Zavrieť

Porady

Môže mi zubár odmietnúť spraviť preventívnu prehliadku?

Ahojte, chcel by som sa spýtať, lebo nemal som preventívnu prehliadku u zubára pár rokov, a vždy som si všetko hradil sám, a stále som chodil k inému zubárovi. Lenže už ma to stálo dosť peňazí a našiel u nás v obvode zubára, ktorý ma na starosti aj ľudí z našej ulice. Chcem k nemu zajtra zájsť ( i keď na poslednú chvíľu) , ale neviete niekto , či ma môže teda odmietnúť, ak som nemal pár rokov preventívku a uňho som ešte nikdy pred tým nebol? ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Otázka:

    Prosím Vás, chcela by som sa spýtať, či zubný lekár môže odmietnuť vykonanie preventívnej prehliadky, na základe toho, že už nemá žiaden voľný termín, aby ma mohol objednať do konca roka. Ďakujem.


    Odpoveď:

    Dobrý deň, ďakujeme za otázku.

    Vykonávanie preventívnych prehliadok u stomatológa je v tomto období aktuálnou otázkou. Konkrétne, uhrádzanie preventívnych zubných prehliadok upravuje §2 ods. 1 písm e) a f) zákona č 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o úhradách“). V súlade s jeho ustanoveniami sa z verejného zdravotného poistenia uhrádza jedna preventívna prehliadka poistenca do 18 rokov veku dva razy v kalendárnom roku a jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za rok u zubného lekára. Ďalej platí, že v prípade, že poistenec prehliadku neabsolvuje, nebudú mu v ďalšom roku z poistenia uhrádzané zdravotné výkony v základnom prevedení poskytnuté v súvislosti so zubným kazom.

    Z vyššie uvedeného ale nevyplýva, že poskytovateľ (zubár) je povinný vykonať každému pacientovi minimálne raz ročne preventívnu prehliadku chrupu. Prehliadka je „právom“ pacienta, nie povinnosťou poskytovateľa. Preto, vo Vašej situácii považujeme za najschodnejšiu možnosť dohodnúť si so zubárom ošetrenie mimo ordinačných hodín, za čo zrejme budete musieť zaplatiť poplatok. Alternatívou môže byť aj zmena poskytovateľa za menej vyťaženého zubára, keďže máte právo na slobodný výber poskytovateľa.

    http://www.pravo-medicina.sk/otazka/...vna-prehliadka

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Pokiaľ je to Tvoj zubný lekár, tak určite nie....samozrejme Ťa objedná..... otázka je, či ešte bude mať voľnú kolónku, kde Ťa napíše tento rok, už má len zajtrajší deň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Odmietnuť ťa môže, ale nie z dôvodu, že si nemal pár rokov preventívku, ale preto, že má naplnený pracovný čas objednanými pacientami. Mal si sa zobudiť skôr.
    Väčšina zmluvných lekárov v posledných dňoch mesiaca už nepracuje, lebo má naplnený limit, ktorý im prepláca zdr.poisťovňa ...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maskadov Tak uvidím, ak by to náhodou nevyšlo, nasledujúci rok si ju spravím a zase si to posplácam sám. Pýtal som sa z dôvodu toho, že ak náhodou bude zajtra robiť a prídem tam a bude mať na mňa čas a ja mu poviem, že potrebujem preventívku, tak či mi povie, že mi ju spraviť nemôže.
    Chobot Ty si ako ten zajac v tomto vtipe:

    http://lusy.najky.sk/obrazky/zajac/

    Však tam choď a uvidíš. Na čo špekuluješ dopredu?
    marjankaj
    marjankaj Šak ide Silvester a nie prvý apríl.
      zbaliť

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Skus sa ho opytat telefonicky ci by nebol ochotny takto na poslednu chvilu...no odmietnut Ta moze,za pokus to stoji
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Možno aj z dovolenky kvôli nemu pribehne.
    Anika61 To asi nie :-) -ale ja som si u lekara vybavila den pred Vianocami a bol ochotny a ani ludi nebolo...
    marjankaj No dobre s lekárom sa dá dohodnúť. Len netuším, prečo sa chce dohodnúť s nami a nie s tým lekárom.
    pavol54 pošucháme gule a budeme vedieť viac
    marjankaj Pali myslíš svoje?
    pavol54 ešte nie som tak zle aby som šúchal cudzie ale nejaká jasnovidka je vítanejšia
    Anika61 Sa rehlim:-) ,ze kde ste sa az prepracovali od zubara...:-)
    pavol54 neviem ale nejak som si vybavil jasnovidecké gule na veštenie a aho ho !!
    marjankaj No mohol by požiadať svojho opatrovníka, nech mu toho zubára vybaví.
    Zdravého človeka by asi takáto otázka nenapadla.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Keď ideš prvý krát zubárovi podľa obvodu a ten založí kartu, tak obvykle si prezrie stav tvojho chrupu a to sa môže považovať za preventívnu prehliadku. Samozrejme, ak ideš bez objednania, tak nemusí mať voľný termín na počkanie.

    Môže mi zubár odmietnúť spraviť preventívnu prehliadku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.