ak firma s.r.o.- ktorá je spoločníkom inej zahraničnej s.r.o.- vloží vklad - napr. osobný vklad, resp. dotácia - na bežný účet zahraničnej s.r.o. - treba z toho počítať úrok?
firma s.r.o a osobný vklad?
firma vloží penaze je je to bud krátkodobá alebo dlhodobá pôžička.
Osobný vklad vloží spoločník s.r.o, či konateľ s.r.o. ako osobný vklad, to sa ale v s.r.o. mezúčtuje, Je to osobná vec toho konateľa či spoločníka.
Účtuje o tom zahr. firma, ktorá tie peniaze prijme.
A úrok? Prečítaj si predchádzajúce príspevky. Záleží na dohode oboch strán.
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

prečítala som si príspevky ... ale nie je mi to celkom jasné.
s.r.o. - kvôli tomu .... že je spoločník.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

A nemá niekto náhodou vzor takejto zmluvy o finančnej výpomoci. Mali sme daňovú kontrolu a chcú od nás nejaké doklady o finančnej výpomoci konateľov. Budem moc vďačná.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Nikto nič také nemá
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

ingi
Pri uzatvorení zmluvy o pôžičke sa môžu ale nemusia dohohodnúť úroky (pozri §658 Obč.Z.). Podľa môjho názoru spoločnosť nezdaňuje tento "odpustený" úrok z pôžičky.
hmm... ani ked je to osoba zavisla voci spolocnosti a mala by sa teda prisne pouzit cena obvykla? Stale mam z tychto dvoch pojmov, ked su pohromade ... paniku
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

alex1
A nemá niekto náhodou vzor takejto zmluvy o finančnej výpomoci. Mali sme daňovú kontrolu a chcú od nás nejaké doklady o finančnej výpomoci konateľov. Budem moc vďačná.
nieco som nasla, ale naozaj iba ako vzor, neviem ako je to stare... hore je datum zakona, ktory skoro tak stary ako ja a pozri si pripadne aj ten paragraf o obcianskeho zakonnika, ktory tu uvadzala ingi (§658 Obč.Z.)... mozno ti to pomoze.
http://66.249.93.104/search?q=cache:...k&ct=clnk&cd=4
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ayya
hmm... ani ked je to osoba zavisla voci spolocnosti a mala by sa teda prisne pouzit cena obvykla? Stale mam z tychto dvoch pojmov, ked su pohromade ... paniku
aj ja, ale je fakt, že závislosť sa posudzuje pri zahraničných závislých osobách....to sme už rozoberali.
vo vzťahu s.r.o. a konateľ môj názor :
Ak poskytne spoločnosť konateľovi spoločnosti bezúročnú pôžičku jedná sa o nepeňažný príjem, ktorý podlieha dani z príjmov podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Nepeňažným príjmom podliehajúcim dani bude obvyklý úrok, to je úrok za ktorý poskytujú banky pôžičky občanom v mieste sídla spoločnosti. V prípade, že spoločnosť poskytne pôžičku konateľovi alebo zamestnancovi (§ 5 ods. 2) za nižšie ako obvyklé úroky rozdiel je zdaniteľným príjmom takéhoto daňovníka. Spoločnosti nevznikne z titulu poskytnutia bezúročnej pôžičky konateľovi spoločnosti alebo zamestnancovi povinnosť úpravy základu dane.....
čo je trochu ale aby som to zhrnula.

no a ostatné prípady... asi nie sú zaujímavé, lebo úroky v jednej firme sú nákladom, v druhej výnosom a je to v SR (preto tie zahraničné závislé sú zaujímave, lebo môže ísť o prelievanie kapitálu mimo SR).
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

ayya
nieco som nasla, ale naozaj iba ako vzor, neviem ako je to stare... hore je datum zakona, ktory skoro tak stary ako ja a pozri si pripadne aj ten paragraf o obcianskeho zakonnika, ktory tu uvadzala ingi (§658 Obč.Z.)... mozno ti to pomoze.
http://66.249.93.104/search?q=cache:...k&ct=clnk&cd=4
Dik ayya, je strááášne rozsiahle. Skúsim to trochu okresať. Chcem tam dať len pár viet, že spoločník dal do firmy vtedy a vtedy, toľko a toľko a hotovo. Musím to totiž vyhotoviť na každý jeden vklad konateľa do firmy od začiatku podnikania. Tak potrebujem niečo krátke. Myslela som, či niekto už vo svojej firme ničo také nepoužíva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať