Zavrieť

Porady

DP FO typ A 2014: PN + evidencia na ÚPSVaR

Ide o vydatú bezdetnú osobu, ktorá bola pol roka zamestnaná, ale neodpracovala kvôli PN ani jeden deň a pol roka evidovaná na ÚPSVaR ako nezamestnaná a poberala dávku v nezamestnanosti. Oplatí sa jej podať daňové priznanie alebo bude lepšie, keď si na ňu uplatní NČZD jej manžel? Ďakujem Vám za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak nemala zdaniteľný príjem nie je povinná podať DP - neoplatí sa žiadna daň zaplatená nebola a tiež čo sa týka odp. pol. na manželku - bol by nárok iba na mesiace v ktorých k 1. bola evidovaná na ÚP.
    Je potrebné sčítať príjmy z PN + vyplácanú dávku v nezamestnanosti, potiažne ak si mala ešte nejaký iný príjem a odčítať od odp. položky uplatniť však iba za mesiace evidencie
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dorotelka Som veľmi vďačná za odpoveď. Ak bola náhrada príjmu počas PN 1800 € a podpora 1600 €, tak si môže muž uplatniť 3803,33 - 3400 €? A keďže bola evidovaná od polovice júla, tak počítam len august - december, takže (203,33/12) * 5 a vyjde mi suma, ktorú si uplatní manžel. Dobre tomu rozumiem?
    Anik 3803,33-3400/12x5
    dorotelka Áno, presne tak, ďakujem ešte raz. To znamená, že 84,72 € by mali vrátiť jej mužovi, že?
    Anik mne vychádza odpočítateľná 168 € a z toho úspora na dani nejakých 32 €
    dorotelka Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
    Radka08 Ja by som sa tiež v tejto súvislosti chcela spýtať:

    pani bola od 23.10.2013 PN (dovtedy pracovala, spoločnosť zanikla 23.10.2013)
    1.1.2014 - 12.4.2014 PN
    13.4.2014 - 31.12.2014 evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a súčasne od 15.10.2014 jej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok.
    Ani jeden z týchto príjmov nie je zdaniteľný, teda nemusí podať daňové priznanie a jej manžel si môže uplatniť NČZD na manželského partnera?

    Ďakujem veľmi pekne
      zbaliť

    DP FO typ A 2014: PN + evidencia na ÚPSVaR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.