Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra za plyn a nevyfakturované dodávky

Ďna 12 .01.2015 prišla vyúčtovacia fa za plyn. za obdobie 01.09-31.12.2014. Pre DPH budem fa účtovať až v roku 2015. Do nákladov účtovníctva 2014 chcem zaúčtovať preplatok plynu. Môžem to zaúčtovať 326/502 ? Nebude mi to robiť šarapatu v súvahe
maska4 Prečo DPH až 1/15 a nie 12/14 keďže sa týka tohto obdobia? a DPH nieje ešte uzavreté?
zazi je to vyúčtovacia fa a ja to chápem ako dobropis a ten dávam do DPH kedy mi prišla faktúra. Alebo sa mýlim? Každý mesiac platíme preddavkové faktury
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maska4 je offline (nepripojený) maska4

    maska4
    Ano je to tak. Mna pomýlil vlastne prelom rokov. Volala som na Finančnú správu. Pani mi najskôr povedala december 2014 a po 5 min rozhovoru, keď sme sa k tomu vrátili ma usmernila , že je to §25 odst.3...a že dobre, že sme sa k tomu vrátili ...takže DPH 1/15 ...áno
    zazi Už som sa zľakla, že si po celú dobu zle vykladám zákon. Ale čo to účtovanie 326/502 ?

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Ja radšej používam 315a/502 (kde 315a sú pohľadávky za reklamácie ... 315a používam na vyššie uvedený problém, ale aj na reklamácie - očakávané dobropisy z titulu chybnej ceny resp vrátených dodávok materiálu/tovaru, ak dobropsi príde až v následujúcom ÚO). Pri energiách som sa stretol aj s účtovaním 314a/502 (preddavok na energie) v prípade, že zúčtovanie končí 31.01., 28.02. ...

    kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

    Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
    ehm a ja dávam dobropisy do toho obdobia ako je na FA uvedené...že dátum dodania, alebo zdaniteľného plnenia...ja by som to dala za 12/2014 pokiaľ je dátum dodania 31.12.2014


    a par. 25 ods 3. nehovorí náhodou o oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru, alebo prijatí služby z IČŠ?
    Naposledy upravil kuravesele : 14.01.15 at 17:21
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maska4 ODPOVED z Finančnej správy:

    Dobrý deň,
    v zmysle § 25 ods.5 zákona o DPH rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou (napr. vyúčtovacia faktúra) sa uvedie v daňovom priznaní a aj v kontrolnom výkaze DPH za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane (napr. vyúčtovacia faktúra). Z uvedeného vyplýva, že v tomto konkrétnom prípade je to január 2015 (vyúčtovacia faktúra bola vyhotovená 14.1.2015).

    S pozdravom,
    Ing. Zdenka Rozvadská
    kuravesele áno ale na plyne predsa býva " FAKTÚRA VYHOTOVENÁ DŇA" čiže to je ako keby vznik daňovej povinnosti, alebo dátum dodania, a ak je tam 01/2015 tak to ide do 01/2015.

    Al napr. vyúčtovacia FA od SSE má dátum vyhotovenia napr. 08.01.2015 a dátum dodania 31.12.2014 tak by som to dala a aj dám do 12/2014...

    Je v tom guľáš....

    Však keď je normálna dodávateľská fa napr. s dátumov vystavenia 03.08. a s dátum dodania a s dátumom daňovej povinnosti 31.07, tak to dám aj do daňového aj do KV do 31.07. nie?
    maska4 ano
    ale na vyučtovacej nie je konkr.napísane dátum dodania...teda SPP
    Mishok §74 obsah faktúry:
    d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a AK SA ODLIŠUJE od dátumu vyhotovenia faktúry,
    e) dátum vyhotovenia faktúry,
    Krafcikova Ak platiteľovi dane počas fakturačného obdobia boli poskytované opakované dodávky elektriny, pri dodaní ktorých vznikala daňová povinnosť a následne po skončení fakturačného obdobia dodávateľ zašle odberateľovi vyúčtovaciu faktúru, ktorou vyčísli rozdiel medzi skutočným odberom elektriny a prijatých platieb za fakturačné obdobie, potom vyúčtovacia faktúra predstavuje opravu základu dane, ktorá sa uvedie do daňového priznania a do kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom odberateľ dostal doklad o oprave základu dane - to je príspevok z finančnej správy
      zbaliť

    Vyúčtovacia faktúra za plyn a nevyfakturované dodávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.